Erzurum Haber

Erzurum ve 7 ile hizmet veriyor

Erzurum ve 7 ile hizmet veriyor
424 Kez
05 Mart 2013 - 16:39

Erzurum İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı ambulans helikopter hayat kurtarıyor. Bu zamana kadar birçok hastanın sağlığına kavuşmasına aracılık eden ambulans helikopter durmaksızın hizmet vermeye devam ediyor.

Ambulans helikopter Kuzey Doğu Anadolu Bölgesi’nde merkez Erzurum olmak üzere Bayburt, Kars, Erzincan, Ardahan, Iğdır, Bitlis ve Muş gibi civardaki illere de hizmet veriyor. 2008 yılından bu zamana kadar il dışından 358, il içinden de 557 hasta olmak üzere toplam 915 hasta taşıdı. Ambulans helikopter 4 kişilik deneyimli bir ekiple uçuruluyor. 2010 yılından itibaren Erzurum’da tedavisi olmayan hastalar ise Ankara’dan gelen özel jet ambulans uçaklarla Ankara, İstanbul ve İzmir’e taşınıyor. Uçak ambulansla da toplam 156 yolcu taşındı. Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Müdürlüğü’ne bağlı 2 ambulans uçak ve 19 helikopter bulunuyor.

Rekora uçuyor

Erzurum İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Serhat Vançelik, “Ambulans Helikopter hizmeti 2008 yılında başladı ve bu tarihe kadar Erzurum ilçelerinden 557 vakayı Bölge Eğitim Hastanesi’ne taşıdık. Malumunuz Erzurum Kuzey Doğu Anadolu Bölgesi’nin merkez bölge ili olduğu için bize bağlı 8 il var. O illerdeki ileri yoğun bakım gerektiren vakaları da biz taşıyoruz. Bize bağlı 8 ilden de 358 hastayı taşıdık. İlçelere göre dağılıma baktığımız zaman en fazla Hınıs’tan 121 hasta, Tekman’dan 111, Karaçoban’dan 65, Oltu’dan 61 ve son olarak da Karayazı’dan 44 hasta ambulans helikopterle taşındı.  Yani toplam 915 kişi bu helikopter ambulans hizmetinden yararlandı. Bu hastaların çoğunu güney ilçelerinden aldık. Sadece Tekman, Karaçoban, Hınıs ve Karayazı’dan aldığımız hasta sayısı toplam ildeki taşımış olduğumuz hasta sayısının yüzde 61‘ni oluşturuyor. Geri kalan 13 ilçeden aldığımız hasta sayısı da yüzde 39’nu kapsıyor. Özellikle kuzey ilçelerinden az hasta taşımamızın sebebi Oltu’nun bugün Erzurum’daki en güçlü ilçe hastanesine sahip olmasıdır. Oltu Devlet Hastanesi 125 yataklıdır ve burada 20 uzman doktorumuz hizmet veriyor. Etrafındaki çevre illerde Oltu Devlet Hastanesi’nden yararlanıyor. Bu da bizim için büyük bir güç oluşturuyor.  Ama şunu unutmayalım helikopter sağlık hizmetinin bir tamamlayıcısıdır.” dedi.

Çok özel bir ekibe sahibiz

Vançelik, ambulans helikopter ekibinin çok deneyimli personelden oluştuğunu söyleyerek şunları kaydetti, “Helikopter ekibimiz bir pilot, bir yardımcı pilot, bir doktor ve bir yardımcı sağlık personeli olmak üzere 4 kişilik bir ekipten oluşuyor. Özellikle Helikopter Ambulans hizmetini veren pilotlarımız ve sağlık ekibimiz çok deneyimli arkadaşlarımız. Zaman zaman onları da ziyaret ediyoruz. Yaşadıkları deneyimlere beraber ortak oluyoruz. Düzlük herhangi bir alan bulduklarında pilot arkadaşlar sağ olsunlar fedakarlık yaparak iniş yapıyorlar. Yani bir pist veya ilçe merkezine ineceğiz diye ısrar etmiyorlar. Düz bir alan buldukları anda kolaylıkla iniş yapabiliyorlar. Ben arkadaşların çektiği fotoğraflara bakma fırsatı bulmuştum. 2 metrelik kar olan yerlere bile iniş yaptıklarını gördüm.  Bazen de ilginç vakalar da oluyor. Geçen yıl kanaması olan bir hastamızı Nene Hatun Kadın Doğum Hastanesi’ne getirmek için aldık. Ama doğum olayı helikopterde gerçekleşti. Hastamız helikopter doğum yaparak anne oldu.” şeklinde konuştu.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.