Erzurum Haber

Ermenistan uçağının fotoğrafları ilk kez Zirve’de

Ermenistan uçağının fotoğrafları ilk kez Zirve’de
825 Kez
15 Ekim 2012 - 16:33

Fotoğraflar: Associated Press: Cem BAKIRCI/Erzurum

Ermenistan’dan Suriye’nin Halep kentine insani yardım malzemesi götürdüğü belirtilen Ermenistan sivil kargo uçağı, indirildiği Erzurum Havalimanı’nda aramadan geçirildi. Başbakan Yardımcısı Arınç, yükün insani malzeme olduğunun tespit edildiğini ve uçağın yoluna devam etmesine izin verildiğini söyledi.

Bugün saat 11.30 sıralarında Ermenistan’dan Suriye’nin Halep kentine insanı yardım malzemesi götüren kargo uçağının pilotu, Türkiye’den geçiş izni istedi.

Türkiye ilk aşamada uçuşa izin verdi. Ancak uçakta arama yapılacağını da önceden Ermenistan makamlarına bildirdi ve uçağa kontrollü geçiş izni verildi. Bunun üzerine Türk hava sahasına giren Ermenistan uçağı, daha önceden yapılan bildirim gereği Erzurum Havalimanı’na indirildi. Ardından VIP binası önüne çekilen kargo uçağında arama yapılmaya başlandı. Güvenlik görevlileri, havalimanının VIP bölümüne giriş ve çıkışları kontrol altına aldı.

Arama sırasında uçağın etrafında itfaiye araçlarının da bekletildiği görüldü. Ayrıca etrafına kamyonlar çekilerek gazetecilerin uçaktan görüntü alması engellendi.
Aramalarda herhangi bir bildirimsiz malzeme ile karşılaşılmadığı taktirde uçağın Halep’e gidişine izin verileceği belirtildi. Aramalar neticesinde uçakta sakıncalı herhangi bir malzemeye rastlanmadı.

ARINÇ: “KONTROL EDİP GÖNDERDİK”

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, “Erzurum’a indirilen Ermenistan kargo uçağı incelendi, beyanın doğru olduğu anlaşılınca havalanmasına müsade edildi” dedi. Araınç,”Ermenistan Havayolları’na ait uçağın Halep’e giderken Erzurum’a inişe zorlandığını biliyoruz. Ermenistan tarafından şu beyan edilmişti; ’Biz insani yardım amacıyla Halep’e gidiyoruz.’ Uçak indirildi, incelendi. Bu beyanın doğru olduğu anlaşıldı. Uçağın havalanmasına müsade edildi.”

DAVUTOĞLU: “İNSANİ YARDIMA ENGEL OLMAYIZ”

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ise gazetecilere konuyla ilgili kısa bir açıklama yaptı. Uçaktaki ilk aramanın sona erdiğini ve ikinci bir aramanın başladığını söyleyen Davutoğlu, “Uçuş planı çerçevesinde iniş yapılmış ve inceleme yapılmıştır. İnsani yardım uçaklarına engel olmayız. Ancak içinde ne olduğu belli olmayan uçuşlar konusunda da her zaman aynı uygulamayı yapacağız” dedi.

 

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.