Erzurum Haber

Slide Slide Slide Slide

Erzurum’a Türkiye şampiyonluğu kazandırdı

Erzurum’a Türkiye şampiyonluğu kazandırdı
07 Mart 2013 - 11:24

Erzurumlu bedensel  engelli yüzücü Alihan Çıldan, yüzmede Erzurum’a Türkiye şampiyonluğu kazandırdı.  100 metre kurbağalamada  ve 200 metre karışık yarışlarında Türkiye şampiyonu olan Çıldan, “Bu başarı bana hayata bakış açımı değiştirdi. Kazandığım madalyayı, bana kucak açan Bakanımız Suat Kılıç’a hediye edeceğim” dedi.

Nurullah PALA-ERZURUM

ŞAMPİYONLUK MADALYASINI BAKAN’A VERECEK

Erzurumlu Bedensel Engelli Yüzücü Alihan Buldan, yüzmede Erzurum’a Türkiye şampiyonluğu kazandırarak tarihi bir başarıya imza attı. Antrenörler Kübra Özdemir ve Bülent Tatlısu yönetiminde İstanbul Cebeci’de yapılan Bedensel Engelliler Türkiye Yüzme Şampiyonası’na katılan Erzurumlu yüzücü Alihan Çıldan iki birincilik, birde üçüncülük madalyası kazanarak Erzurum’a döndü. Engelleri aşarak şampiyonluğa kulaç atan Milli yüzücü elde ettiği şampiyonluk madalyasını, kendisine kucak açan Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’a hediye edeceğini söyledi. Çıldan, 100 metre kurbağalamada ve 200 metre karışıkta Türkiye şampiyonu olurken, 50 metre serbeste ise 3. Oldu. Erzurumlu bedensel engelli yüzücü, “Şampiyonaya hocalarım nezaretinde çok iyi hazırlandım. Türkiye şampiyonu oldum. Bana engeli aracı hediye eden ve Erzurum’a engelli otobüsü gönderen bakanımız Suat Kılıç’a Erzurum’a geldiğinde şampiyonluk madalyamı armağan edeceğim” dedi.

HEDEFİM 2016 OLİMPİYATLARINA KATILMAK

Orta okul 8.sınıf öğrencisi olan Alihan Çıldan, Türkiye şampiyonu olmasının ardından hayata bakış açısının değiştiğine işaret ederek, “Bu şampiyonluk beni hayata bağladı. Erzurum gibi ağır kış şartlarının yaşandığı bir ilden Türkiye şampiyonasına katıldım. Orada bir çok deniz sahilinden gelen arkadaşlarımı geride bırakarak şampiyon oldum. Şimdi hedefim çok çalışarak 2016 Brezilya Rio Paralimpik Oyunlarına katılmak. Bunu başaracağıma inanıyorum” diye konuştu.

ENGELLİ İNSANLARIN ALDIĞI MADALYALARLA ÖVÜNÜYORUZ

Yüzmede, bedensel engelliler kategorisinde Türkiye şampiyonu olarak göğsümüzü kabartan Alihan Çıldan, Erzurum Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Fatih Çintimar’ı makamında ziyaret etti. Genç sporcu elde ettiği şampiyonluk başarısının öyküsünü anlattı. Ziyarette Yüzme Havuzu Tesis Müdürü Hikmet Palandöken, genç yüzücünün ailesi ve antrenörleri Kübra Özdemir ile Bülent Tatlısu da hazır bulundu. Genç sporcuyu elde ettiği başarıdan dolayı kutlayan Erzurum Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Fatih Çintimar, “Eskiden engelli insanların engelleri ile alay edilirdi. Şimdi engelli vatandaşlarımızın aldıkları madalyalarla övünüyoruz. Erzurumlu yüzücü Alihan Çıldan da bizim gururumuz olmuştur. Onun engelleri aşıp şampiyonluk kazanması bizim için bir övünç kaynağı olmuştur. Kendisini ve antrenörleri ile ailesini kutluyorum” dedi.

YÜZME HAVUZUNUN KAPILARINI HİÇ KAPATMIYORUZ

Eskiden 3 ay gibi kısa bir süre yüzme havuzunun insanlara hizmet verdiğine işaret eden Çintimar, bugün Erzurum’da Yüzme Havuzunun kapılarının yılın 12 ayı açık olduğuna değindi. Çintimar, “Tabiki hocalarımızın gayreti ve Alihan Çıldan’ın yeteneği Erzurum’a Türkiye şampiyonluğunu kazandırmıştır. Ancak yüzme havuzunun kapılarının hep açık olması ve Başbakanımız ile bakanımızın Erzurum’a engelli otobüsü göndermesi ve havuza ulaşımın rahat sağlanması da bu başarıyı perçinlemiştir.  Bugün 7 kişi yüzme havuzundan evine ekmek parası götürüyor. Yarın Olimpik Havuz Hizmete girdiğinde onlarca kişi evine ekmek götürecek. İnanıyorum ki, Alihan Çıldan’ın bu büyük başarısı bundan sonra spor yapmak isteyen engelli vatandaşlara da iyi bir teşvik olur. Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan ile Gençlik ve Spor Bakanımız Suat Kılıç’ın Türkiye’de 8 ile gönderdiği engelli otobüsünün birinin de Erzurum’a gönderilmesi, engelli vatandaşlarımızın spor salonlarına taşımamıza önemli katkı sağlamıştır. Kendilerine teşekkür ediyorum” dedi.

Çintimar, bir madalya kazanan engellinin hayata bakış açısının değiştiğine işaret ederek, “Hayata bakış açısı değişen insanın işe paraya ihtiyacı yok, her şey kendiliğinden geliyor. Bir toplum ne kadar engellisine sahip çıkarsa, dinine ve Allah’a o kadar yakın olur” şeklinde konuştu. Çintimar, ziyaretin ardından bedensel engelli yüzücü Alihan Çıldan’a eşofman takımı ve mont ile çeşitli hediyeler verdi.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.