Erzurum Haber

Erzurum’da iyi şeyler de oluyor

Erzurum’da iyi şeyler de oluyor
1.205 Kez
21 Mayıs 2015 - 20:02

Erzurum/zirve2000 Erzurum Büyükşehir Belediyesi ve Atatürk Üniversitesi işbirliğiyle hazırlanan Bilim, Müze, Doğa, Tarih ve Eğitim Park Projesi ise Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından Şehitler Mahallesi’nde gerçekleştirilen kentsel dönüşüm projesinin temelleri atıldı. Temel atma törenlerine Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, İçişleri eski Bakanı Efkan Ala, Erzurum Valisi Ahmet Altıparmak, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, AK Parti Erzurum Milletvekili Adnan Yılmaz, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Hikmet Koçak ve Erzurum Teknik üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muammer Yaylalı katıldı.

1.ÇILGIN PROJE
Erzurum’u dünyanın marka şehirlerinden birisi haline getirecek Bilim, Müze, Doğa, Tarih ve Eğitim Park Projesi temel atma töreninde konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Güllüce, Erzurum’un köklü bir üniversite şehri olduğunu anlattı. Güllüce, Selçuklular döneminde yaptırılan Çifte Minareli Medrese’nin Amerika Birleşik Devletleri’nin kurulmasından 600 yıl önce var olduğunu vurguladı. Dünya’da bilimsel ve ekonomik alanda doğuya doğru bir kayışın olduğuna dikkat çeken Bakan Güllüce, “Ulaşım aksı dünyada doğuya doğru kayıyorsa, ekonomi aksı, iletişim ve üretim aksı doğuya doğru kayıyorsa, Erzurum da bilgide doğuya doğru kayışın ve doğunun merkezi oluşun başlangıcını yapar. Bu millet bilimde, teknolojide kalkınmada birçok yeri rahatsız edecek. Şehirler, ürettikleri oranda güçlü olurlar. İklim sebebiyle bu topraklar yeterince üretemiyor ama iklimine uygun şeyler üretmesi mümkün. Bunlardan biriside bilgidir. Nasıl geçmişte bilgi ve hikmet buradan batıya gittiyse, yeniden buradan bilgi ve hikmet batıya doğru gider, Avrupa’ya doğru gider Amerika’ya gider.” dedi.
ERZURUM’A YAKIŞIR BİR PROJE
İçişleri eski Bakanı Efkan Ala da konuşmasında, Bilim, Müze, Doğa, Tarih ve Eğitim Park Projesi’nin Erzurum’a yakışır bir proje olduğunu vurgulayarak, “Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Çünkü gerçekten bölgesel, bölgemize hitap eden bir proje. Hatta etrafımızdaki komşu ülkelerinin üniversiteleriyle de ciddi iş birliklerinin yapılabileceği bir proje. O bakımdan, Erzurum’a yakışır projenin Erzurum’un büyümesine ciddi katkıda bulunacağına inanıyorum.” şeklinde konuştu.
ERZURUM’U, AVRUPA’NIN CAZİBE MERKEZİ YAPIYORUZ
Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, temel atma töreninde yaptığı konuşmada bilim, kültür, tarih ve sanatın beşiği Erzurum’un bünyesinde barındırdığı değerler, gelişim, değişim ve dış dünyaya açılan kapısıyla günümüzde metropol şehirlerle yarışır hale geldiğini açıkladı. Erzurum’un, dünya coğrafyasında daha tanınabilir hale gelmesinin bilimsel ve kolektif ortaklıklar, tanıtım, turizm ve paylaşma kültürüyle mümkün olduğuna işaret eden Başkan Sekmen, “İnovatif düşünce ve bilimsel ortaklıklar günümüzde başarının temel anahtarıdır. İşte bu düşünceden hareketle Erzurum Büyükşehir Belediyesi olarak bilim, ilim ve irfan yuvası Atatürk Üniversitemiz ile birlikte bir güç birlikteliği yaptık. Bu samimiyet, özveri ve Erzurum paydasında buluşma olgusu beraberinde bu muhteşem projeyi getirdi.” dedi.
