Erzurum Haber

“Erzurum’da da 1 Mayıs kutlansın”

“Erzurum’da da 1 Mayıs kutlansın”
363 Kez
01 Mayıs 2013 - 13:48

Erzurum Taşeron İşçiler Derneği Başkanı Lokman Çolak, Türkiye genelinde resmi bayram olarak ilan edilen 1 Mayıs İşçi Bayramı’nın kentte kutlanmamasına tepki gösterdi. İşçi Bayramı’nı kutlamak için organize olduklarını fakat sendikaların destek vermemesi üzerine geri adım attıklarını söyleyen Çolak, Erzurum’daki sivil toplum kuruluşlarını eleştirdi. Başkan Çolak, “İşçi kardeşlerimizle 1 Mayıs’ta uygun bir yerde toplanarak bayramımızı kutlayalım istedik. Erzurum gibi önemli bir şehirde İşçi Bayramı’nda hiçbir faaliyetin bulunmaması bizi çok üzdü. Küçükte olsa bir kutlama yapılabilirdi. Biz dernek bünyesinde ilimizde en azından bir toplanma yapmak istedik. Fakat sendikalarımızın hiçbir destek vermemesi ve Erzurum İl  Emniyet Müdürlüğü’nün olaya sıcak bakmaması üzerine yapacağımız faaliyetleri geri çekmek zorunda kaldık” dedi.

“Erzurum’da da 1 Mayıs kutlansın”

Erzurum Taşeron İşçiler Derneği Başkanı Lokman Çolak, Erzurum’da 1 Mayıs İşçi Bayramı’nın kutlanması gerektiğini ifade etti. Başkan Çolak, 1 Mayıs İşçi Bayramı’nın Türkiye’de sadece Ankara ve İstanbul’da kutlanmasına tepki gösterdi. Çolak, işçilerin bayramlarını kutlayabilmeleri için İstanbul’a gitmek zorunda kaldıklarını ancak 800 lira maaş alan bir insanın kutlamalara katılamadığını belirtti. Çolak, “1 Mayıs İşçi Bayramı’nda insanlar genelde İstanbul’a yoğunlaşıyor. Türkiye’nin her bölgesinden kutlama için birer il seçibilirlerdi. Türkiye’de sadece İstanbul’da işçi yok ki. Buradaki arkadaşlarımızın hangisi İstanbul’a gidebilir. 800 lira maaş alan bir insan bayramını nasıl İstanbul’da kutlayabilir. Biz bayramımızı kardeşçe kutlamak istiyorduk fakat bizlere öncü olması gereken kentimizdeki sendikalar bize destek vermedi” diye konuştu.

İşçi sorunları

Kentte asgari ücret kapsamında çalışan işçilerin başta geçinme olmak üzere birçok sorunla karşı karşıya geldiğini ifade eden Başkan Lokman Çolak, “Erzurum’da yaklaşık 15 bin işçi var. Kadınlar ve babalar günü bizim bayramımızdan daha güzel kutlanıyor. Kadınlar, babalar bizlerin baş tacıdır fakat bu kadar işçiyi de yok saymak yanlış bir şeydir” şeklinde konuştu.

Hükümetin 1 Mayıs’ta yeni adımlar atması gerektiğini söyleyen Çolak, taşeronluğun biran önce ortadan kaldırılması gerektiğini vurguladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın taşeronlara yönelik çıkardığı maddelerin var olan haklar olduğunu anımsatan Çolak, “Bakanlığın çıkardığı birkaç madde var. Yıllık izinler diyor, herkes bu hakkını kullanıyor, gününde maaş diyor zaten böyle bir sorun yaşamıyoruz. Şuan Hükümetin soframıza koyduğu hiçbir şey yok. Sundukları her şey zaten var. Umudumuz sadece Başbakanımızın sendikal haklarımızı çıkarması, özlük haklarımızın verilmesi ve bu taşeronluğa dur demesidir. İnşallah yapacakları yeniliklerle kadrolu işçilerin haklarının aynılarını taşeron işçileri de alır” dedi.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.