Erzurum Haber

Erzurum’da bir güzel olay

Erzurum’da bir güzel olay
1.457 Kez
10 Mayıs 2019 - 16:33

Erzurum/zirve2000 Erzurum Adliyesi’nde ayakkabı boyacılığı yapan Ömer Tan (52) kentte şairliği ile biliniyor. Şair boyacı geçtiğimiz hafta bir etkinlikte Cumhuriyet Başsavcısı Burhan Bölükbaşı’nın bir şiirini okuması ile tekrar gündeme geldi.

Manolya BULUT-PUSULA
Yaklaşık 8 senedir Erzurum Adliyesi’nde ayakkabı boyacılığı yapan şair Ömer Tan, Cumhuriyet Başsavcısı Burhan Bölükbaşı’nın Kavramlar isimli şiirini bir etkinlikte okumasından mutluluk duyduğunu söyledi. Başsavcı Burhan Bölükbaşı’nın göreve yeni geldiği zamanlar kitabını hediye ettiğini belirten Ömer Tan, “Başsavcımızın da yanına hoş geldin demek için gitmiştim. Kitabımı hediye etmiştim. Çok mütevazı birisi” dedi.

Mana deryasında gemi
Mürekkep adlı bir şiir kitabı bulunan Tan, Kavramlar şiirinde ne anlattığını şu sözlerle ifade etti; “İnsanların düz yaşamayı bırakmaları ve topluma bir şey verebilmek için bunu yazmayı düşündüm. Namus diyoruz tanımını bilmiyoruz. Namusu sadece kadınlara yüklemişiz. Akıl nedir desek cevap veriyoruz ama tanımını bilmiyoruz. Bunları tanımladım. Okumanın yetmediğini ve irfan sahibin olmanın da önemini anlattım. İrfansız alimlerden çekiyoruz zaten biz. Mürşit diyoruz. Bir tane cübbeli görünce elini eteğini öpüyoruz. Gözü kapalı gidiyoruz, düz yaşıyoruz. Öyle bir şiir ki mana deryasında gemi, her mısrası kitaplar dolu fikir yelkeni. Öyle de olması lazım. Akılsız başta bilgi tehlike arzı, bilgisiz başta akıl teneke tarzı.”

Sevmekle başladı
Ortaokul çağlarında şiir yazmaya başladığını söyleyen Tan, “Şiir bende sevmekle başladı. Âşık olduk, gençtik. Sonra onlar beni tatmin etmedi. Sosyal konulara girmeye başladım. Toplumun gidişatını gözlemlemeye başladım. Şair toplumun kanaat önderlerinden biridir. Bekârken lunaparkçılık yapıyordum. Evlendikten sonra bıraktım. Ayakkabı boyacılığı, seyyar satıcılık yaptım. Şimdi tutturmuşlar modern edebiyat gibi. Ben eski şairlerimizin izinden gitmeye çalışıyorum. Kafiyeli, vezinli şiir sosyal kuralları öğretmiş bir çocuğa benziyor. Sosyal kuralları öğretmeden kapıya saldığın zaman zararlı olur. Şiirlerimin hepsi milli, manevi ve sosyal. Hepsinde bir mesaj var” diye konuştu.

Ben herkesle kardeşim
Adliye çalışanları ile sohbetlerinin iyi olduğunu ve bazı zamanlar şiir üzerinde sohbet de ettiklerini aktaran Tan, “Ben herkesle kardeşim. Üniversitede Edebiyat Fakültesi’nde de ayakkabı boyadım dört yıl. Her gittiğim yerde dostum var. Ben sadece inançlarıma ve vatanıma düşman olana düşman olurum. Başka hiç kimseye düşman olmam. Hangi fikir taşıyormuş sağcıymış solcuymuş. Ben o kadar küçük düşünmüyorum. İnsan olmasına bakıyorum. Burada şiir konuştuğum insanlar oluyor. Başsavcımızın da yanına hoş geldin demek için gitmiştim. Çok mütevazı birisi. Ama bizim de sınırımızı bilmemiz lazım. İnsanlarla arasına duvar örmüyor sağ olsun” ifadelerini kullandı.

Böyle insanlar örnek insanlar
Cumhuriyet Başsavcısı Burhan Bölükbaşı ise yapılan işin yanında duyguların da önemli olduğunu söyleyerek şöyle konuştu; “Boyalı elleriyle hizmet eden değerli bir şair. Duygu yüklü şiirleri var. Hem adliyede görev yapması hasebiyle hem de hissiyat olarak onun şiirini okumak istedim. Orada da epey beğenildi. Şiir, bazı kavramların değerinin yitirilmesini, anlamsızlaştırılmasını anlatıyor. Ben de o havayı vermek istedim. Biraz daha duygusal yanı olmasından dolayı elbette. Kitabı göreve ilk geldiğim zamanlar bana hediye etmişti. Ben de okuyup içerisinden bu şiiri seçtim. Tabi değerli başka şairlerimiz de var. Benim kişisel tercihim Ömer beyden yana oldu. Böyle insanlar örnek insanlar. Yaptığımız işin yanında duygularımız da önemli. Ben de birkaç kez ayakkabımı vermiştim. İşini de çok güzel yapıyor. Değerini bilmemiz gerekiyor hep birlikte.”

Kavramlar şiirinden birkaç dize;
Akıl düşündükçe perdeler aralanırmış,
Düşünmeyen aklın mantığı karalanırmış.
Hayat yaşamakmış hayata hayat katarak,
Ömrün her dakikasını hesapta tutarak.
Gaflet uyumakmış yürüyorken ayak üstü,
Kör olmuş sağır olmuş gafilin etten büstü.
omer tan (1)

omer tan (2)

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.