Erzurum Haber - 08 Temmuz 2020, Çarşamba

Erzurum’da 653 hobi bahçesi var

27 Haziran 2020, 15:57
Erzurum’da 653 hobi bahçesi var

Erzurum/zirve2000 Hobi bahçeleriyle ilgili yasal düzenleme yapılacağı yönündeki haberlerin tedirgin ettiği vatandaşlar, yetkililere seslerini duyurmaya çalışıyor: “Yanlış örneklerden yola çıkarak tüm bahçeler cezalandırılamaz…” Erzurum’da 6 ayrı bölgede 653 hobi bahçesi bulunuyor.

Cihat İncesu/ Erzurum
Tarım Bakanlığı ve TBMM Tarım Komisyonu’ndan gelen “hobi bahçeleriyle ilgili yasal düzenleme yapılacağı” yönündeki açıklamaların medyada “tüm hobi bahçeleri yıkılacak” şeklinde yer almasıyla tedirgin olan vatandaşlar, harekete geçti. Başta Meclis olmak üzere ilgili kişi ve kurumlara dilekçe yazarak, görüşlerini dile getiren hobi bahçesi sahipleri, çözüm önerilerinde de bulunarak, yetkililere seslerini duyurmaya çalışıyor.

Hobi bahçesi sahipleri Meclis Tarım Komisyonu’na gönderdikleri dilekçelerde “Yanlış birkaç örnekten hareketle tüm hobi bahçelerini yıkmaya veya yok etmeye çalışmak, orta ve alt gelir grubundan vatandaşlarımızın dişinden tırnağından arttırdığı birikimlerle yaptığı bahçeleri birkaç kötü örnekten hareketle yok etmek insanı yaşat ki devlet yaşasın görüşüne de aykırıdır” görüşünü dile getiriyor.

Siyaset Çözüm Üretme Sanatıdır
Belediyelerin söz konusu bahçelerin yapımı esnasında yol, su ve çöp gibi hizmetleri verdiğine dikkat çeken vatandaşlar, “ Bu doğrultuda yakın zamana kadar ülke çapında binlerce hobi bahçesi faaliyete geçmiştir. Hobi bahçesinin de bir tarımsal faaliyet olduğu unutulmamalıdır. İnsanlar kendi ihtiyaçlarını karşılamak için ekip dikmektedir. Sayıları fazla olmamakla birlikte bazı insanlar betonarme, tuğla gibi malzemeler kullanarak kanuna aykırı hareket etmiş olabilir. Mücadele edilmesi gereken tarımsal amacın dışına çıkan bu tip yerlerdir. Yanlış birkaç örnekten hareketle tüm hobi bahçelerini yıkmaya veya yok etmeye çalışmak, yanlış bir uygulamadır. Bu sorunu çözmek için yapılması gereken komple yasaklamak ve yıkmak değil hobi bahçelerinin nasıl olması gerektiğine ilişkin düzenleme yapmaktır. Siyaset çözüm üretme sanatıdır. Bugün Türkiye genelinde binlerce hobi bahçesi sahibi aile bulunmakta ve Hükümetimizden ve Cumhurbaşkanımızdan bu alanda çözüm beklemektedirler” ifadelerini kullandılar.

Erzurum’da 653 adet var
Yakutiye’de 3, Aziziye’de 2, Palandöken İlçesinde ise 1 olmak üzere Erzurum’da altı farklı alanda 653 adet hobi bahçesi bulunuyor. Atatürk Üniversitesi sınırları içinde de personelinin faydalanması için hobi bahçeleri oluşturuldu. Yakutiye İlçe Belediye Meclisi, sınırları içerisinde yer alan hobi bahçelerini 3194 Sayılı İmar Kanununun 32. Maddesine istinaden yıkım kararı aldı.

Verdikleri emeğin ve birikimlerin üzerinden dozerle geçilmesinin yanlış olduğunu belirten Erzurum’daki hobi bahçesi sahipleri, “ Bu bahçelere ekonomik olarak orta ve alt gelir grubu tarafından ciddi paralar yatırılmıştır. Hobi bahçesi değil, hobi bahçesine betonarme ev yapmak yasaktır. Bu bölgelerde zaten tarım yapılmıyordu. Hatta çoğu kişi kamyonlar ile toprak taşıyarak bahçesini ekti. Bu karar gözden geçirilmeli ve gerekli düzenleme yapılmalı. Ülke genelinde milyonlarca lira ile birlikte umutlar toprağa gömülmemeli” diye konuştular.

Erzurum’da 653 hobi bahçesi var Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


*