Erzurum Haber

Ermeni Meselesi ve Erzurum

Ermeni Meselesi ve Erzurum
446 Kez
27 Nisan 2015 - 16:04

Ermeni Meselesi ve Erzurum
Osmanlı döneminde millet-i sadıka (sadık millet) olarak vasıflandırılan ve yüzyıllar boyunca din, mezhep ve milliyetlerini koruyarak Türklerle birlikte yaşayan Ermeniler, Osmanlı ülkesinin sanayi ve ticaretinde söz sahibi olmuşlar ve bakanlıklara varıncaya kadar pek çok önemli vazifelere atanmışlardır. Ancak gelin görün ki bu imkanlara rağmen imparatorluğun çöküş devrinde başta Rusya ve Fransa olmak üzere büyük Avrupalı devletlerin siyasi emellerine alet olarak milliyetçilik ve Hristiyanlık perdesi altında harekete geçmişlerdir.
1915-1922 yılları arasında Ermeni çetelerin Doğu Anadolu başta olmak üzere, ülkenin çeşitli yerlerinde katlettikleri 520 bin Müslümanın acısı bugün gibi tazedir. Diasporanın tarihi gerçekleri çarpıtarak Türkiye Cumhuriyeti Devletini, tarihinde işlemediği bir suçtan ötürü baskı altına almaya çalışması; katlettikleri binlerce insanımızı unutturmamalıdır.
Acılarla yaşamaya alışmış Türk Milleti’nin kanayan yarası olan “Ermeni Meselesi”nde Türk-Ermeni ilişkilerinin normalleştirilmesi isteniyorsa; öncelikle tarih tarihçilere bırakılmalı siyasi malzeme olmaktan çıkarılmalıdır. Türk Milleti izlerini bugün bile hala taşıdığı bu katliamın hesabını sormak isterken içine düşürülmeye çalışıldığı durum çok vahimdir. Çeşitli araştırmalarla akademisyenlerin çalışmaları neticesinde bulunan toplu mezarlar da aslında Türk Soykırımının yapıldığını göstermektedir. Ne yazık ki ecdadımız işlemediği bir suçla suçlanmaya çalışılırken taziye mesajları bu zulmü yaşayan biz Erzurumluları derinden yaralamıştır.
Türkiye Cumhuriyeti Devleti, bütün bu sözde soykırım iddialarına cevap verecek nitelikte arşivlerini, ulusal ve uluslar arası birçok belge ve kanıtlarını gün yüzüne çıkarmalıdır. Bugün eğer acılara sahip çıkılacaksa taziye verilecekse bu Türk Milleti’ne verilmeli ve yaşamını yitirmiş binlerce insanımızın maruz kaldığı zulüm, devletin her kademesinde diplomatik titizlikle, tarihi gerçeklerle tüm dünyaya anlatılmalı ve dikilecek bir Türk Soykırım anıtıyla bu yalan rüzgarına bir son verilmelidir.
Bu anıtın yeri Erzurum’dur. En büyük ve önemli mezalim belgelerinin bulunduğu Erzurum’da bir Mezalim Müzesi’nin açılması elzemdir.
www.zirve2000.com yazarı Osman Nuri Torman’ın “Erzurum’un tam ortasına. En büyük meydanına. ‘ERMENI MEZALIMI ANITI’nı dikin artık.! Sonra da, ‘ERMENİ MEZALİMİ MÜZESİ’ni kurun artık..! Bu iş Erzurum’a düşer…” teklifini sonuna kadar desteklememek mümkün değil.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.