Erzurum Haber

Erzurum adına rezalet!

Erzurum adına rezalet!
530 Kez
30 Haziran 2018 - 16:27

Erzurum/zirve2000 Erzurum Kültür ve Turizm il Müdürlüğü, ‘Erzurum İlimdir’ adlı korsan kitap bastırdı. Bandrol ve Uluslararası Kodu (ISBN) olmayan hatta basım evi bile yazılmayan kitap içeriğiyle de hayrete düşürdü. Skandalın ortaya çıkmasıyla paniğe kapılan müdürlüğün kitabı toplatmaya çalıştığı iddia edildi.

Onur SAĞSÖZ / PUSULA – ÖZEL HABER
Erzurum Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü ile Şehir ve Kültür Araştırmaları Derneği (ŞEHİRDER) inanılmaz bir kültür skandalına imza attı. DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı’ndan alınan finans desteğiyle bastırılan ve okullara dağıtılan ‘Erzurum İlimdir’ adlı kitabın korsan olduğu anlaşıldı. Bandrol ve ISBN numarasıyla basım evinin belirtilmediği sözde kitaptaki içerik yanlışlıkları da okuyanları hayrete düşürdü.

MURAT PAŞA’YI MUSTAFA PAŞA YAPTILAR
Eski fotoğrafların kullanıldığı kitapta tarihi Çobandede Köprüsü, ‘Çobandere’ olarak yazılırken, tarihi Murat Paşa Cami’yi yaptıran kişi de Mustafa Paşa olarak yer aldı. Ayrıca tashihten öte ilçe nüfusları ve tarihlerde yapılan yanlışlıklar göze çarpan detaylar oldu. İfade bozukluklarıyla da dikkat çeken kitabın editörlüğünü Vedat Eğilmez, Şahin Torun ve Senanur Budak’ın yaptığına sayfalarda yer verilirken, yazarlar kısmında da Adem Altınok, Ahmet Çakmak, Ali Rıza Kalender, Muhammet Emin Kaptan, Murat Ertaş, Mücahit Yaman, Senanur Budak, Vedat Eğilmez ve Yasin Çardak isimleri yer aldı.

KOPYALA YAPIŞTIR KİTABINDAN KAÇ ADET BASILDI? NE KADAR HARCANDI?
‘Dersimiz Erzurum’ projesi adı altında DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı’ndan ne kadar finans desteği alındığı bilinmeyen bu sözde kitaptan hangi matbaada ve kaç adet bastırıldığı ise bilinmiyor. Her şeyden öte gerçek manada tam bir ilim ve irfan yuvası olan Erzurum’da sözde kitapta adı geçen yazarların hiçbir araştırma yapmadan sadece internetten ‘kopyala-yapıştır’ yaptığı anlaşılıyor.

PANİKLEDİLER
Her fırsatta ‘kültür adamı’ olduğunu dile getiren ve kente yapılan kültür yatırımlarının kendi sayesinde olduğunu iddia eden Kültür ve Turizm İl Müdürü Cemal Almaz’ın skandalın ortaya çıkmasıyla birlikte panikleyerek kitabı toplatma girişiminde bulunduğu iddia edildi.
korsan kitap 1

korsan kitap

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.