ERZURUM, TÜRKİYE VE DÜNYA TARİHİ İÇİN BİR PROJE OLUŞTURDUK
Bilim adamlarımızın katkısıyla Erzurum, Türkiye ve Dünya tarihi için bir proje oluşturduklarını vurgulayan Başkan Sekmen, “Şehrimiz ve bölgemizin bilimsel, kültürel, sosyal ve ekonomik potansiyelini artırmak amacıyla kalıcı faydaya dönüştürülecek olan Bilim, Müze, Doğa, Tarih ve Eğitim Parkı ile Avrupa’nın cazibe merkezlerinden biri olmayı hedefliyoruz. Bu hedefi gerçekleştirmek amacıyla 2023 Yeni Türkiye vizyonuna uygun olarak tasarlanan bu proje, Erzurum’a, bölgemize, Türkiye ve Dünya’ya yeni bir ufuk kazandıracak.” şeklinde konuştu.
BU PROJEYLE YENİ BİR TARİH YAZACAĞIZ
Konuşmasında projenin içeriğiyle ilgili açıklamalarda da bulunan Başkan Sekmen şunları söyledi; “Bu dev projeyle birlikte Erzurum’a; Kar Tanesi Eğitim Araştırma Merkezi, Astronomi Eğitim Araştırma Merkezi, Sayılar Eğitim Araştırma Merkezi, Deprem Eğitim Araştırma Merkezi, Böbrek ve Kalp Eğitim Araştırma Merkezi, Tarih Duvarı Eğitim Araştırma Merkezi ile Bilim Teknoloji ve Müze parkları, Olimpiyat Meydanları, Ay Ada, oyun alanları, Yeşil Heykeller, Türkiye Bahçeleri ve Biyoçeşitlilik Parkı’nın oluşturulacağı bir Doğa Parkı, etkinlik atölyeleri ve sınıflar, engelli eğitim merkezi, AR-GE ve Mükemmeliyet Merkezi’nin oluşturulacağı bir Eğitim Parkı, yüksek donanımlı bir Kongre ve Fuar Parkı, tüm dünya çocukları ve gençlerin yer alacağı Dünya Çocuk ve Gençlik Meclisi yapılacak. Dünya’nın ilk tarih duvar müzesinde 111 bin 111 adet taşla yeni bir tarih yazacağız. Allah’ın izni, sizlerin de destek ve duasıyla bu dev projeyi inşallah tamamlayacağız.”
PROJEDE EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR EDİYORUM
Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak’a ile projede emeği geçen tüm bilim adamları ve paydaşlara teşekkür eden Başkan Sekmen, Bilim, Müze, Doğa, Tarih ve Eğitim Parkı’nın hayırlara vesile olmasını diledi.
Konuşmalardan sonra Bilim, Müze, Doğa, Tarih ve Eğitim Parkı’nın temeli, programa katılan davetliler tarafından beraberce atıldı.
2.ÇILGIN PROJE
Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından Şehitler Mahallesi’nde gerçekleştirilen kentsel dönüşüm projesinin temeli de Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, İçişleri eski Bakanı Efkan Ala, Erzurum Valisi Ahmet Altıparmak ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen tarafından atıldı. Halkın da büyük ilgi gösterdiği temel atma törenine çok sayıda davetli katıldı.
ERZURUM, AK PARTİ HÜKÜMETİ’NDEN BÜYÜK DESTEK GÖRDÜ
Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce memleketi Erzurum’da katıldığı temel atma töreninde yaptığı konuşmada, Erzurum’un kentsel dönüşüm kapsamında Ak Parti Hükümeti’nden büyük destek gördüğünü açıklayarak, gelişen Türkiye için çalıştıklarını vurguladı.
YENİ TÜRKİYE DEMEK, HERKESİN KAZANMASI DEMEK
İçişleri eski Bakanı Efkan Ala da konuşmasında ‘Yeni Türkiye’ye dikkat çekerek, “Yeni Türkiye’nin önünde durmak demek herkesin kazanacağı bir düzenin önünde durmak demektir. Yeni Türkiye yenileşmek demek. Burayı biz kentsel dönüşüme tabi tutuyoruz. Bu, Yeni Türkiye ile o kadar uyuşuyor ki. Yeni Türkiye demek, herkesin kazanması demek. Herkes kazanacak, kimse mağdur olmayacak. Önümüze çıkmaya çalışanlara biz işte bundan itiraz ediyoruz. Yeni Türkiye’nin önünde durmak demek, herkesin kazanacağı bir düzenin önünde durmak demek. Muhalefet buna engel olmaya çalışıyorlar. 78 milyon Türkiyeli buna fırsat vermeyecek.” diye konuştu.
