Erzurum Haber

Erzurum’dan yükselen ışık: Türkçe Öğretim Merkezi

Erzurum’dan yükselen ışık: Türkçe Öğretim Merkezi
Abdullah Taşbaşı
Abdullah Taşbaşı( abdullahtasbasi@zirve2000.com )
841 Kez
10 Haziran 2019 - 12:16

Erzurum’un caddelerinde, sokaklarında yürürken her an yabancı (!) ile karşılaşabiliyoruz.

Bazen siyah, bazen beyaz, bazen esmer, bazen çekik gözlü…
Kimi Somali’den, kimi Çad’dan, kimi Brundi’den kimi de Moğolistan, Suriye, Filistin’den.

Hiç düşündünüz mü ya da sordunuz mu koskoca dünya toprağında biz ne oldu, nasıl oldu da bazılarının adını bile belki duymadığımız bu ülkelerin vatandaşları ile aynı havayı soluyup aynı ekmeği bölüşüyoruz?

Evet, şimdi size cevabını söyleyeyim.
Atatürk Üniversitesi’nin çatısı altında Türkçe Öğretim Merkezi diye harika bir birimimiz var. Nice ülke vatandaşı Türkiye içinden Erzurum’u seçip burada uzman, seçkin öğretim görevlileri eşliğinde Türkçe öğrenip Türkçe düşünüp Türkçe yaşamaya çalışıyorlar. Hepsi hem fahri Türk vatandaşı hem de fahri Erzurumlu Dadaş.

Burada Türkçe’nin gücünü anlatmaya ne sayfalar yeter ne de dimağımız.
Neler denmemiş ki Türkçe hakkında;

‘’Türk dili, Türk milletinin kalbidir, zihnidir.’’
‘’Türkçem benim ses bayrağım’’,
‘’Türkçe ağzımda annemin ak sütü gibidir’’,
‘’Türkçenin derinliklerine dalınca, gözlerime on sekiz bin evrenden daha yüksek bin evren göründü.’’

İşte, Türkiye’nin nezdinde Atatürk Üniversitesi ve Rektör Ömer Çomaklı Hoca’nın himayesi, Tömer Müdürü Doç. Dr. Bahadır Gücüyeter’in yetkinliği; Müdür Yardımcısı Ayşe Takkaç Tulgar ve kıymetli öğretim görevlileri Bahattin Şimşek, Yusuf Nişli, Zülal Şenol, Ezgi İskender, Seher Sevim, Ebru Gülşah, Gamze Akçıl, Seher Sevim, Yusuf Emirhan Karaca, Baki Şenol gibi tecrübeli isimlerin özverili, fedakâr çabaları ile bu memleketin misafirleri adeta bizden biri olup çıkıveriyorlar.

Erzurum’a gelen bu misafir öğrencilerin her biri başta Erzurum’da olmak üzere lisans eğitimi görmek için; Türkçe öğreniyor, Türkçe düşünüyor yetmiyor Dadaş oluyor. Ülkemize karşı minnet ve şükranlarının yanı sıra bir de Erzurum sevgileri var ki görmeniz gerek.

Ulusal şairlerimizin, şiirlerimizin, şarkılarımızın, tarihimizin yani bize ait her şeyin yanında bir de Erzurum türküleri söylüyor, yemeklerini öğreniyor yetmiyor, Erzurum ağzıyla size can diyorlar. Hani derler ya ‘’Kurt ölüsünden gördüğünü yapar’’ diye işte onlar da o ilgi ve dikkatle bu gönül eğitiminden geçiyorlar. Sırtlarını da yaslayacak güvenli bir duvarları olunca hele.

Tömer’in özverili çabalarının yanında şehir de bağrına basıyor onları. Nereye gitseler Dadaş’ın şefkati de sarmıyor değil onları. Hakkı da teslim etmek gerekir ki Atatürk Üniversitesi ve Tömer’den ayrıca başta Valilik, Göç İdaresi ve Belediye olmak üzere diğer kamu kurumları ve sivil toplum örgütleri de desteklerini hiçbir zaman esirgemiyorlar.

Maddi ve manevi anlamda Türk’ün eli hep üzerlerinde.
Onları gördüğünüzde başka bir iletişim kanalı aramanıza gerek yok, Türk gibi selam verin onlar size misliyle karşılık vereceklerdir. Siz sorun onlar size anlatsınlar.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.