Erzurum Haber

Erzurum’da rezalet…

Erzurum’da rezalet…
471 Kez
01 Mart 2013 - 10:39

Erzurum’da pek çok sanayicinin bir arada bulunduğu Metal İşleri İmalatçılar Sanayi Sitesi içerisindeki bakımsızlık esnafı çileden çıkardı.

Erzurum’un Aziziye ilçesindeki Metal Sanayiciler Sitesi’ndeki 220 esnaf, site içerisindeki yollara asfalt dökülmemesinden ve alt yapı eksiklerinden şikayetçi. 29 yıldır birçok yere müracaatta bulunan site esnafının sesini kimse duymuyor. Özellikle kış aylarında sitenin yolları çamurdan ve küçük su göletlerinden geçilmez hale geliyor. Esnaf çamurlu yollarda pantolonlarının paçalarını sıvayarak yürüyor. Sanayi sitesi esnafı geçtiğimiz yıllarda da seslerini duyurmak için birçok kapıyı çaldıklarını ve birçok söz aldıklarını belirterek, bu sözlerin birinin bile yerine getirilmediğini söylediler.

Metal İşleri İmalatçılar Sanayi Sitesi Esnafı, “Biz burada yıllardır ekmek kazanmak için hizmet veriyoruz. Bu hizmeti sadece kendimize değil Erzurum’a, ülkemize veriyoruz. Burada birçok insan ekmek yiyor. Ama bu yolların bozukluğu ve alt yapı eksikliği işlerimizi olumsuz yönde etkiliyor. Bu yollar yüzünden müşteri gelmiyor. Gelen müşteri de yolun halini görüyor, ben bu çamura girmem diyip geri dönüyor. İhracatımız düştü. Toz toprak içinde mallarımız yıpranıyor. Yurt dışına giden mal pis ve tozlu olduğu için geri gönderiliyor. Biz bile bu yolda yürürken üstümüz pislenmesin diye pantolon paçalarımızı sıvayıp yürüyoruz. Bu rezalettir. Şehir merkezindeki bir sanayi sitesi nasıl bu halde olur. Burası köy değil, burası olimpiyatların yapıldığı Erzurum, yetkililer bunun farkına varsın ve bu rezalete son versin. Çok zor olmamalı buraya asfalt dökmek. Vergi alınacağı zaman akıllarına geliyoruz ama iş hizmete gelince unutuluyoruz. Tek isteğimiz bizi bu çamurdan pislikten kurtarsınlar. İnsan gibi çalışma ortamı sunsunlar bize.” dediler.

Konya’daki çöplüğün yolları bile asfalt

Metal İşleri İmalatçılar Sanayi Sitesi içerisindeki esnafın çilesi her geçen gün daha da büyüyor. Esnaf Ahmet Kartal, buraya Konya’dan gelip yatırım yaptığını ama buradaki vaziyetin Konya’daki çöplükten daha kötü halde olduğunu söyledi. Kartal, şunları kaydetti, “Buraya Konya’dan gelip yatırım yaptım. Ama buradaki vaziyete söylenecek söz dahi bulamıyorum. Konya’daki çöplüğün yolları bile asfalt burada ise 220 sanayi esnafının bulunduğu sitenin yolları çamur içinde. Bu nasıl iş anlamış değilim. Ben plastik sanayisi üzerine ihracat yapıyorum. Ama müşterimi buraya getirip sokamıyorum utanıyorum. Bir esnaf için en acı şey budur. Dükkânını müşterisine gezdirememesidir. Daha geçen gün müşteri geldi, ben bu çamura lüks arabamı sokmam diyip geri döndü utandım. Ama bundan benim değil de, yetkililerin utanması gerekiyor. Bize kim sahip çıkacak. Biz sesimizi duyurmaktan bıktık onlar duymamaktan bıkmadı. Zamanında Aziziye Belediyesi tarafından stabilize yolun asfaltla buluşturulacağı sözü aldık. Seneler geçti hala asfalt atılacak. Söylenecek söz kalmadı. Bir de ilkbahar aylarında karların erimesiyle yollar yürünmez hale geliyor. Yağmur da yağınca dükkânlarımızı su basıyor.” şeklinde konuştu.

Daha öncede pankartla seslerini Başbakan’a duyurmaya çalıştılar

Sanayi Sitesi’ndeki esnaf, 24 Haziran 2012 yılında da pankart açarak seslerini duyurmaya çalışmıştı. Esnaf 29 yıldır döktüremedikleri asfalt yüzünden işyerlerine pankart asarak müşterilerinden özür dilemişti. Sanayi sitesindeki işyerlerin üzerine astıkları ‘Bize sahip çıkan yok mu? Yüzde 87 oyun karşılığı bu mu? Yönetimde umut yok, halimiz Allah’a kalmış. Müşterilerimizden özür dileriz, asfalt döktüremedik’ pankartlarını en çokta 28 Haziran’da Erzurum’a gelecek olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın görmesini istemişlerdi. Bu pankartlı eylem sonunda da esnafa asfalt sözü verilmişti ama tutulmadı.

Yolların yapımı Organize Sanayi Yönetimine Ait

Erzurum Aziziye Belediye Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre yolların yapımının site sakinlerince oluşturulan site yönetimine ait olduğu belirtildi.

Aziziye Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Hüseyin Tokuş sanayi esnafına gönderilen yazıda “Oturduğunuz adres beyanınıza göre belediyemiz sınırları içerisinde bulunan Küçük Organize Sanayi Bölgesi olduğu, yapılmasını talep ettiği yol ise organize sanayi bölgesi içinde siteler arası ulaşımı sağlayan ulaşım yoludur. Site içerisinde bulunan bu yolların alt yapısı ile birlikte yapımı Organize Sanayi Bölgesi kuruluş kanununa göre sanayi sitesinde bulunan site sakinlerince oluşturulan site yönetimine aittir. Ancak, belediye olarak gerek yaz aylarında gerekse kış aylarında belediyemize ulaşan bu yollarla ilgili olumsuzluklar belediyemiz imkanları doğrultusunda giderilmektedir. Bu konudan site yöneticilerinin de bilgileri bulunmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.