AFET RİSKİ ALTINDAKİ ALANLARIN DÖNÜŞÜMÜ ÇOK ÖNEMLİ
Temel atma töreninde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, afetlerin dünya coğrafyasında fiziksel, ekonomik ve sosyal kayıpları doğuran olaylar olduğunu belirterek, son yıllarda dünyanın dört bir sathında ardı ardına yaşanan deprem, sel ve kasırgalarla binlerce kişinin hayatını yitirdiğini, on binlerce insan da evsiz kaldığını hatırlattı. Türkiye’nin de, yeryüzü şekilleri, jeolojik yapı ve iklim özellikleri açısından önemli afet risklerine sahip bir ülke olduğuna dikkat çeken Başkan Sekmen, “Bilindiği gibi ülkemizde en sık görülen afet türlerinin başında en fazla can ve mal kaybının yaşandığı deprem gelmektedir.” diyerek, Türkiye’deki afet riskini en aza indirme adına hayata geçirilen ‘Afet Riski Altındaki Alanların Dönüşümü’nün bu açıdan çok büyük bir önem arz ettiğini belirtti.
BUGÜN KENTSEL DÖNÜŞÜMDE BİR MİLADI BAŞLATIYORUZ
Erzurum’da kentsel dönüşümde bir miladın başladığına vurgu yapan Başkan Sekmen şöyle konuştu; “Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız ile ortaklaşa yürütülen bu projeyle afet riskine sahip mahallelerimizi tarihi misyonuna uygun modern yaşam alanlarına dönüştürüyoruz. Aziziye, Gaziler, Mecidiye ve Veyis Efendi mahallelerinde afet riski taşıyan alanların altyapı temellerini atarak, bugün kentsel dönüşümde bir miladı başlatıyoruz. 96 hektarı kapsayan çalışma alanında afet riski taşıyan yerleşim yerleri, kentsel dönüşümle birlikte şehrin mimari görünümüne yeni bir perspektif kazandıracak. Geçmiş dönemlerden kalan eski yapılaşmayı sonlandırarak, sizlere yeni ve ekonomik konutlar kazandıracak olan Hükümetimize, doğduğu topraklardaki bu güzel şehrin inşa ve ihyası için bizlere her türlü desteği sağlayan Sayın Bakanımız İdris Güllüce Beyefendi’ye tüm hemşerilerim adına teşekkür ediyorum.”
YENİ TÜRKİYE’NİN YENİ ŞEHİRLERİNİ İNŞA EDİYORUZ
Kadim bir kültüre sahip Erzurum’un tarihi kimliğini koruma noktasında son bir yılda önemli hizmetleri hayata geçirdiklerini vurgulayan Başkan Sekmen, “Binlerce yıllık köklere sahip Erzurum’da medeniyet tasavvurumuza dayalı şehircilik anlayışımız kapsamında, kendi değer ve kaynaklarımızı kullanarak çevre, insan, doğa, kültür ve tarihle uyumlu yeni bir şehir inşa ediyoruz. 2023 hedefinde yer alan Yeni Türkiye’nin Yeni Şehirleri işte bu vizyon ve ilkeyle büyüyecek.” şeklinde açıklamalarda bulundu.
ERZURUM’UN KENTSEL DÖNÜŞÜM MANİFESTOSU
Konuşmasında Erzurum’un kentsel dönüşüm manifestosunu da açıklayan Başkan Sekmen, “Erzurum’un kentsel dönüşümle ilgili manifestosu şudur; doğal ve kültürel mirası korumak, teknolojinin bizlere sunduğu olanakları kullanarak afet riski taşıyan bölgeleri yeniden ihya etmek, ecdadımızdan günümüze kadar gelen yaşayan tarihimizi geleceğe güvenle bırakmaktır. ‘AK Belediyeler ve Mutlu Kentler’in ana fikri şehirlerin milli kimliğini korumayı esas alır. Bütün gayretimiz ve çabamız budur.” diyerek, kentsel dönüşüm çalışmalarının hayırlara vesile olmasını temenni etti.
Konuşmalardan sonra, Çevre ve Şehircilik Bakanı Güllüce, İçişleri eski Bakanı Ala, Erzurum Valisi Altıparmak ve Büyükşehir Belediye Başkanı Sekmen beraber temel atmayı gerçekleştirerek alanı gezdiler.
Temel atma töreninden sonra, Bakan Güllüce beraberindekilerle Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’i makamında ziyaret etti.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.