Erzurum Haber

ERZURUM’DA İLGİNÇ OLAY

ERZURUM’DA İLGİNÇ OLAY
506 Kez
26 Ocak 2021 - 13:54

Erzurum/zirve2000 Erzurum’da hayvanlarına bakması için Afganistan uyruklu iki çoban tutan Yusuf Yıldırım, iki ineği kaybolunca jandarmaya başvurdu. Olayla ilgili soruşturma başlatan Jandarma çobanları sınır dışı ederken, SGK çalışma izni olmadığı için Yıldırım’a 18 bin 246 TL ceza kesti. Yıldırım hem çobanlarından hem de hayvanlarından oldu.

Manolya BULUT-PUSULA

Erzurum’un Yakutiye ilçesine bağlı Dadaşköy Mahallesi’nde uzun yıllardır besicilik yapan 65 yaşındaki Yusuf Yıldırım,  hayvanlarına bakması için Afganistan uyruklu iki çoban ile anlaştı. Berat Ali ve Mirağa Mirza isimli iki çobana hayvanlarını teslim ederek yaylaya gönderen  Yıldırım, bir süre sonra iki ineğinin kaybolduğu haberini aldı. Çalınmış olabileceği ihtimali ile jandarmaya haber veren Yusuf Yıldırım, ekiplerin soruşturmasından sonra hem çobanlardan hem de hayvanlarından oldu.

Hayvanlarla dağda kaldım

Başına gelen talihsiz olayı anlatan Yıldırım, “ Afgan uyruklu çobanlarım ile yaylaya hayvanlarımı gönderdim. İki gün sonra haber geldi ki iki tane inek yok. 60 hayvan teslim ettim, ikisi kayıp. Ben de hemen jandarmaya haber verdim. Ekipler geldiler, araştırdılar. Hayvanların kaçmış olabileceğini söylediler. Ben çobanlardan şikayetçi olmadım, çünkü çalmadıklarını düşünüyorum. Ama başka birileri çalmış olabilir. Orada jandarma çobanlardan kimlik istedi ve aldı götürdü. Çalışmaları yasakmış, 58 hayvanla birlikte dağda kaldım”  dedi.

Özel kanun çıkarılsın

Afgan mültecilerin hayvancılık alanında çalıştırıldıklarına vurgu yapan Yıldırım, “Ben nereden bileyim, yanıma aldım onlara iş verdim. Burada kimseden de şikayetçi değilim. Ama bu konuda bir kanun çıkarılsa, düzenleme yapılsa iyi olur. Önce 2 bin TL ceza geldi. Sonra da sigorta yapmadım diye 18 bin 246 TL ceza kestiler. Ona da kabulüm ama madem bunlar ülkeye girmişler, besiciliğe de yararları var. Çobanlık yapıyorlar, hayvanlarımızın başında sürekli duruyorlar. En azından günlük, saatlik, aylık sigorta yapma imkanımız olsa biz de yapalım. Ben cezamı ödemeye de razıyım ama benim dışımda herkes Afgan çalıştırıyor. Bunlar için bir sigorta düzenlemesi yapılırsa hepimiz rahat ederiz” diye konuştu.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.