Erzurum Haber - 19 Ocak 2020, Pazar

Erzurum’da park yeri cinayeti!

30 Temmuz 2019, 14:41

Erzurum’da elimizi ne atsak bir sorunla karşılaşıyoruz. Tuttuğun yer dökülüyor derler ya o misal.

Bu sorun arabası olan herkesi çığırından çıkartacak duruma geldi: Park yeri sorunu.

Birkaç yıl önce Cumhuriyet Caddesi Yakutiye Belediyesi önündeki ışıklar hakkında bir yazı yazmış ve aman dikkat ölüm o civarda kol geziyor demiştim. Kısa bir süre sonra da üniversite öğrencisi genç bir kardeşimiz orada ölmüştü. İş işten geçtikten sonra yine bir şeyler yapıldı ama bugün dahi yapılanlar yeterli değil.

Şimdi yine bu yazıyı bir şeyler olmadan önce dile getiriyorum. Erzurum’da böyle giderse park etme kavgaları cinayetle sonuçlanacak.
Arabanızla nereye giderseniz gidin aracınızı park edecek yer bulamıyorsunuz. Çünkü her yer bedelsiz işgal altında.

Dubalar, tekerlekler, sandalyeler, buzdolapları, inşaat malzemeleri, sokak taşları ve aklınıza gelemeyecek kadar çok şeyle yollar kapatılmış durumda. Hatta iş öyle bir hal aldı ki dükkân önü denilen yeri bile aştı bu işgal işi. Dükkânlardan yüz yüz elli metre ilerisine dahi
hak görüyorlar. Ve bu hak kamu malı üzerinde.

Televizyonlara, internete yansımayan binlerce tartışma, kavga var her köşede. Böyle giderse barut gibi gezilen şehrimizde iş kötü sonuçlanacak.

Belediyeler çeşitli kurumlarla işbirliğine giderek acil önlem almak zorundadır.

Cumhuriyet Caddesine, Çaykara Caddesine, Atatürk Evi önüne bir çıkın. Zaten kısıtlı olan park yerleri bir taraftan gelişi güzel park edilen araçlarla diğer taraftan da (ki büyük bölümü bu) dubalarla çevrili durumda.

Gez Mahallesine inin yine aynı.

İlerle Şelale Evlere değişen bir şey yok.
Vazgeçtim Dadaşkente uzanın isterseniz. Sakinliği ile övünülecek rahat bir yer olarak bilinen Dadaşkentte dahi park yeri sorunu baş göstermiş.

Belediyeler acil işi olan, girdisi çıktısı yüksek iş yerlerine makul seviyelerde işgaliye parası ödetmeli ve buralara park yasağı olmalıdır. Bu bedelin ödendiği de halka mekân tarafından uyarı yazısıyla bildirilmelidir. Diğer türlü nerede bir duba, teker varsa acil toparlanıp gerekli işlemler yapılmalıdır. Aksi halde bu iş gereksiz yere çok su kaldıracaktır yakın zamanda.

Cumhuriyet Caddesine bağlanan önemli noktalarda da dikey tek sıra park yapılması için tedbirler almak trafiği de biraz daha rahatlatacaktır. Yatay düzensiz sıraların da varlığı park yeri bulma sorununu iyice yükseltmektedir.

Bakmayın hep araçlardan dem vurduğuma. Bu işgal meselesi öyle bir hal aldı ki yayalarda mustarip. Her köşeyi sandalyeler, manav tezgahları, dondurma-içecek standları kaplamış. Yürümek için güç sarf etmelisiniz.

Hele kadınlarımız, maşallah sayemizde hepsi birer canbaz oldular. Yürümesinler, rahat etmesinler diye elimizden geleni yapıyoruz çok şükür !

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


*