Erzurum Haber

Erzurumlu bürokratımız kalmadı

Erzurumlu bürokratımız kalmadı
693 Kez
12 Haziran 2013 - 16:01

Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Erzurumlu Lemi Bilgin görevden alındı. Bilgin’e görevden alındığı tebliğ edildi ama kendisi imza atmadı. Yerine DT Rejisörü Mustafa Kutlu getirildi. Bilgin’in apar topar görevden alınmasının sebebi olarak ise önceki gün gazetelerde DT’nin bir yılını değerlendiren gazete ilanları olduğu, Bakan Ömer Çelik’ten izinsiz olarak verilen ilana tepki olarak Bilgin’in alındığı belirtiliyor.

Bilgin, Eski Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç tarafından görevden alınmış ve yerine Mine Acar getirilmişti. Bilgin daha sonra mahkeme kararıyla yeniden görevine geri dönmüştü. Ertuğrul Günay döneminde görevinin başında kalan Bilgin’in son tiyatroların kapatılması yönündeki yasa hazırlığına da tepki gösterdiği biliniyordu.

Bakanlığın kendine bağlı sanat kurumlarının yapısını tamamen değiştirmeye hazırlandığı bugünlerde, değişikliğe ilişkin ilk somut adım, Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’nü 1999 yılından bu yana sürdüren Lemi Bilgin’in görevden alınması oldu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin’in kardeşi olan Lemi Bilgin’in yerine, daha önce Adana Devlet Tiyatrosu Müdürlüğü görevini de yürütmüş olan Devlet Tiyatrosu sanatçılarından, rejisör Mustafa Kurt getirildi. Lemi Bilgin ilk olarak 1999 yılında göreve gelmişti. 2001 ve 2005 yıllarında da görevden alınan Bilgin, mahkeme kararı ile iki kez görevine geri dönmüştü. Bilgin’in yeniden mahkemeye gidip gitmeyeceği bilinmiyor.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.