Erzurum Haber

Erzurum’a koyun Balıkesir’den geliyor

Erzurum’a koyun Balıkesir’den geliyor
472 Kez
21 Nisan 2013 - 13:31

CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, Erzurum mutfağının simgesi olan cağ kebabın kent kültürüne ait olmadığını savundu. Parlamenter Öğüt, partisinin Erzurum’daki genel kurulunda sektörde işletme sahipleri bulunan cağ kebapçıları kızdıracak bir açıklama yaptı. Tufan Restaurant’ta düzenlenen CHP Erzurum İl Başkanlığı 2. Olağan Genel Kurulu’na katılan CHP’li Öğüt, cağ kebabının Erzurum mutfağına ait olmadığını belirtti. Öğüt, cağ kebap etinin Balıkesir’den gelmesinden dolayı cağ kebabının asıl sahibinin de Balıkesirliler olduğunu öne sürdü. Siyaset yerine cağ kebapla ilgili görüş bildiren Öğüt’ün bu açıklamaları salonda dikkat çekti. Cağ kebap etinin Balıkesir’den gelmesinden dolayı cağ kebabının da bu kentin mutfağına ait olduğunu öne süren Öğüt, Erzurumlu cağ kebap ustalarına seslenerek, “Balıkesir’in etini kullanarak cağ kebap yapın” dedi. Öğüt’ün bu düşüncesi salondakilerden yoğun alkış aldı. Öğüt konuşmasında Tortum’daki HES projesine de değindi.

CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, hayvancılığın Erzurum’da çok kötü durumda olduğunu kaydetti. Vekil Öğüt, hayvancılığın son durumunu cağ kebabı üzerinden anlatarak şöyle devam etti:

“Biz Erzurum’a sürekli olarak geliyoruz. Tarım ve hayvancılıkla geçinen Erzurum ne yazık ki Cağ kebabı etini Balıkesir’den getiriyor. Erzurum’da cağ kebabı meşhur, et meşhur, yayla meşhur, çiçek meşhur, yemlik meşhur, ot var, kekik var, her şey var, ama hayvan yok, kuzu yok, koyun yok, Balıkesir’den getiriliyor. Balıkesir’de bizim memleketimiz olsun ama hayvancılığın temel yatağı olan Erzurum yaylaları ne güne duruyor. Erzurumlu nasıl olurda etini dışarıdan getirir Erzurum cağ kebabı yapar. Bana göre Erzurum cağ kebabı değil, Erzurumlular kusuruma bakmasın o bundan sonra Balıkesir’in cağ kebabı olmuştur. Ne zaman kendi hayvanınızı yetiştirir, Erzurum’un güzel yaylarında havyanızı besler cağ kebabı yaparsınız Erzurum cağ kebabı size ait olur. Ama bunları yapmaz eti Balıkesir’den alırsanız kusura bakmayın o Balıkesir’in cağ kebabı olur. Bu durum bana çok acı veriyor. Ben Ardahanlı olabilirim ama aynı zamana da Erzurumluyum. Benim üzüntüm buralarda hayvancılığın bitecek noktaya gelmesidir. Biz CHP olarak yılmadan Erzurum’a gelip vatandaşın sorunlarını dinleyeceğiz. Erzurum’da belediye başkanlarımız yok, milletvekillerimiz yok, il genel meclisi üyemiz yok, ama Cumhuriyet Halk Partisi Erzurum’da var. Sizinde bildiğiniz gibi Tortum’da bir HES projesi vardı. Tortum’daki HES savaşını CHP’nin hukuk savaşı kazandı. Biz bu yaptığımız mücadele ile Tortumlulara sahip çıktık onlarda bize sahip çıksın.”

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.