Erzurum Haber - 23 Mayıs 2019, Perşembe

Erzurum AK Parti’de ilçe kongreleri çok su kaldırır

13 Eylül 2017, 10:36

AK Parti Erzurum İl Başkanlığı harıl harıl ilçe kongrelerini yapıyor. Geçtiğimiz hafta sonu Aziziye ve Aşkale ilçe kongreleri yapıldı.

Aziziye İlçe Başkanlığına atanan Selim Alak, AK Parti aleyhine yaptığı ileri sürülen sosyal medya paylaşımları nedeniyle bir hafta koltuğunda oturmadan görevden alınmıştı.

Bu olay dallanıp budaklanınca herkes suçu birbirinin üzerine attı. Aziziye Belediye Başkanı Muhammet Cevdet Orhan, ilçe başkanı atamasını Erzurum İl Teşkilatının yaptığını, kendisinden görüş alınmadığını söyledi.

Selim Alak’ın dosyasında bazı Milletvekillerinin imzası bulunduğu ve referans olduğu ileri sürüldü. Hatta bu olaydan sıyrılmak için AK Parti Genel Merkezini suçlayanlar bile oldu.

Neyse, konu bundan sonra yapılacak olan ilçe kongreleri ile ilgili…

AK Parti Erzurum İl Teşkilatı bu olaydan ders almamış olacak ki; hata yapmaya devam ediyor. Şöyle ki; İl Başkanı Mehmet Emin Öz, göreve getirildiğinde tüm ilçelere giderek ziyaretlerde bulundu. İlçe başkanlarının seçiminde o ilçenin belediye başkanından, ilçe teşkilatından, meclis üyelerinden mutlaka görüş alınacağını, çalışabilecekleri bir başkan seçilmesi için ortak hareket edeceklerine yemin ederek söz verdi.

Ama kongreler yapılırken Başkan Öz’ün sözünü yerine getirmediğini görüyoruz. Örnek verecek olursak, Pasinler’de bu süreç tamamen Başkan Öz’ün tek adamlık ısrarıyla sürüyor. İlçe Başkanlığı için 50’ye yakın aday adayı ortaya çıktı. Bu aday adaylarından 15’e yakını sözde mülakata tabi tutuldu. Bundan sonra 3 kişi İl Teşkilatı tarafından Genel Merkeze sunulacakken tepkiler üzerine bir kişi daha dahil edildi.

İddia odur ki; İl Başkanı Mehmet Emin Öz, bu adayların belirlenmesinde ne belediye başkanından ne de ilçe teşkilatından görüş almadı. Hatta iddia edilir ki; parti ile alakası olmayan bir kişiyi ilçe başkanlığına aday gösterdi. İddialar o kadar ki; bu adayın mülakatına Başkan Öz kendi de katıldı. Hatta ve hatta 2019 da yapılacak olan belediye başkanlığı için Narmanlı bir kişiyi aday gösterecek.

Sosyal medya, Pasinler ve Hasankale adına yürütülen gruplarda bir çok iddia dolaşıyor. Deyim yerindeyse, sosyal medya bu iddialarla yıkılıyor.

Gelelim Aziziye İlçesine. Bu ilçe kongresi yapıldı ama öyle bir yanlış yol izlendi ki evlere şenlik. Aziziye Belediye Başkanı Muhammet Cevdet Orhan tabi delege olmasına rağmen listelerde ismi yazılmadı. Bir hukukçu kardeşimiz İlçe Seçim Kurulu’na bir dilekçe verilse seçimin iptal olabileceğini söyledi. Bu vahim bir durum.

Narman’da seçim yapıldı önceki hafta. Öyle iddialar var ki, yenilir yutulur cinsten değil. Sosyal medyada yazılanlara ya da gelen mesajlara bakarsanız, Narman İlçe Yönetiminde, AK Partili olmayan insanlar yer aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, Başbakan Yardımcısı Akdağ’a, eski İçişleri Bakanı Ala’ya hakaret eden, onları protesto eden insanlar ilçe yönetimine yazıldı. Daha neler neler…

Başkan Öz’e soruyoruz…

Aziziye’de yaşadığınız sorun size ders vermedi mi?

İlçe belediye başkanları ve ilçe teşkilatlarından, meclis üyelerinden neden görüş almak istemiyorsunuz?

İlçe belediye başkanının, meclis üyelerinin seçilecek ilçe başkanı ile uyum içinde seçilmesi gerekmez mi?

Bu ısrarınızı Genel Merkezin emri ile mi yoksa, kendi şahsi düşüncenizle mi sürdürüyorsunuz?

Evet. Sorular kısaca böyle…

Sayın Öz, başarılı bir bürokrat olabilirsiniz. Ama siyaset ve politika çok ayrı kurum. Yola çıktığınız arkadaşlarınızı yolda bulduklarınızla değişirseniz, siyasi hayatınız çok uzun sürmez…

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


*