Erzurum Haber

Erken veda ettiler…

Erken veda ettiler…
519 Kez
29 Kasım 2013 - 10:51

Ayşe Nur BAYRAM / ERZURUM

Mahalli İdareler Seçimi’yle birlikte kapanacak olan İl Genel Meclisi’nde adeta erken vedalaşma yaşandı. Bir aydan beri oturumlarda görüştükleri bütçeyi 20 milyon lira olarak belirleyen meclis üyeleri gündem konuşmalarında birbirlerinden helallik istedi. Meclis görüşmeleri sırasında BDP’li meclis üyesi Yavuz Budak, Kürtçe ‘evet’ anlamına gelen ‘erê’ kelimesini kullandı.

Bülent Taşkesenligil başkanlığında gerçekleşen haftanın dördüncü oturumunda, 2014 yılı bütçesi belirlendi. Partileri adına konuşma yapan üyeler, meclis ile erken vedalaştı. Parti grupları adına söz alan üyeler, duygu yüklü konuşmalar yaptılar. Meclis Başkanı Bülent Taşkesenligil, meclis başkanlığı yaptığı süre içerisinde, vicdanının rahat olduğunu ifade etti.

Milliyetçi Hareket Partisi adına söz alan Bahattin Bağaçlı, meclis üyelerinden helallik istedi. Duygu yüklü konuşmanın ardından, bütçeye ‘ret’ oyu kullanacaklarını belirten Bağaçlı, “Meclise 2014 yılı mali bütçemiz şehrimize hayırlı olsun. Biz bir ağacın kollarıyız. Gövdemizin adı Türk. Lazımız var, Çerkezimiz var, birilerine göre 26 grup, birilerine göre 15 grup, biz Anadolu’nun bağrından çıkmış, birbirinin öz kardeşi insanlarız. Dışarıdan İngiliz’i Alman’ı bizi Kürt, Türk, Laz hatta Hınıslı Karaçobanlı diye bölmek isteyenlere Allah’ın izniyle, yüreğinde Allah sevgili olan bu millet izin vermeyecektir. Rabbim bu millete Mehmet Akif’in de dediği gibi bir daha İstiklal Marşı yazdırmayı nasip etmesin” dedi.

‘Her yıl çekimserdik, bu yıl evet’

Barış ve Demokrasi Partisi adına konuşma yapan Abdulillah Ala, bütçe hakkında çok fazla konuşmanın gereksiz olduğunu söyledi. On yıllık meclis üyeliği süresince çok güzel dostluklar kurduğunu belirten Ala, 2014 mali bütçesi için evet oyu kullanacaklarını ifade etti. Ala, “Artık son bütçeyi oyluyoruz. Artık bütçe hakkında konuşmaya gerek yok çünkü biz geçmiş dönemlerde bazı yorumlarda bulunduk. Çok farklı tepkiler ile karşılaştık. Geçmiş dönemlerde geri kalmış bölgeler için pozitif ayrımcılık istemiştik. O dönemde başkanımız Selami Bey, ‘bu ülkede ayrımcılık yapan herkes vatan hainidir’ demişti. O yüzden artık çok bir şey söylemeye de gerek yok. 2014 yılı bütçesi Erzurum’a hayırlı olsun. Son bütçe görüşmemiz belki de son konuşmamız. Belki bir daha böyle bir arada olamayacağız. Yaklaşık on yıldır burada görev yapıyorum. Çok güzel arkadaşlıklarımız ve dostluklarımız oluştu. Geriye dönüp baktığımız zaman, hepimizin hayatında önemli bir yere sahip olan bir kesit olarak kalacak. İl Özel İdaresi bu süre içerisinde en çok ezilen, en çok cefa çeken kurum oldu. Kırsal kesime yapılan hizmetleri çok önemliydi. Yapılan belki bazı eksiklikler oldu ama üzerinde durmaya gerek yok. Biz Barış ve Demokrasi partisi olarak bu zaman kadar çekimser davranıyorduk. Bu son bütçeye kabul oyu kullanacağız” şeklinde konuştu.

‘Durmak yok yola devam’

