Erzurum Haber

Erzurum MNG AVM baltayı taşa vurdu

Erzurum MNG AVM baltayı taşa vurdu
1.143 Kez
27 Aralık 2018 - 9:36

Erzurum/zirve2000 Erzurum‘da yaklaşık 500 yıldan bu yana ihya edilen, ocak ayında da Ulu Cami’de binlerce insanın katılımıyla duası yapılan Bin Bir Hatimler’in bu yıl MNG Alışveriş Merkezi tarafından “reklam malzemesi” haline getirilmesi, sosyal medyayı ayaklandırdı.

Erzurum Forum AVM’nin Aleyna Tilki konserine karşı Erzurum insanının manevi duygularını kullanmak isteyen MNG yönetimi, baltayı taşa vurdu. Büyük tepki çeken bu organizasyon için MNG yönetimi yine üç maymunları oynuyor.

Bin Bir Hatimler’in camilerde okunduğunu, dua yerinin de camiler olduğunu belirten vatandaşlar, “Dini değerlerimizin magazin amaçlı kullanılmasına karşı çıkıyoruz. MNG yetkilileri programın adını değiştirsin ve içeriği revize etsin” diyerek, reklama karşı duruş sergiliyorlar.

İTİRAZ SESLERİ ÇOĞALIYOR
Bin bir Hatimler’in duasının ulu Cami’de yapıldığını, MNG’nin 1001 ismini kullanmasının da haksızlık olduğunu kaydeden vatandaşlar, “MNG, devasa boyuttaki reklam panolarında ‘Nihat Hatipoğlu ile 1001 Hatim’ diyerek ‘MNG’de buluşalım’ çağrısı yapıyor. 1001 Hatim Erzurum açısından alamet-i farikası olan bir isimdir, reklam amaçlı kullanılması doğru değildir. Kimsenin Nihat Hoca’ya bir şey dediği yok. Hoca gelsin, neyi anlatacaksa anlatsın, ama Bin Bir Hatim’e dokunmasın! Hoca’nın kendisinin bile böylesi bir önemli geleneğin magazin malzemesi olarak kullanılmasına karşı çıkacağını zannediyoruz. Marketinde alkollü içkilerin satıldığı, sinemalarında fimlerin oynatıldığı, farklı inanç ve görüşlere sahip insanların koridorlarında cirit attığı MNG’de Bin bir Hatim programı olmaz, olmamalıdır” diye görüş belirttiler.

BALTAYI TAŞA VURDU
Erzurum MNG AVM’nin yöneticilerinin insanların manevi duygularını kullanmak istemelerine öfkelenen vatandaşlar,” MNG AVM’nin kendini akıllı ve uyanık zanneden yöneticileri bu kez baltayı taşa vurdu. AVM’nin yerine bulunan Terminal Cami’yi yıkmalarına rağmen yerine yenisini yapmadılar. Ama iş maneviyatı kullanmaya gelince her yolu deniyorlar. Siz önce yıktığınız camiyi yapın”dediler.

