Erzurum Haber

Erzurum Kültür ve Sanat Sokağı

Erzurum Kültür ve Sanat Sokağı
521 Kez
28 Mart 2014 - 11:31

Nene Hatun Tarihi Milli Park projesi için Atatürk Üniversitesi öğretim üyeleri Erzurum Kültür ve Sanat Sokağı tasarladı. Parkın girişinde yeralacak sokakta, toplantı salonları, hamam, tandırevi, lokanta gibi yerler bulunacak.

HABER MERKEZİ

Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak başkanlığındaki öğretim üyeleri, Nene Hatun Tarihi Milli Parkı için Erzurum Kültür ve Sanat Sokağı tasarladı. İçerisinde toplantı salonları, otopark, hamam, tandırevi, yöresel el sanatları gibi yerlerin bulunacağı sokak parkın girişine kurulacak.

Erzurumluların ve Nene Hatun’un büyük kahramanlıklar gösterdiği 93 harbinin yaşandığı tabyalar bölgesi Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından Nene Hatun Tarihi Milli Parkı olarak ilan edildi. Bakanlık milli parkla ilgili çalışmalarını sürdürürken Atatürk Üniversitesi, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi tarafından Nene Hatun Tarihi Milli Parkı peyzaj planlamaları kapsamında, milli parkın giriş kısmında kent imajına katkı sağlayacak ve kentin tarihi dokusunu yansıtan yeni bir tasarım gerçekleştirildi. Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından uygulamaya geçirilecek olan projede yeralacak sokağın tasarımı Rektör Prof. Dr. Hikmet Koçak başkanlığında, Prof. Dr. Hasan Yılmaz, Yrd. Doç. Dr. Fatma Zehra Çakıcı, Arş. Gör. Emriye Kazaz ve Arş. Gör. Ayşe Deniz Bulut tarafından gerçekleştirildi.
Erzurum Kültür ve Sanat Sokağı, danışma binası, toplantı salonları, otopark ve meydan düzenlemeleri ile desteklendi. Erzurum Valiliği ve Orman ve Su İşleri Bakanlığı 13. Bölge Müdürlüğü ile ortaklaşa yürütülen proje kapsamında sokak içerisinde bir çok alan kullanımına yer verildi. Hamam, tandır evi, lokanta, hediyelik eşya satış yerleri, mescid, motel, teras, avlu, yöresel el sanatları iş yerleri gibi geleneksel Erzurum sokağının bu alana taşınması hedeflendi.

Milli parkın giriş kısmında yakın bir zamanda, çalışmanın hayata geçirilmesi hedeflenmekte olup, alanın Erzurum kent prestijine katkı yapacağı düşünülüyor. Milli parkın bu alanla daha da anlam kazanması, tarihi ve kültürel kaynak değerlerinin korunmasına da katkılar sağlaması hedefleniyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.