Erzurum Haber - 20 Nisan 2019, Cumartesi

“ERZURUM, ULAŞILABİLİRLİK STANDARTLARINA UYMUYOR”

13 Mart 2014, 15:53
“ERZURUM, ULAŞILABİLİRLİK STANDARTLARINA UYMUYOR”

MHP Erzurum Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Prof. Dr. Kamil Aydın, “İmar, ulaşım, çevre ve kentsel her türlü donatıyı engelsiz ve ulaşılabilir hale getireceğiz” dedi.
MHP Erzurum Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Prof. Dr. Kamil Aydın, Bedensel Engelliler Spor Kulübü’nü ziyaret etti. Türkiye Sakatlar Derneği Erzurum Şube Başkanı Sadullah Efe’nin de bulunduğu ziyarette konuşan Kamil Aydın, ulaşılabilirliğin, toplumun diğer bütün fertleri gibi engelli bireylerin de hakkı olduğunu belirterek, “Allah’ın izniyle biz Erzurum’u ulaşılabilir ve engelsiz bir şehir haline getireceğiz” diye konuştu.
Toplumsal yaşamın bütünlüğe kavuşturulmasında ve katılımın tam olarak sağlanabilmesinde yapısal her türlü mekana ulaşabilmenin ve bu mekanları kullanabilmenin büyük önem taşıdığını vurgulayan Prof. Dr. Kamil Aydın, “Sadece kentlerde ve büyükşehirlerde değil, dünyanın her yerinde ulaşılabilirlik aslında en temel insan hakkıdır. Bu hakkın kapsamı o kadar geniştir ki, içerisinde sosyal, kültürel, sportif, ekonomik her türlü aktiviteyi bulundurur. Bu haklardan istifade edebilme imkanı nasıl ki sağlıklı bireyler için varsa, bu imkan engelli bireyler için de sunulmalıdır” şeklinde konuştu.
ERZURUM, ULAŞILABİLİRLİK STANDARTLARINA UYMUYOR”
Günümüzde çevre düzenlemelerinden fiziki yapılara, ulaşımdan imarlaşmaya ve kentsel her türlü donatıya varıncaya kadar engelli bireylerin göz ardı edildiğini anlatan Prof. Dr. Kamil Aydın, “Bu göz ardı ediş ve ihmal, engelli kardeşlerimizin her türlü sosyal, kültürel, sportif ve ekonomik yaşam haklarının ellerinden alınması anlamına gelmektedir. Ve maalesef Erzurum da, engelli kardeşlerimizin karşısına ulaşılabilirlik sorununun çıktığı şehirlerden birisidir” dedi.
Prof. Dr. Kamil Aydın, Erzurum’da engelli bireylerin de toplumsal yaşam olanaklarından eşit bir biçimde istifade edebilmesi noktasında geniş kapsamlı bir çalışma yapacaklarını dile getirdi. Kamil Aydın, şunları kaydetti: “Bir kere işin başında Erzurum’un en geniş arterinden en dar sokağına varıncaya kadar tüm ulaşım ağlarını engelli kardeşlerimizin de kullanımına sunabilmek adına fiziki bir düzenlemeden geçireceğiz. Erzurum’da kaldırımlara rampalar yapıldı evet, ama standardı gözden kaçırıldı. Mevcut rampalardan bırakın engelli kardeşlerimizin istifadesini, yayalar bile kullanmaktan imtina ediyor. Çünkü bu rampalar hem yüksek, hem de kaygan bir yapıya sahip. Mevcut yönetim anlayışı, maalesef bu işin Avrupa ülkelerinde nasıl yapıldığını ve şehirlerin nasıl ulaşılabilir hale getirildiğini hiç merak etmemiş, görmemiş, araştırmamış”
KAMİL AYDIN: ERZURUM “ULAŞILABİLİR” BİR KENT OLACAK
Erzurum’daki ortopedik engelli vatandaşlar kadar görme engelli vatandaşların da, ulaşılabilirlik sorunu yaşadıklarını vurgulayan Prof. Dr. Kamil Aydın, “Görme engelli kardeşlerimiz, Erzurum’un cadde ve sokaklarında artık korkmadan yürüyebilecekler. Çünkü yaya kaldırımları ve caddelerimizi ona göre düzenleyeceğiz. Yine sinyalizasyon sistemimizi de bu doğrultuda güncelleyerek, şehrin tamamına şamil hale getireceğiz. Tekerlekli sandalyesi olmayan kardeşlerimize sahip çıkacak, öğrenci olan engelli yavrularımıza özel mobil servisleri hizmete sokacağız. Erzurum’a ‘Engelsiz Yaşam Merkezi’ adı altında bir kompleks kazandıracak ve bu yatırım çatısı altında engelli kardeşlerimizin toplumsal yaşamın her alanında boy gösterebilmeleri için gerekli her türlü eğitim ve rehabilitasyon çalışmalarının yapılmasını sağlayacağız. Gerek belediyeye ait fiziki yapılarda ve gerekse diğer kamu binalarını ulaşılabilir hale getirecek ve bunun için gerekli her türlü tedbiri alacak ve gerekirse bu anlamda yaptırım uygulayacağız. Ulaşım hizmetleri sektörünü de, engelsiz bir yapıya kavuşturacak ve tüm araç filosunu bu yönde gözden geçireceğiz.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


*