İŞTE O TEPKİLER
Prof.Dr.Ahmet Berhan Yılmaz
UYANMAZSANIZ KAPİTALİZM, POPÜLİZM, SİYASET İMANINIZI SATIN ALIR
Yüce Allah’ın hepimizi afat-ı semaviye ve afat-ı arziyeden koruması duasıyla 486 yıldır okunan 1001 Hatim’in siyasete, ticarete ve şova alet edilmesi karşısında Tevbe Suresi 9. Ayetini tekrar hatırlayalım;..
“Onlar, Allah’ın âyetlerini, servet, makam, güç, şan, şöhret, nefsani arzuları gibi geçici dünya menfaatleri karşılığı az bir değere değiştiler. İnsanları Allah yolundan, İslâm’a girmekten alıkoydular. İslâmi hayat yaşamalarına engel oldular. Onların işlemeye devam ettikleri ameller ne kötüdür.”…
İslamı siyasete, ticarete, hırslarına, çıkarlarına alet edenler, buna tarafgirlikleri sebebiyle susanlar, alkışlayanlar Allah’tan korkun, aklınızı başınıza alın. Derdiniz ne? Erzurumlunun imanı ve ihlası mı sizi rahatsız etti?..
…………………………………….
Talat Uzunyaylalı-Gazeteci-Yazar
1001 Hatım okunmasıyla ilgili magazinleştirmeye dikkat çekmiştik. malum zihniyet şimdi hadiseyi neye alet eder hale geldi bunu da gördük! Sadece Allah’ın rızası icin yapılması gereken dini ibadet gittikçe yoz kültürün bir nesnesine dönüşüyor, dönüştürülüyor.
……………….
Osman Nuri Toraman
Erzurum…. 1001 hatim yüzyılların geleneğidir. Şovmen hocaları davet edip olayı sulandırmanın gereği yok.
……………………….
Bin bir Hatimlerimizin Duası her zaman Camilerimizde yapılmıştır !
Bu manevi geleneğimizi Magazinleştirerek Ticari ranta dönüştürmek isteyen Kapitalizme ve Yerli işbirlikçilerine müsade edilmemelidir !
Yetkilileri duyarlı olmaya davet ediyorum.
Abdullah KAYA
MHP PASİNLER BELEDİYE BAŞKAN A.ADAYI
…………………..
Sinan Ay
1001 hatim kimsenin şov malzemesi değildir. Allah rızası için okunan Kuran’ı, kimse maddi çıkarı için malzeme edemez. Etmemeli.ettirilmemeli.
…………………………
Gani Harmandar
Erzurum Erzurum olalı böyle zulüm görmedi derler ya gelenek haline gelen 1001 hatim 6 asırdır heryıl okunur ulu camide duası müftülük ce yapılırdı şimdi ilde dua edecek kimse kalmadi da Nihat Hatipoğlu nami kaldı ne iş yapıyorsun ey diyanet kaç para verdiniz bidaha camilerde para toplayın veren şerefsizdir verdiklerim haram olsun.
…………………….
Mehmet Zülfikar Kotanlı
1001 HATMİN MANEVİ İKLİMİNİ ŞOVA DÖNÜŞTÜRENLER ALLAH (c.c.) SİZİ YA ISLAH ETSİN YADA KAHHAR İSMİ İLE KAHRETSİN BU İLİN 6 VEKİLİ SİYASİLERİ MEŞHUR STK LARI ODALARI DERNEKLERİ NEDEN BUNA DUR DEMEZLER.
……………………
Davut Kaya
– MNG BİN BİR HATİMLER’İ REKLAM MALZEMESİ YAPINCA, SOSYAL MEDYA AYAKLANDI…
– BİN BİR HATİMLER’İN ERZURUM AÇISINDAN MANEVİ BİR DEĞERİ OLDUĞUNU BİLEN VATANDAŞLAR, PROGRAMIN REVİZE EDİLMESİNİ İSTİYOR.
– NİHAT HATİPOĞLU’NUN FARKLI KONULARI ANLATMASINI ÖNEREN VATANDAŞLAR, “DİNİ DEĞERLERİN MAGAZİN MALZEMESİ YAPILMASI DOĞRU DEĞİL” DİYOR.
…………………….
Abdurrahman Zeynel-Eğitimci_Yazar
1001 Hatimleri magazin malzemesi, başka konulara malzeme yapanlar Kur’an-ı Kerimin ruhuna aykırı hareket ederler.
…………………………
Cevdet Çelik
MÜSLÜMAN TÜRK MİLLETİNİN DİNİ VE MİLLİ DEĞERLERİNDEN KİRLİ ELLERİNİZİ ÇEKİN. 1001 HATİM KÖÇEKLİK İŞİ DEĞİLDİR.
…………….
mng avm erzurum

Erzurum Forum AVM Aleyna Tilki Konseri
Forum avm aleyna tilki konseri

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.