Erzurum Haber

Erkeklere taş çıkarttılar

Erkeklere taş çıkarttılar
495 Kez
25 Ekim 2012 - 23:00

Bursa’da Kurban Bayramı’na, erkeklere taş çıkartan kadın kasaplar damgasını vurdu. Ellerine bıçak alıp koyun yüzen kadınların hayvanın bacaklarını eşlerine tutturması dikkatlerden kaçmadı.

Bayram namazını kılan vatandaşlarkurbanlarını kesmek için pazar yeri ve yeşilliklere akın etti. Hatta bazılarının kurbanını oto yıkamada kesmesi ilginç görüntüler oluşturdu
Merkez Osmangazi ilçesi Soğanlı açık pazar yerinde ise yine bildik manzaralar yaşandı. Vatandaşlar en büyük eforu, büyük baş hayvanlarını yatırırken harcadı. Hayvanların ayaklarını kimi iple, kimi ise kalaslar yardımıyla bağlamaya çalıştı. Devrilen hayvanların tekbirlerle kesilmesine bazı küçük çocuklar bakamayarak gözlerini kapattı.

Erkeklerin kestiği hayvanların yüzülmesine kadınlar da yardım etti. Eline bıçağı alan bayanlar kocalarına taş çıkardı. Hatta bir adamın bacaklarından tuttuğu koyunu iki kadının yüzmesi herkesi şaşırttı. 30 yıldır kurban kestiklerini söyleyen kadınlar, “Artık bizler de öğrendik, hayvanı yüzmekte ne var. Herkesin bayramı mübarek olsun” diye konuştu.

Bu arada büyük bir dananın kesimi sırasında ayağa kalkması herkesin yüreğini ağzına getirdi. Güçlükle yatırılan hayvan, uzun süre can çekişti.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.