Erzurum Haber - 30 Mayıs 2020, Cumartesi

Erzurum’da farkındalık yarattılar

4 Kasım 2019, 15:25
Erzurum’da farkındalık yarattılar

Erzurum/zirve2000 Onlar Lösemi hastalığına yakalandılar. Hayalleri ve hedefleri vardı. Lösev’inde destekleriyle yıllarca lösemi ile mücadele ettiler ve bu savaşı kazandılar. Mert Kurşun, bugün öğretmen olarak görev yapıyor. Haktan Akman, profesyonel futbolcu olmak için sahada ter döküyor. Nur Aktepe ise başkan olarak lösemili çocuklara destek vermek istiyor.

Nurullah PALA/PUSULA-ÖZEL HABER
Ankaralı Mert Kurşun, Erzurumlu Haktan Akman ile Nur Aktepe yıllarca mücadele ettikleri lösemiden kurtularak hayallerine kavuştular.
2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası nedeniyle Erzurum’da etkinlikler düzenlenirken, LÖSEV’in organize ettiği etkinlikte Lösemi Hastalığını yenen kahramanlar önemli mesajlar verdi.

Ankaralı Mert Kurşun, bıkmadan usanmadan Lösemi ile verdiği savaşı kazanarak hayallerinde yer alan öğretmenlik mesleğini yapa şerefine ulaşırken, Haktan Akman isimli Erzurumlu genç amatör olarak top koşturduğu futbolda profesyonel olarak yeşil sahalarda top koşturma hedefinin peşinden koşuyor. Nur Aktepe, iki yıl mücadele ettiği lösemiden kurtulduğunu söyledi.

Hayallerimin peşinden koşarken LÖSEV Yanımda oldu
Ankaralı olan 25 yaşındaki Mert Kurşun, 6 yaşında lösemiye yakalandığını ve tam yedi yıl boyunca bu hastalıkla mücadele ettiğini söyledi.
Türkiye’de 21 yıl önce Dr. Üstün Ezer tarafından kurulan ve lösemili hastaların umut kaynaklarından biri olan Lösemili Çocuklar Yardım ve Eğitim Vakfı ( LÖSEV ) ile yollarının kesişmesinden sonra hayatının değiştiğini ifade eden Kurşun, “LÖSEV ve Üstün hoca ile tanıştıktan sonra LÖSEV’in hep destek ve yardımlarını gördüm. LÖSEV öyle bir kuruluş ki, hastalıktan kurtulduktan sonra bile sizin peşinizi bırakmıyor. Her türlü yardıma koşuyor. Bu nedenli lösemiden kurtulan hastalar da bu kuruluşun bir parçası oluyorlar” dedi.

En büyük ilaç moral
Dünyadaki bütün hastalıklarda olduğu gibi lösemi hastaları içinde en önemli ilacın moral olduğunun altını çizen Mert Kurşun, “Lösemi ile mücadele ederken hiç moralimi bozmadım. Ben Hayallerime koşarken, LÖSEV hep yanımdaydı. Çok zorlu bir mücadele verdim, ama sonunda lösemiden kurtuldum. LÖSEV Başkanı Üstün Ezer’e ve tüm LÖSEV ailesine teşekkür ediyorum” dedi.

İngilizce öğretmeni
Löseminden kurtulduktan sonra Ankara’dan Erzurum’a eğitim için gelen Mert Kurşun, Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi’nde İngilizce ve Almanca eğitimi gördüğünü ifade ederek, bugün 25 yaşında olduğunu ve Erzurum’da Bilim Teknik ve İnovasyon Koleji’nde İngilizce öğretmenliği yaptığını söyledi.

Otobüse bindiğimde Maskeme bakıyorlardı
Erzurumlu olan 31 yaşındaki Nur Aktepe ise 10 yaşında iken lösemiye yakalandığını ve iki yıl boyunca lösemi ile mücadele ettiğini belirtti.
Aktepe, “Otobüse bindiğimde maskeme bakıyorlardı. Ben bugün diyorum ki, insanlar maskemize değil gözlerimize baksınlar” dedi.
Oldukça duygusal bir konuşma yapan ve LÖSEV etkinliklerine katılanlardan alkış alan Aktepe, bir gün dernek başkanı olmayı ve lösemili hastalara yardım etmeği amaçladığını söyledi.

Haktan ağladı ağlattı
Lösemiyi yenen hastalardan biri olan Haktan Akman, kürsüde kısa süreli bir konuşma yaparken, göz yaşlarını tutamadı. Seyircileri de ağlatan 17 yaşındaki Spor Lisesi öğrencisi Haktan Akman, “Uzun süre lösemi ile mücadele ettim ve sonunda kazanan ben oldum. Hayallerimde profesyonel futbolcu olmak var. Şu an Erzurum 1968 sporda top koşturuyorum. Orta sahada görev yapıyorum. İnşallah bir gün profesyonel futbolcu olarak Erzurumspor’da ve büyük takımlarda forma giyerim” dedi

Erzurum’da farkındalık yarattılar Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


*