Erzurum Haber

Erzurumlu gencin hayat azmi

Erzurumlu gencin hayat azmi
329 Kez
22 Ekim 2018 - 16:09

Erzurum/zirve2000 Onur Can Şentürk, kesilen bacağının ardından küstüğü yaşama futbol ve bisikletle tutundu. 2 yıl evden dışarı çıkmayan Onur Can, önce yeşil sahalara döndü ardından bisiklet sürmek için pedal çevirdi. Bisiklette dengeyi sağlayan Onur Can, yaşama da tutunmayı başardı.

Salih Tekin/Pusula- ÖZEL
Erzurumlu Onur Can Şentürk, 12 yaşında kesilen bacağının ardından küstüğü yaşama futbol ve bisikletle tutundu. 2 yıl boyunca evden dışarı çıkmayan Onur Can, futbol tutkusu sebebiyle önce yeşil sahalara döndü ardından çocukluk sevgisi bisiklet sürmek için pedal çevirdi. Tek bacağıyla önceleri zorlanan Onur Can, zamanla hem bisikletteki hem de yaşamdaki dengeyi tutturmayı başardı.

Erzurum’da Hatice-Erkan Şentürk çiftinin 4 çocuğundan ikincisi olan Onur Can’ın sol bacağına 9 yaşında kanser teşhisi konuldu. Hastanede radyoterapi ve kemoterapi tedavileri yapılan Onur Can’ın sol bacağı iyileşmeyince doktorlar kesilmesine karar verdi. 12 yaşında bacağı kesilen Onur Can, yaşama küstü. 2 yıl boyunca evden çıkmayan ve okulunu da bırakan Onur Can, ailesinin de desteğiyle önce en büyük sevdası olan futbola döndü. Koltuk değnekleriyle futbol oynamayı başaran Onur Can, profesyonel futbolcu olmayı başardı. Esenyurt Engelli Gücü Spor Kulübünde futbol oynayan Onur Can, bu kez yine çocukluğunun sevdası bisiklet sürmeye karar verdi. Düşe kalka başladığı bisiklet tutkusu için pes etmeyen Onur Can, her türlü ortam ve şartta bisiklet kullanmayı başardı.

“Bisiklet sürmek aslında çocukluğumun tutkusuydu” diyen Onur Can, “Bacağım kesildiği zaman değneklerle bile yürüyemiyordum. Tekerlekli sandalyeye mahkum kalmıştım. Benim dünyam çökmüştü. 12 yaşındaki bir çocuğun artık en çok sevdiği iki şeyi futbol oynamaması ve bisiklet sürememesi çok zordu. Değneklerle yürümeye başladıktan sonra düşe kalka futbolu öğrendim. Futbolu yetersiz görünce kendime ‘neden bisiklet süremiyorum’ dedim. İlk başlarda tek bacakla bisiklet sürmeyi denedim çok fazla düştüm. İnsanlar bisikletin zorluğunun pedal çevirmek olduğunu düşünüyor ama asıl zorluk dengede oluyor. Bir bacağınız yok, sola doğru yattığınızda tutunacağınız bir şey olmuyor. Çok düştüm ama her bindiğim sefer kendimce bir şeyler de geliştirerek başarılı olmaya başladım. Sol bacağım olmadığı için dikkatli dönerek bisiklet sürmeyi geliştirdim. Şimdi iki bacaklı olanların sürdüğü gibi, bisiklet sürebiliyorum” diye konuştu.
onur can (1)
Önce bisiklette sonra hayatta denge
Zor geçen yılların ardından bisiklet sürmeye başlayarak bir çok engeli geride bıraktığını vurgulayan Onur Can, “Bisikletle birlikte hayatımda da denge kurmayı başardım. Öyle sanıyorum hayatımda da güzel şeyler oluyor. Mutluyum, en azından sevdiğim şeyleri yapıyorum. Bisiklet beni özgürleştiriyor. Hiçbir şeye bağlı olmadan, engele bağlı kalmadan özgür kılıyor. Önemli olan insanın mutlu olması,illa bisiklete gerek yok” dedi.

Tek hayalim olimpiyatlar
Tek bacakla bisiklet sürdüğünü görenlerin hem gururla hem de şaşkın gözlerle izlediklerini anlatan Onur Can, çokça tebrik aldığını da söyledi. Hayalinin olimpiyatlar olduğunu ifade Onur Can, “Olimpiyatlarda ülkemizi bisiklet dalında temsil etmek istiyorum. Yaptığım araştırmada şu ana kadar bisiklet dalında olimpiyatlara engelli sporcu gönderemedik. Tek hayalim olimpiyatlarda ülkemi temsil etmek” dedi.

Kendinizi engelli olarak görmeyin
Engelli oldukları için dünyaya küsenlere de seslenen Onur Can Şentürk, bacağı kesildikten sonra 2 yıl boyunca evden çıkmadığını hayata küstüğünü söyledi. 2 yılın pişmanlığını yaşadığını ifade eden Onur Can, şunları söyledi:

“Keşke aklımı erken toplasaydım, keşke bunu erken kabullenseydim. 2 yıl büyük boşluk geliyor. Şu an ki aklım olsaydı ameliyattan sonra ilk gün dışarı çıkardım. Siz kendinizi engelli görmediğiniz sürece kimse sizi engelli göremez. 2 yıl süreyle ben kendimi engelledim, bisiklet sürmekten futbol oynamaktan. Yapamam, artık bacağım yok, normal insan değilim dedim. Kendimi ötekileştirdim. Bu süreç beni çok zorladı. Sonra farkına vardım ve denedim. İnsanların sadece cesaret edip denemesini istiyorum. İlk başlarda bisiklete binmek korkutucuydu. Cesaretimi toplayıp bindim, defalarca düştüm. Cesaret etmedikçe, engelleri aşmak istemedikçe engeller önünüzde durur ve büyür.”
onur can (2)

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.