Erzurum Haber

Erzurumlugüreşçi Sait Bingöl başpehlivan oldu

Erzurumlugüreşçi Sait Bingöl başpehlivan oldu
987 Kez
02 Eylül 2013 - 10:39

Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından onuncusu düzenlenen Geleneksel Karakucak güreşleri dün yapıldı. Başpehlivanlık maçında Ferhat Binici’yi mağlup eden Sait Bingöl, baş pehlivanlık ödülünü sahibi oldu.

Nurullah PALA-Furkan NEHRİ/ERZURUM

Dün ata sporu güreşin kalbi Eruzrum’da attı. Onlarca pehlivan, Er meydanında mücadele etti. Güreşlerin başpehlivanlığını ise Milli güreşçi Sait Bingöl kazandı. Atatürk Üniversitesi Stadyumu’nda gerçekleştirilen dev organizasyona Türkiye, Azerbaycan, Gürcistan ve Rusya’dan 256 sporcu katıldı. Doğu’nun Baş cazgırı Fuat Özbay ve şair Ahmet Coşkun’un sunumuyla renklenen spor etkinliği 8 yıldız ve 7 büyük siklette yapıldı. Karakucak güreşleri, yıldızlar 30, 35, 40, 45, 50, 55, 60, 65, büyüklerde de 55, 60, 66, 74, 84, 96 ve +96 kilolarda düzenlendi. Erzurum Vali Yardımcısı Abdurrahman İçyer, Büyükşehir Belediye Başkanı Av. Ahmet Küçükler, Aziziye İlçe Kaymakamı Zafer Öz, Erzurum İl Jandarma Komutanı Albay Uysal Ağaoğlu, İl Emniyet Müdürü Halit Turgut Yıldız, Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Ömer Faruk Yıldırım, Pasinler Belediye Başkanı Ünsal Sertoğlu, Palandöken Belediye Başkanı Orhan Bulutlar, Tortum Belediye Başkanı Hasan Çakmak, ESKİ Genel Müdürü Remzi Ertek, İl Milli Eğitim Müdürü Abdullah Bilge, Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı ve aynı zamanda Güreş Komite Başkanı Mehmet Emin Öz, Erzurum Güreş İl Temsilcisi Selami Topaloğlu, Dünya, Balkan ve Avrupa’nın fatihi milli güreşçi Reşit Karabacak, Güreş Milli Takım antrenörleri Yaşar Sefil ve İlhami Topaloğlu, Güreş Komite Üyesi Fahrettin Ertürk, diğer davetliler ve vatandaşların katıldığı spor etkinliği saygı duruşu ve akabinde okunan İstiklal Marşı ile başladı. Organizasyonun açılışında Abdulkerim  Kavaz da Kur’an-ı Kerim okudu.

Erzurum pehlivanlar şehridir

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler, karakucak güreşlerinde yaptığı konuşmada, Erzurum’un güreşte önemli başarılara imza attığını söyledi. Başkan Küçükler, şöyle devam etti: “Erzurum, eskiden beri çok önemli güreşçileri yetiştiren bir şehirdir. Atasporu güreşin Erzurum’un medarı iftiharı olduğunu biliyoruz. Bugün çok mutluyuz. Çünkü geleceğimiz olan çocuklar burada güreş yapıyorlar. Erzurum Büyükşehir Belediyespor olarak birçok alanda sportif çalışmalar yapıyoruz. Kayak takımından curlinge, futboldan buz hokeyine varıncaya kadar farklı spor branşlarında önemli başarılara imza atıyoruz. Erzurum Büyükşehir Belediyespor futbol takımını bir üst ligde görmeyi arzu ediyoruz. Karakucak güreşlerinde emeği geçen herkese teşekkürü borç biliyorum.”

Başpehlivan Sait Bingöl

Konuşmaların ardından davul ve zurnanın eşliğinde pehlivanlar er meydanında kapıştı. Karakucak güreşlerinde bir başka Erzurumlu Milli güreşçi Ferhat Bingöl’ü çekişmeli bir karşılaşma sonrası mağlup eden  Erzurumlu milli güreşçi Sait Bingöl başpehlivan oldu. Spor organizasyonunda dereceye girenlere madalya ve para ödülü takdim edildi. Bu arada

10. Geleneksel Uluslararası Karakucak Güreşleri etkinliğinin gerçekleşmesinde emeği geçenlere başta Başkan Ahmet Küçükler olmak üzere tüm yetkililere plaket verildi. Güreşin düzenlenmesinde en önemli rolü oynayan Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler, özellikle büyük ilgi çeken Başpehlivanlar ile günün anısına hatıra fotoğrafı çektirdi.

 

Ay yıldızlı forma altında milli takımda yer alan çok sayıda sporcunun katıldığı güreşlerde şu sonuçlar elde edildi:

 

Yıldızlar

30 Kg

1-Furkan Gökçe

2-Nebiyev Murcavat

3-Okan Güven

 

35 Kg

1-Nebi Elsamir

2-Burak Sinin

3-Ahmet Polat

 

40 Kg

1-İbrahim Hınıslıoğlu

2-Batuhan Aksakal

3-Faruk Kırtepe

 

45 Kg

1-Halit Fırıncı

2-Yunus Coşkun

3-Onurcan Aksakal

 

50 Kg

1-Bülent Deveci

2-Mücahit Kardeş

3-Sedat Kılıç

 

55 Kg

1-Mehmet Erzincanlı

2-Emre Aydın

3-Erkan Ergan

 

60 Kg

1-Lütfü Küçükyıldırım

2-Hidayet Güneş

3-Yunus Emre Deniz

 

65 Kg

1-Miraç Kartal

2-Hüseyin Kaya

3-Oğuzhan Özdemir

 

Büyükler

55 Kg

1-Vedat Bulduk

2-Zasha Abzevi

3-Adem Bulduk

 

60 Kg

1-Murat Bayram

2-Cihat Çakmak

3-Mert Yıldırım

 

66 Kg

1-Kasım Özcan

2-Mahmut Bayoğlu

3-Recep Aktaş

 

74 Kg

1-Murat Ertürk

2-Ömer Çubukçu

3-Muhammet Demir

 

84 Kg

1-Adem Akbulut

2-İlker Sönmez

3-Sabri Demirkıran

 

Başaltı

96 Kg

1-Ahmet Bilici

2-Bekir Demirtaş

3-Fırat Binici

 

Baş

+96 Kg

1-Sait Bingöl

2-Ferhat Binici

3-Memet Bölükbaşı

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.