Erzurum Haber - 02 Haziran 2020, Salı

Erzurum harekete geçti

25 Eylül 2019, 14:46
Erzurum harekete geçti

Erzurum/zirve2000 Doğu’daki STK’lar ve Siyasetçilerin birlikte hareket etmesi başarıyı getirdi. Kredi Garanti Fonu’nun (KGF) kapatılarak Trabzon’a bağlanma kararından vazgeçildi.

Cihat İncesu/Pusula
Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Kredi Garanti Fonu’nun kapatılarak Trabzon’a bağlanma kararı, günlerdir kamuoyunun tepkisini çekmişti. Karara tepki gösteren başta ETSO Yönetimi ve AK Parti Erzurum Milletvekilleri, konunun muhatapları ile görüşerek KGF’nun kapatılmasının bağlı iller ile birlikte sanayici ve işadamlarına büyük darbe vuracağını anlattılar. Erzurum ile birlikte Erzincan, Bayburt, Ağrı, Ardahan, Kars ve Iğdır illerinin Ticaret Odası Başkanları, Doğu’nun Karadeniz’e bağlanmasının bölgeye ekonomik darbe vuracağını kamuoyuna deklare ettiler. Karara şiddetle karşı çıkan bir diğer isim ise KGF Yönetimi ve Bakanlıkla temasa geçerek tepkisini dile getiren Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen oldu.

Müjdeli haber akşamüzeri geldi
Hafta başından beri Milletvekili, STK’lar ve basının tepkilerini gündemine alan Kredi Garanti Fonu Yönetim Kurulu, yeniden bir değerlendirme yaparak kapatılma kararından vaz geçti. Sevindirici haber dün akşamüzeri geldi. KGF Yönetim Kurulu Başkanı Faik Yavuz, Erzurum Şube’nin kapatılmayacağını açıkladı. Yapılan açıklama başta Erzurum olmak üzere doğu illerinde sevinçle karşılandı.

Erzurum bir yere bağlanamaz
Konuyu yerinde takip ettiklerini belirten AK Parti Erzurum Milletvekili Selami Altınok, “Kapatılmasına asla müsaade edemezdik. Haberi aldığımızdan itibaren muhataplarımız ile görüşerek yaşanacak sıkıntıları izah ettik. Erzurum hafife alınacak bir il değildir. Erzurum Doğu’nun abisi konumunda bir ildir. Görüşmelerimiz sonucu KGF Yönetimi sağ olsun kararını yeniden değerlendirdi ve kapatmadan vaz geçti. Konuya hassasiyetle yaklaşan yöneticilere teşekkür ediyorum” dedi.

Aydemir Pusula’ya konuştu
Erzurum Organize Sanayi Başkanı Murat Urkuç’u ziyareti esnasında Pusula’ya özel açıklamalar yapan AK Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir, kararın sevindirici olduğunu söyledi. Kredi Garanti Fonu’nun bir değer ifade ettiğini belirten Aydemir, “ KGF, bir ilin üreticisi, sanayicisi ve iş adamları için önemli bir değerdir. Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası yapısı içinde hizmet vermesi bizim için çok önemliydi. Diğer Milletvekili arkadaşlarımız ile birlikte konuya gereken hassasiyeti gösterdik. Sayın bakanımız ile bakan yardımcımız ile ve KGF Yöneticileri ile görüşerek sehven yapılan bu girişimin rayına oturmasını sağladık. Bizim gayemiz, derdimiz Erzurum’da üretim ve istihdamı artırmak. Bu zaten siyaset kurumunun yani milletvekillerinin asli görevidir” değerlendirmesini yaptı.

Yücelik, ortak hareket ettik
Kredi Garanti Fonu’nun aldığı kapatma kararı ile harekete geçen ve ‘kabul etmemiz mümkün değil’ diyerek tepki gösteren Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Lütfü Yücelik ise, “ bu kararın alınması bilgimiz dışında idi. KGF Yönetimine sakıncalarını anlattık. Bizimle beraber siyasetçiler, STK temsilcileri ve Erzurumlular ortak hareket etti. Kararlarından vaz geçen KGF yönetimine ve destek veren tüm siyasetçilerimize teşekkür ederim” dedi.

Sekmen, ihanet olurdu
Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen ise Erzurum’dan bir şeyin götürülmesinin ihanet olacağını söyledi. KGF Yönetimini bizzat arayarak bu ifadeleri kullandığını belirten Başkan Sekmen, “ Yanlış karardan dönülmüştür. Böyle bir şeye zaten müsaade etmezdik. Biz bir şeyleri getirmek istiyoruz, bir şeyleri götürmek değil. Olanı da vermemiz mümkün değildi” ifadelerini kullandı.

KGF’nun kapatılma kararının alınmasından itibaren şehrin dinamiklerini harekete geçirerek bir ve beraberlik içinde yek vücut olduklarını ifade eden ETSO Meclis Başkanı Saim Özakalın ise, “ Verilen karar zaten yanlıştı. Başından beri bunun üzerinde durduk. Tüm doğuyu kapsayan bu yanlış karardan dönülmesi hepimizi memnun etmiştir. Destek veren her kese teşekkür ederim” dedi.

Erzurum harekete geçti Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


*