Erzurum Haber

Erzurum’da geçen iki öykü anlatılıyor

Erzurum’da geçen iki öykü anlatılıyor
370 Kez
21 Nisan 2014 - 11:27

Gazeteci Yazar M. Talat Uzunyaylalı’nın yeni öykü kitabı “Aldatılan Leylekler ve Kargaların Zor Günü” yayınlandı.
Babıali Kültür Yayıncılığı tarafından basılan kitapta Uzunyaylalı, Erzurum’da geçen iki öykü anlatıyor. Her iki öyküde de özellikle gelişme çağındaki çocuklara çevre bilinci kazandırılmaya çalışılıyor.
Yazar Ressam Ragıp Karadayı’nın yaptığı çizimlerle görsel katı sağladığı “Aldatılan Leylekler ve Kargaların Zor Günü” kitabında yer alan her iki öykü Erzurum’da geçiyor. Aldatılan Leylekler öyküsünde, yazar, şakanın dozunu kaçıran köylülerin, oyun ve eğlence olsun diye hayvanlara yaptıkları kötü muamele ile kendi aralarında yaptıkları tatsız tuzsuz şakaların yol açtığı ürkütücü olayları anlatıyor.
Kitapta yer alan ‘Kargaların Zor Günü’ ise bir fabl. Malum, Doğu Anadolu’da alt ay kadar bir kış yaşanıyor. Özellikle Arlık ve Ocak aylarında ısı eksi 30’ların da altına iniyor. Evsel atıkların bulunduğu alanlarda her şey donduğundan, özellikle poşetlere konulan ve ağızları kapatılan atıklar birer buz kalıbına dönüştüğünden, naylonları parçalayıp yiyeceğe ulaşamayan ve şehrin bir parçası olan kargalar, serçeler, güvercinler, kedi ve köpekler… maalesef, binlercesi soğuğa ve beslenme sorunlarına bağlı olarak ölüyor. Bu aylarda yaban hayatına destek olmak için devletin ilgili kuruluşları doğaya yiyecek bırakıyor ama kentli hayvanlar ve onların yaşadığı sorunlar pek dikkat çekmiyor. Erzurum kültürünün ve Erzurum sazlığının kimi özelliklerinin de anlatıldığı kitapta, Yazar, kentin bir parçası olan hayvanlara karşı farkındalık oluşturmayı amaçlıyor.
Daha önce de, Nesil Yayınları arasında çıkan, 93 Harbi’nin kadın kahramanı Nene Hatun’u ve Aziziye Kahramanlığını gerçekleştiren Erzurum halkını “Efsane Kadın Nene Hatun” romanında anlatan Uzunyaylalı, yine Babıali Kültür Yayıncılığı kitapları arasında çıkan “Paylaşılamayan Topraklar” romanında ise, 1. Dünya Harbi yıllarında Doğu Anadolu’da yaşanan Ermeni olaylarını ve Ermeni Tehciri’ni iç yüzünü anlattı.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.