Erzurum Haber

Erzurum’a turist çekeceğiz

Erzurum’a turist çekeceğiz
397 Kez
19 Ağustos 2013 - 18:48

Cumartesi günü Palandöken Kayak Merkezi’nde incelemelerde bulunan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, devlete ait tesislerin özelleştirilmesi için düğmeye bastı. Bakan Şimşek, “Özel sektörün dinamikliğinden yararlanarak, Erzurum’a turist çekeceğiz” dedi.

Furkan NEHRİ/ERZURUM

Geçtiğimiz Cumartesi günü Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile bir takım görüşme ve toplantılar için Erzurum’a gelen Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Palandöken Kayak Merkezi’ndeki tesislerin özelleştirilmesi için çalışmalara başlandığını söyledi.

Geçtiğimiz kış sezonunda Kayak Federasyonu’ndan Gençlik ve Spor Bakanlığı’na devredilen tesislerin özelleşmesiyle kente daha büyük katkılar getireceğini ifade eden Bakan Şimşek, henüz aşamanın çok erken olduğunu bildirdi. Yaptığı açıklamada devlet olarak tesislerden bir gelir beklemediklerini vurgulayan Bakan Şimşek, “Palandöken Dağındaki tesislerin özelleştirilmesinde henüz çok erken aşamadayız. Burada bizim maksadımız tesislerden gelir elde etmek değil. Masadımız bu tesislerin rasyonel bir şekilde şehir ekonomisine maksimum katkı sağlayacak ve sürekli bir şekilde bu katkıya devam edecek işletmenin önünü açmaktır. Bunlar bir vesile ile yapıldı ama bu yatırım atıl kalmasın diye çok ciddi bir organizasyon, çaba, kaynak gerektiriyor. Buranın organizasyonu buranın işletilmesi önemlidir” diye konuştu.

Yapılacak çalışmaların Erzurum’a turist çekmek için olduğunu söyleyen Bakan Şimşek, özel sektörün dinamikliğini kullanacaklarını söyledi. Özelleştirmede istişare yolu ile en iyi modeli kullanacaklarını belirten Şimşek, “ Burada yapılan yatırımlardan daha önemlisi Erzurum’a turist çekebilmemizdir. Bu nedenle bazı bölgelere ilave yatırımlar yapılması gerekecek. İdeal olarak özel sektörün dinamikliğinden yararlanmak istiyoruz. Özel sektör burada kapasite oluşturduğu zaman bu kapasitenin ekonomik olarak değerlendirilmesi için ilave çaba göstermemiz gerekiyor. Pazarlamasını, kampanyasını yapacak ve buraya da daha fazla halkın gelmesi için çalışılacak. Erzurum’un tüm güzelliklerini görebilecek. Tabi buda esnafımız ve şehrimiz içinde çok çok önemli. Bizim amacımız bu tesisler atıl kalmasını engelleyip en iyi şekilde işletebilmektir. Özelleştirme aşamasında Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ile Valilik ile Erzurum Milletvekilleriyle ve Belediye Başkanlarımızla istişare içinde değişik modeller üzerinde çalışıp bir tanesini seçeceğiz. Ona göre de yolumuza devam edeceğiz” dedi.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.