Erzurum Haber

Erzurum KOM’a tayin oldu…

Erzurum KOM’a tayin oldu…
551 Kez
07 Mart 2013 - 11:25

Erzurum Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şube Müdürlüğü tarafından eğitilerek Başkent’teki Köpek Eğitim Merkezi’ne gönderilen Çapkın, sınıfını ortalamanın üstünde bitirerek mezun oldu. Erzurum KOM’a tayin olan Çapkın üstün yetenekleri sayesinde şimdiden uyuşturucu tacirlerinin korkulu rüyası oldu.

 

Cengiz DURULAR / ERZURUM

Erzurum İl Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şube Müdürlüğü’nde görevli Çapkın, KOM’un operasyonlarının adeta göz bebeği oldu. Erzurum’da köpek eğitmeni tarafından yavru iken eğitilen ardından Ankara’daki Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bağlı Köpek Eğitim Merkezi’ne gönderilen Çapkın, sınıfını üstün yetenekleri sayesinde başarıyla bitirdi. Özel testten 81 puan alarak grubundaki rakiplerini geride bırakan Golden Retriever cinsi 15 aylık hayvan, narkotik detektör köpeği olma unvanını elde etti. Erzurum’a tayini çıkan Çapkın, üstün koku alma yeteneği, cesurluğu ve yüksek özgüveni sayesinde ilk görev gününde planlı operasyonda görev aldı. Diyarbakırlı ünlü kaçakçıların yakalanmasında etkin görev alan Çapkın, anemi ve pansitopeni hastalığı sonucu kadrodan çıkarılan hemcisi narkotik detektör köpeği Irmak’ı geride bıraktı.

9 uyuşturucuya karşı özel eğitimli

Dünya sıralamasında 4. büyük  zekaya sahip Golden Retriever cinsinin temsilcilerinden Çapkın, 9 uyuşturucu maddesine karşı özel duyarlılık eğitimi aldı. Argoda uyuşturucunun babaları olarak bilinen kokain ve eroinin yanı sıra esrar, baz morfin, afyon sakızı, extacy, captagon, metamfetamin ve amfetamin konusunda teorik ve pratik eğitime tabi tutulan  Çapkın, korku bilmez tavrı ve cesurluğuyla Ankara polisinin de dikkatini çekti. Köpek eğitmeniyle birlikte günün 7 saati eğitime tabi tutulan narkotik detektör köpeğinin Erzurum KOM’un icraatlerine önemli destek sağlayacağı belirtildi. Operasyon ve yol uygulamalarının vazgeçilmezi olan Çapkın, Erzurum polisinin Polican’dan sonra diğer maskotları arasında yer aldı.

Golden Retriever

Golden Retriever, oldukça popüler bir köpek ırkı. Avda vurulan kuşları bulup getirmek için kullanılıyor. Ayrıca en sık rastlanan aile köpeklerinden. Çok hoşgörülü ve baş etmesi çok kolay. Sahiplerinden de çok fazla beklentileri yok. Düzenli olarak yemek verildiği, egzersiz yaptırıldığı ve veteriner kontrolüne götürüldüğü sürece başka bir ihtiyacı olmaz. Golden Retriever’lar özellikle insanlarla iyi anlaştıkları ve çok sosyal oldukları için sürekli tercih edilirler. Bu nedenden dolayı sıklıkla rehber köpek olarak eğitiliyor. Çok sabırlıdırlar ve çocuklarla oldukça iyi olan bir köpek ırkı. Bebek bakıcılığı bile yapabiliyor. En zeki köpekler (IQ) testinde alman çoban köpeğinin 1. seçildiği testlerde Golden Retriever’lar 4. sırada yer aldı. Dünya polis teşkilatının yakından tanıdığı köpek cinsi daha çok narkotik birimlerinde kullanılıyor.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.