Adalet ve Kalkınma Partisi olarak söz alan meclis üyesi Yunus Polat, AK Parti grubu olarak üzerlerine düşen görevleri yapmanın huzuruyla çalışmalarına devam ettiklerini belirtti. Polat, “Yoğun bir çalışma temposunun ardından Meclisimizin son bütçe çalışmalarını tamamlamış bulunmaktayız. Başta başkan olmak üzere bütçe plan komisyonumuzun değerli üyeleri, kamu yöneticilerimiz, daire başkanlarımız, kısıtlı imkân ve zaman çerçevesinde sağlıklı bir bütçenin hazırlanması için büyük gayret sarf ettiler ve bu yoğun mesailerinin neticesinde, 2014 yılı bütçe tasarısını meclisimize sundular. Bu vesileyle emeği olan değerli arkadaşlarımıza huzurlarınızda ayrı ayrı teşekkür etmek istiyorum. Daha İyi hizmet beklemek elbet hepimizin hakkı ve bu doğrultuda eleştirme yapmamız da oldukça doğaldır. Meclis ve İdare olarak sizler güzel şeylere başladınız, birçok güzel hizmetlere imza attınız. Bu dönemde üzerimize düşen görevi yerine getirip, mevcut kaynakları en iyi değerlendirerek, imkânlarımızı sonuna kadar Erzurum’a hizmet etmek gayesiyle kullandınız. En önemlisi, hangi partiye mensup olursa olsun, bütün meclis üyesi arkadaşlarımız Erzurum’a hizmet ortak paydasında birlik ve beraberlik içinde oldu. Allah birlik ve beraberliğimizi güçlü kılsın. Bu çatı altında hoş bir şada bırakacağımıza inanmaktayım, önümüzde 4 ay gibi bir zaman bulunmakta ve bu sürenin son gününe kadar sorumluluğumuz devam etmektedir. Bu görev süremiz içerisinde, üzerimize düşen sorumlulukların ötesinde bir çalışma azmi içerisinde olmamız gerekmektedir. Yeni yönetimi zorluklar beklemekte, ilimizin de hizmet beklentisi devam etmektedir. 2014 yılı Nisan ayında Meclisimizin üyelerinin bir kısmı Erzurum Büyükşehir Belediyesinin Meclis üyesi, İdare personelinin büyük bir kısmı da yine personeli olarak hizmete devam edecektir. Kısmi bir yatay geçiş olacak, hizmet devam edecektir. AK Parti grubu olarak bizler üzerimize düşen görevleri yapmanın huzuruyla çalışmalarımıza devam ediyoruz. Sizlerinde aynı görev bilinci içinde olduğunuza inancım tamdır. Sözlerime son verirken, durmak yok yola devam diyor, bütçe tasarısının hazırlanmasın da emeği geçen seçilmiş ve atanmış tüm değerli arkadaşlarımı yürekten kutluyorum. Aziz şehrimiz Erzurum’a bu bütçenin hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

‘Alnımızın akı ile görevimizi teslim ederiz’

2011 yılından beri meclis başkanlığı yaptığı belirten Bülent Taşkesenligil, bu süre içerisinde yapılan işlerden vicdanının rahat olduğunu söyledi. Eldeki imkanlar dahilinde hizmet yapmaya çalıştıklarını belirten Başkan Taşkesenligil,“Parti grupları adına konuşma yapan üyelerimiz, bizi duygulandırdı. Ben helallik istemeyeceğim. Bu meclis olarak beş yıldır dört bütçe yapıldı. Erzurum’a güzel hizmetler yaptık, hepimizin aynı düşünce de olduğuna inanıyorum. Her yıl artan bir tempo ile çalışmalarımız yaptık. İlimize hayırlı hizmetlerde bulunduk. Elbette ki hatalarımız olmuştur. Ancak gücümüzün yettiği kadar, eldeki imkânlar dâhilinde bu hizmetleri yaptık. 2009 yılından beri meclis üyesi olarak 2011 yılından beri başkan olarak şunu belirtmek isterim vicdanen rahatım. Günahımızla da sevabımızla da hepimizin en doğrusunu yapmak için mücadele ettik. Hepimizin ortak amacı bu idi. Ve doğal olarak bunun neticesinde yeri geldi tartıştık, birbirimiz kırdık. Yeri geldi idare ile çatıştık. Son bütçemizle de bugün son noktayı koyuyoruz. Başka bir açıdan baktığımız zaman bir tarih yazıyoruz ve son bütçeye noktayı koyuyoruz. Meclis başkanı olarak bütün meclis üyeleri arkadaşlarımın adına, il valimizden en alt kademede ki personelimize hepinize teşekkür ediyorum. İnşallah kalan zamanda da hayırlı işler yaparız. Alnımızın akı ile görevimizi teslim ederiz” ifadelerini kullandı.

Bütçeye ‘êri’ dedi

İsim isim okunarak yapılan oylama da BDP’li meclis üyesi Yavuz Budak Kürtçe de evet anlamına gelen ‘erê’ kelimesini kullandı. Budak, bütçeyi kabul ederken, hoş bir şekilde evet demek istediğini, bu yüzden Kürtçe ‘evet’ anlamına gelen ‘erê’ kelimesini kullandığını ifade etti.

Öte yandan 2014 yılının mali bütçesi, 48 kabul, 6 ret oyu ile kabul edildi. 20 milyar olarak belirlenen bütçe de İl Özel İdaresi genel sekreteri, meclis üyelerine teşekkür etti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Yaya değil ölüm yolu!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ÖNLEM ALIN ÖNLEM…
GÜNLÜK HABER AKIŞI
FABRİKADA ÖLÜ BULUNDU
GÜNLÜK HABER AKIŞI
AKGÜN’E SON GÖREV
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ERZURUM’U YASA BOĞDU
GÜNLÜK HABER AKIŞI
EVLENENİN VAY HALİNE!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
BAŞKA ERZURUMSPOR YOK

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.