Erzurum Haber

ERZURUM ve PALANDÖKEN BU ŞANSI İYİ KULLANMALI

ERZURUM ve PALANDÖKEN BU ŞANSI İYİ KULLANMALI
M.Erol ŞAHİNER
M.Erol ŞAHİNER( th@thc.com )
2.000 Kez
29 Ekim 2020 - 16:55

Covid-19 nedeniyle yaşanan; sağlık, ekonomik ve kültürel sorunlar özellikle tüm ülkelerin turizm ve ihracat gelirlerinin azalmasına neden olmuştur. Elbette ki ülkemiz içinde en önemli döviz girdilerinin sağlandığı sektörlerden biri de turizm sektörüdür.

Bu bağlamda, çok önceki yıllarda Rus ve Ukrayna’lı turistlerin cazibe merkezi olan Palandöken maalesef uzun yıllardır bahse konu ülkeler tarafından tercih edilmemiştir.

Şimdi ise Erzurum ve Palandöken’e Aralık 2020 ayı sonundan itibaren haftada bir Rusya ve Ukrayna‘dan 800 turistin geleceği söylenmektedir.

Rus ve Ukrayna’lı turistlerin Erzurum/Palandöken‘e gelme nedeni maalesef bizim turizm başarımız değildir. Kimsede bundan kendisine pay çıkarmamalıdır. Çünkü Avrupa kapılarının kapalı olması ve Rus Hava Yollarının uçaklarını atıl durumda bırakmama prensibi, zorunlu olarak bu ülkelerin Erzurum/Palandöken’i tercih etmelerine neden olmuştur.

Özellikle kış turizmini çok iyi bilen uzmanlar, Palandöken’in kış turizmi için dünyanın en önemli merkezlerinden biri olduğunu söylediği halde, neden bu güne kadar tercih edilmediği, Erzurum Valiliği ve ETSO başta olmak üzere, STK’lar, İl Turizm Müdürlüğü, turizm sektörü firmaları ve tüm Erzurum halkı tarafından masaya yatırılması gereken bir konudur.

COVIT-19 nedeniyle olsa da… Erzurum ve Palandöken’e önemli bir fırsat doğmuştur. Bu fırsatı çok iyi değerlendirmek Erzurum ve Palandöken’in geleceği için çok önemlidir.

Açıkçası palyatif düşünmemek, daha sonraki yıllarda bu yıl gelecek turistleri referans müşteri olarak görmek ve turizmin evrensel doğruları ile hareket etmek doğru olandır. İleriye dönük başarı elde edilmemesi durumunda ise bu yıl gelecek turistlerin çok fazla bir önemi yoktur.

O yüzden sektörün hizmet kalitesini artırmak, müşteri tercihlerine göre hareket edebilmek, en önemlisi verilen hizmet ve alınacak ücretin örtüşmesini sağlamak gerekmektedir. Asla ve asla fiyatlama fırsatçılığı yapılmamalıdır.

Ayrıca diğer önemli bir husus Rus ve Ukrayna’lı turistlerin şehir merkezinde gitmeleri muhtemel görülen yerler yeniden gözden geçirilmeli ve yetkililer tarafından denetlenmelidir.

Başarının ölçüsü ise yabancı turistlerin önümüzdeki yıllarda da Palandöken’ i tercih edilen Kış Turizmi Merkezi olarak görmelerini sağlamak ve süreklilikten geçer.

Çünkü Erzurum ve ülkemizin yıllara sari döviz girdisine ihtiyacı vardır.

Bu şans Erzurum tarafından iyi kullanılmalıdır.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.