Erzurum Haber

Erzurum beka dedi

Erzurum beka dedi
429 Kez
02 Nisan 2019 - 11:10

Erzurum’da seçim sonuçlarına bakınca Cumhur ittifakı açısından yüzlerin güldüğünü net olarak görebiliriz. MHP’li seçmen hatırı sayılır ölçüde sandığa gitmiş ve Cumhur ittifakına oy kullanmış. Erzurum seçim sonuçları malumun ilanı olmuş. Zira son haftalardaki seçmen eğilimi, bunu net olarak ortaya koyuyordu.

Büyükşehir belediyesinde 2014 seçimlerinde % 58.85 oy alan AK Partili Mehmet Sekmen, bu seçimlerde Cumhur ittifakı ile %68.87 oy alarak seçimin galibi oldu.

Kararsız olan AK Parti seçmeni son hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Beka çağrısına kulak verdi ve tercihini bir kez daha Cumhur İttifakından yana kullandı. Seçimin hezimetini yaşayan parti ise İYİ Parti oldu. MHP’den ciddi oy alacağı tahmin edilen İYİ Parti, merkezde beklenen sıçramayı yapamadı. Ama ilçelerde oy oranını artırdı.

AK Partili seçmen sandığa gitmedi

Bir önceki seçimlere göre AK Partili seçmenin sandığa gitmediği ortaya çıktı. Erzurum’da 93 bin 283 seçmen sandığa gitmezken, kafası karışık olarak sandığa giden 20 bin 677 seçmenin oyları geçersiz sayıldı. Bu seçim tarihinin en yüksek oranları olarak kayıtlara geçti.

Kuzey’de üç kayıp

Erzurum seçmen profili bakımından ilçelerle merkez arazında ciddi değişkenlikler olduğunu bir kez daha ortaya koydu. Merkez ilçelerde tulum çıkaran AK Parti kuzeyde hezimet yaşadı. AK Parti’nin kalesi konumundaki Tortum, Büyük Birlik Partisi’nin adayı Muhammet Yiğiter’e vize vererek ezber bozdu. Aynı gerekçelerle Oltu’da Büyük Birlik Partisi’nin adayı Necmettin Taşçı, bir kez daha aynı koltuğa oturmayı başardı. Olur’da ise bağımsız aday Sıddık Demircan, ipi göğüsleyen taraf oldu. AK Parti’nin oy deposu olan kuzey, değişim dedi. Cumhur ittifakının MHP’li adayları ise ilçelerinde beklenenin çok üstünde oy oranını yakaladı.

Güney’de sürpriz yaşandı

Her seçimde gözlerin çevrildiği güneyde oy patlaması yaşandı. Yanlış aday seçimi yapıldı denilen güney, bu seçimlerin en sürpriz yapan bölgesi oldu. Köprüköy, Horasan ve Hınıs’ta AK Parti ezici çoğunlukta oy aldı. Oysa tahminler başta Horasan ve Köprüköy’de AK Parti’nin seçimi kaybedeceği yönündeydi. Fakat bu iki ilçede AK Parti, rakiplerine hatırı sayılır ölçüde fark attı. Bir miktar oyumuz artar denilen Hınıs’ta ise HDP sandığa gömüldü. Erdoğan Eren, HDP’nin hâkimiyetine Hınıs’ta son veren kişi oldu. Tekman’da ise tam anlamı ile fifti fifti bir durum yaşandı. Resmi olmayan sonuçlara göre Tekman’da HDP kazanmış görünüyor, aradaki oy farkı ise 100 küsur. Bu sonucun yanlış olduğunu iddia eden AK Parti, sandık sonuçlarına itiraz etti ve oyların tekrar sayılmasını talep etti. Karayazı ve Karaçoban’da ise AK Parti 2014 seçimlerinden buyana en yüksek oyu alsa da koltukları tekrar HDP’ye bıraktı. 2014 yılında Çat Belediyesini CHP’li Arif Kılıç’a kaptıran AK Parti bu seçimlerde MHP’nin desteğini de alarak Çat ilçesini tekrar geri kazandı.

Seçimin galibi kayyumlar

Bölge illerinin seçim sonuçlarına bakıldığında HDP’nin yer yer oy kaybettiği il ve ilçeleri görmek mümkün. Ağrı, Bitlis ve Iğdır’da Cumhur ittifakı tarih yazdı desek abartmış olmayız. Kamuoyu anketlerinin seçilmesine neredeyse imkânsız dediği Savcı Sayan Ağrı’da HDP’yi büyük bir oy farkı ile koltuğundan etti. 2014 seçimlerinde defalarca sayılan sandıklar ve tekrarlanan seçimlerin ardından AK Parti yanlış adayda ısrar edince, HDP’li Sırrı Sakık belediye başkanı olarak seçilmişti. Terör bağlantısı nedeniyle görevden alınan Sırrı Sakık’ın yerine kayyum atanmıştı. Ağrı Belediyesi 2016 yılından buyana kayyum tarafından yönetiliyordu. Bu süre zarfında Ağrılı seçmen ilk kez belediyecilik hizmetleriyle tanıştı. Bitlis’te de kazanan taraf AK Parti oldu. HDP, kalesi gibi gördüğü Bitlis’te hezimete uğradı. Kayyum ile yönetilen Bitlis, bu kez Cumhur ittifakından yana tavır aldı ve Nesrullah Tanğlay koltuğu kazanan kişi oldu. Her iki ilde de kayyumların başarısı HDP’nin elini zayıflattı.

Yıllardır HDP tarafından yönetilen Iğdır, doğuda seçimim en çekişmeli geçtiği il oldu. Gece yarısına kadar seçimin galibi Cumhur İttifakının adayı MHP’li İsa Yaşar Tezel’di. Öyle ki ilde konvoylar yapıldı, sevinç naraları atıldı. Ancak sabaha karşı birbirine yakın oy oranlarına rağmen HDP yeniden öne geçti. Cumhur ittifakının adayı seçim sonuçlarına itiraz etti ve oyların tekrar sayılmasını istedi. Henüz bu konuda net bir açıklama yok.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.