Erzurum Haber

Erzurum’da çocuk olmak ta zor…

Erzurum’da çocuk olmak ta zor…
411 Kez
03 Nisan 2013 - 11:21

Erzurum’da 3 arkadaş hayattaki bütün zorluklara göğüs geriyor. Akranları uyurken, her gün sabah erken saatlerinde yola çıkan çocuklar kağıt toplayıcılığı yaparak,  harçlıklarını çıkarıyorlar.

Çocuklardan en büyüğünün ismi İbrahim daha 15 yaşında, en küçükleri ise Gurbet, yaşı 8. Diğer çocuk ise çekingenliğinden adını bile söylemiyor, benim adım yok bana çocuk derler diyor. Gurbet 4. sınıfta okuduğunu belirterek 8. Sınıfa kadar okuyacağını dile getiriyor. İbrahim ise birkaç sene önce okulu bıraktım diyor. Çocuklar yaptıkları işten memnun olduklarını ve mutlu olduklarını ifade ediyorlar.

Çöp toplamak sanki onlar için bir oyun gibi. Hepsi arkadaş, ama kardeş gibi görünüyorlar. Bu yaşlarda kazandıkları paralarla evlerini geçindiriyorlar. Yüzleri devamlı gülüyor, biraz üşüyor gibiler, ama üşüyor musunuz deyince de “Biz Erzurum çocuğuyuz üşümeyiz” cevabını veriyorlar.

İbrahim diğerlerinden farklı olarak gerçeklerin farkında ve yaptıkları şeyin oyun değil de hayatın ta kendisi olduğunu söylüyor. İbrahim, “ Her sabah erken saatlerde kalkıp kağıt toplamak için yollara düşüyoruz. Bizim en büyük yardımcımız atımız Pusat. Diğer çocuklar evlerinde rahat rahat uyurken biz ekmeğimizin peşine düşüyoruz. Bu da kader olsa gerek. Ama biz halimizden memnunuz, en azından helal bir şekilde ekmeğimizi kazanıyoruz. Gündüzleri marketlerin ve bakkalların önündeki kağıt ve kartonları topluyoruz. Belli günler Erzurum’da pazar kuruluyor. Bizde pazar kurulduğu günlerin akşamı pazarın kapanışına gidip karton ve kasaları alıyoruz. Anlayacağınız işimiz zor. Ama para kazanmanın kolay olmadığını bu yaşlarda öğreniyoruz. Hayatın gerçekleriyle biraz erken de olsa karşılaştık. Ama halimizden şikayetçi değiliz, üçümüz kardeş gibiyiz. Hem şakalaşıp eğleniyoruz, hem de paramızı kazanıyoruz. Herkes ne olursa olsun şükretmeyi bilmeli. Unutmayalım hayatta, beterin beteri var. Biz de hayatın zorluğunu küçük yaşta görüyoruz. Ama bunun bizim için olumlu yanlarının çok olduğunu düşünüyorum, en azından para kazanmanın ne kadar zor olduğunu öğrendiğimiz için geleceğe yönelik planlarımızı onlara göre yaparız. Diğer arkadaşlarım benden ufak ben onlara ağabeylik yapıyorum. Kazandığımız parayı da en adaletli şekilde dağıtıyorum. Biz arkadaş değil, kardeşiz kaderimiz aynı ve aynı zorluklarda büyüyoruz. Tek umudumuz gelecekte rahat bir hayatımız olması.” Diye konuşuyor.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.