Erzurum Haber

Erzurumspor’a Acka değil bir bela!

Erzurumspor’a Acka değil bir bela!
Abdullah Taşbaşı
Abdullah Taşbaşı( abdullahtasbasi@zirve2000.com )
2.036 Kez
08 Şubat 2021 - 11:33

Neresinden başlayacağını bilemediğim bir yazı.

Herkes televizyon karşısında, büyük umutlar, beklentiler, hazırlıklar, hesaplar-kitaplar derken Erzurumspor maça çıkacak. Herkesin aklında üç puan var. Olmayacak da değil. İnanmış, beklemeye koyulmuşuz.

Maç başlıyor ve Erzurumspor istediklerimizi az çok ortaya koyuyor. Şöyle oldu böyle oldu derken ve aradığımızı buluyoruz. Gooool. Mutluyuz, maç elimizde. Takım kumaşına göre mücadelesini ortaya koyuyor. O olmayacak adını koyamayacağımız, aklımıza gelmeyecek, aklımıza da gelmeyen bir şey olmazsa üç puan 60 dakika sonra bizim olacak. Rakipler puan kaybetmiş, düştü-düşecek denilen Erzurumspor kendini ateş hattından kurtaracak.

Ve olan oldu.

Bir anda Acka denilen futbolcu müsveddesi ortaya çıkıyor. Önce rakibe bile isteye kırmızı kart görmek için mükemmel bir hamlede bulunuyor; gel gör ki ayak sekiyor ve sarı kartla yırtıyoruz. Ama Acka durmuyor, çıldırmış. Hakeme sen bana nasıl kırmızı göstermezsin diye yırtınıyor, dövünüyor. Herkes şaşkın! Takım arkadaşları şokta, Atıf üstünü başını parçalıyor. Ve Acka kırmızı kartı da görüyor. Her şey bir anda kesiliyor, Acka duruluyor. Sessiz, sakin soyunma odasının yolunu tutuyor. Bunu size maçı izlemeden anlatmış olsam, birileri söylese güler, geçerdik. Ama gelin görün ki hikâye ettiğim, neredeyse senaryolaştırdığım bu olay dün gerçekleşti. Futbol, taktik, takım, hakem, hoca konuşmanın artık anlamı kalmıyor. Küme düşmeme mücadelesi verip rakibinden üç puan alacakken bir anda takım moral-motivasyon ve futbol yönüyle gerisin geriye gidiyor. Neyse ki rakiplerin de yine kaybetmesi bizim de bir puana razı olmamız, RAZI EDİLMEMİZ ile sonraki haftalara bakınıp duruyoruz.

Acka sen necisin? Nesin? Kimsin? Bir şehrin takımının kaderiyle oynama emrini nereden aldın? Talimat kimden, nasıl geldi? Sene sonu kaybedilen iki puanı hatta rakiplerin de kaybettiği puanları eklersek 6-8 puanı arayıp durursak seni nerden bulacağız? Hakkımızı nerede, nasıl arayacağız?

Dünkü maçta açık, seçik şaibe, şike vardı. Burada bir parantez açmamız gerekli.

Acka sorunlu bir futbolcu. Disiplinle ilgisi yok, iş ahlakı yanından geçmemiş, neredeyse ruh hastası denecek ikinci sınıf bir topçu. Kayserispor’dan gidip ellerimizle bunu getiriyoruz. Şimdi karşımıza istemeyerek Kayserispor’u da aldık. Kayserispor’un belki günahı var belki yok. Ama öyle bir hareket var ki ortada Kayserispor’a bu işi sormamanın da yolu yok. Erzurumspor ki Kayseri ile arası iyi olan bir kulüp. Futbolu yakından takip edenler için de iki sezon öncesi aradaki dostça tutumları hatırlatmak isterim.

Acka dün şike ve şaibeye karışmıştır. Bu şike ve şaibenin öncelikli ilk adı BAHİSTİR. Futbolla bahisin bu kadar iç içe olduğu bir ortamda böyle futbolcuların bu işlere girmemesine imkân yok! Kulüp olsun, federasyon olsun bu işin üstüne ivedilikle gidilmelidir. Yine Kayserispor da üzerindeki bu zannı ortadan kaldırmak için bu işin takipçisi olmalıdır.

İkincisi de şu ki –Kayserispor’un açıklaması da dikkate alınınca- Acka gibi bir topçu böylesi bir maça neden ilk on bir içerisinde sahaya sürülür? Mesut Hoca, sen kurt hocasın, uyanık adamsın, üstüne de senin yazdığın meşhur ‘Mesut Bir Adamın Anıları’ adlı kitabındaki yazılarını da okumamış değiliz. Yöneticiler dahi sana bu futbolcuyu oynatma derken ne düşündün ve ne bekledin? Neyin motivasyon konuşmasını yaptın? Hiçbir şey olmasa dahi Acka gibi sorunlu bir futbolcu Kayserispor’dan kiralık olarak getirilmişken böyle kritik bir maçta sahaya sürülmesi normal mi?

Olan oldu, geçen geçti artık. Böylesi garabetlerin nedense hep bizi bulduğu bir talihsizliğimiz var.

Enseyi karartmadan önümüze bakmaya devam etmemiz gerekli. En başından beri savunduğum gibi bizim rakibimiz üsttekiler değil alttakiler ve alttakilerin öncelikle büyük takımlarla olan maçlarından gelecek sonuçlardır. Lig de hele de düşme hattında puan farkları böyle bir, iki maç içinde dönüyorken bu ligde yer edinmemiz doğal olacaktır.

Mücadeleye devam!

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.