Erzurum Haber

ERZURUM KÜRDİSTAN DEĞİL

ERZURUM KÜRDİSTAN DEĞİL
2.410 Kez
26 Kasım 2020 - 10:47

Erzurum/zirve2000 Meclis Genel Kurulu’nda Erzurum ve Kürdistan’ tartışması yaşandı. HDP Şırnak Milletvekili Hasan Özgüneş’in  “Mustafa Kemal, Birinci Dünya Savaşı’nda İzmir’e gidemedi, Kürdistan’a geldi. Erzurum Kongresi’ni, Sivas Kongresi’ni yaptı” demesi üzerine MHP’li Levent Bülbül, “Erzurum öz mü öz Türk yurdudur” diyerek tepki gösterdi.

Haber Merkezi

TBMM Genel Kurulu’nda, Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin görüşmeleri sırasında yaşanan tartışmalar kurula damga vurdu.

HDP Şırnak Milletvekili Hasan Özgüneş konuşmasında, “Mustafa Kemal, Birinci Dünya Savaşı’nda İzmir’e gidemedi. Antakya’dan, bilmem nereden başlamadı. Kürdistan’a geldi. Erzurum Kongresi’ni, Sivas Kongresi’ni yaptı. Kiminle? Kürt beyleriyle” iddialarında bulundu. 1921 Anayasası’yla Kürtlere özerklik verildiğini de savunan Özgüneş, “Misakımilli’ye kim ihanet etti? Kürtler mi ihanet etti, iktidar olanlar mı?” dedi.

HDP’li Özgüneş’in konuşmasının ardından  AK Parti ve MHP grup başkan vekilleri söz alarak kullanılan ifadelere itiraz ettiler.

 

Erzurum Türk yurdudur

MHP Grup Başkanvekili Muhammed Levent Bülbül, “Atatürk, milli mücadeleyi başlatacak, İstiklal Harbi’nin başlangıcı için Samsun’a arkasından Amasya’ya, Erzurum’a, Sivas’a gidecek. Siz buradaki kongreleri, ‘Kürdistan’a gitti’ diye ifade edeceksiniz. Bunu kabul etmek mümkün mü? Erzurum, Kürdistan mı? Böyle bir tanım, tabir nerede var? Erzurum öz mü öz Türk yurdudur” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin kuruluşunda Kürtlerin de yer aldığını anımsatan MHP’li Bülbül, “Milli mücadelenin verildiği sırada o bölgelerden gelen Kürt kökenli olan mebuslar, temsilciler de bu memleketin, milletin birlik ve beraberliğinin, milli bir yapıda bir ve beraber olması noktasında irade göstermişlerdir. Onların hiçbiri kalkıp da ‘Bu memleket ayrıdır. Biz şurada Kürdistan istiyoruz’ diye bir talepte bulunmamışlardır. Kaderlerini bir görmüşlerdir. Ankara’yı da kendi memleketi, vatanları, başkentleri kabul etmişlerdir” diye konuştu.

 

 

Kürt vatandaşların hamisi değilsiniz

AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin ise tarihi belgelerden bahsedildiğini dile getirerek, “Misakımilli, Erzurum, Sivas ve Amasya Kongresi’yle ilgili olan belgelere bakılsın. Bu kongrelerin hangisinde ayrışmadan bahsediliyor?” diye sordu. Zengin, “Sizin ortaklarınız, aleni olarak sizinle işbirliği yaptıklarını bile söyleyemiyorlar. Neden söyleyemiyorlar? Bunu lütfen düşünür müsünüz? Anayasa çalışması yapmışsınız. Bunu yaptıklarını bile söyleyemiyorlar. Demek ki sizin kendinizi konumlandırdığınız yerle alakalı temel bir sorun var” dedi.

HDP’nin, Meclis’te PKK’ya “Bir neticedir” dediğini anlatan Zengin, “PKK’yla alakalı bin tane övgü dolu söz söylediniz. PKK’nın, bir defa terör örgütü olduğunu söylemediniz. TBMM, PKK’nın bir terör örgütü olduğunun söylenmesini hak eden en önemli yerlerden biridir. Bize bunu savunamazsınız. Türkiye’de siz Kürt vatandaşlarımızın hamisi misiniz? Bütün arkadaşlarımızın, buraya gelirken Kürt kardeşlerimin oyu var. Meclis’e gelen her milletvekilinin altında Kürt kardeşlerimin oyu var. Kürtler yalnızca size oy vermiyor; bize de CHP’ye de MHP’ye de İYİ Parti’ye de oy veriyor” ifadelerini kullandı.

HDP Şırnak Milletvekili Hasan Özgüneş’in sözlerine Erzurum Milletvekilleri de cevap vermek istedi. TBMM Başkanvekili Celal Adan teamüller gereği grup başkanvekilleri söz aldığı için Erzurum Milletvekillerinin konuşma taleplerini kabul etmedi.

 

GÜNLÜK HABER AKIŞI
ÖZ YÖNETİMİ BELİRLEDİ
GÜNLÜK HABER AKIŞI
AMBULANS TIR’A ÇARPTI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
HASANKALE’YE CAN SUYU
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ERZURUM’DA İLGİNÇ OLAY
GÜNLÜK HABER AKIŞI
SEKMEN: ESNAF RAHATLAYACAK
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ERZURUM EKSİ 27 OLDU
GÜNLÜK HABER AKIŞI
NEREYE DOKUNSAN ELİNDE KALIYOR

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.