Erzurum Haber

Erkal’den zehir zemberek bir röportaj

Erkal’den zehir zemberek bir röportaj
1.315 Kez
03 Mayıs 2013 - 15:20

Bilhassa Palandöken Dağının turizme açılmasında katkıları inkâr edilemeyecek kadar büyük olan Erzurumlu sanatçı İbrahim Erkal, terörün çözüm sürecine ilişkin eleştiri ve önerilerde bulundu. Sanatçı Erkal’ın HaberX editörlerinden Hülya Okur ile yaptığı söyleşide yaptığı açıklamalar gündeme bomba gibi düştü.
Yaptığı söyleşi ile uzun süren suskunluğunu bozan Erzurumlu sanatçı İbrahim Erkal, terör sorununun çözümünde din olgusunun önemine dikkat çekti.

“EN BÜYÜK DEVRİMCİ ALLAH”
Ak Parti hükümeti tarafından görevlendirilen Akil insanlar heyeti hakkında yorumlar yapan Sanatçı İbrahim Erkal, bir yarattığını bir daha yaratmayan Allah’ın en büyük devrimci olduğunu söyledi. Erkal, “Akil insanların içinde de o görevi yapanlar vardır. Hepsinin sahibi var ama kimisi kendisini biliyor, kimisi bilmiyor. Ama o vazifeyi yapıyor, o sorumluğu olduğu sokağın muhtarı. Evliyalık vardır ama kendisi bilmez, kimi mürşitler vardır hiç konuşmaz, kimisi çok konuşur, kitap yazar, kimisi türbesinin bilinmesini ister, kimisi istemez. Çünkü Allah’ın neşesi bol, sınırsız. En büyük devrimci Allah, bir yarattığını bir daha yaratmıyor, tırnaklarımız, saçımız uymuyor, genlerimiz uymuyor. Çünkü Allah çok renkli”

“BENİM YOLUM VAR YOLSUZ OLANLAR DÜŞÜNSÜN”
Çobanı olmayan toplumların anarşiye sürüklendiğini anlatan Erzurumlu sanatçı İbrahim Erkal, devletten de Allahtan da korkmayan toplumun terörizme meyillendiğini anlattı. Erkal, “Ben yobaz ve bağnaz insanları sevmem. Halvet-i neşesindeyim. Bir büyüğüme intisap etmişim, aynen devam ediyorum. Yolu olmayan insanlara, yolsuz denir, benim yolum var, yolsuzlar düşünsün. Yolsuzluktan, yolluluğa terfi etmişim. Allah herkese de nasip eylesin. Yol, Efendimize giden yoldur. Çobanı olmayan toplum anarşist olur. Mevla domuzu yemeyin, demiş ama domuza küfredin, dövün dememiş. Sadece etini yemeyin, onlara benzersiniz de, toplu halde yaşayamazsınız, birbirinizi vurursunuz, demiş. Onun için koyun, kuzu eti yememizi istemiş. Birlikte yaşamanın gerekliliğine inanıyorum. Şimdi Akil insan diyorlar ya, “Güney doğu’da birkaç tane mürşit olsaydı, terör olmazdı” Güneydoğu aşiret reislerini, şeyhleri törpüledikleri için çöktü. Toplumun önderi kalmadı, kim susturacak onları? Toplum, devletten korkmadı, Allah’tan da korkmadı, oldu terörist. Benim Aziz’im derdi ki: “Sabah git işine, akşam gel eşine, karışma devlet ile Allah’ın işine”

“TERÖRİSTE MÜRŞİT LAZIM”
Söyleşisinde zaman zaman İslam’a hizmet eden din alimlerinin sözlerinden de örnekler veren Erkal, gönlüne dokunulmayan insandan her türlü belanın gelebileceğini anlattı. Erkal şunları söyledi: “Toplum, devleti de, Allah’ı da tanımadı, parayı tanıdı. Çocukları götürdük ateşe attık. Aşiret reislerini yok ettin, şeyhleri de yok ettin, ne ile eğitilecek bu toplum? Hacıbayram, Fatih’in babasına dedi ki: “Eğitilemeyen toplumu, yönetemezsiniz” Toplumun eğitilmesi gerekiyor, okullarda ilim verilir, insanın gönül yuvası olması lazım. Teröriste, iki-üç tane mürşit gönder, bak nasıl susuyorlar. Çünkü gönlüne dokunmadığın zaman insan her şeyi yapar. İnsan en tehlikeli hayvandır. Biz hayvan sınıfındayız. Belagat, nebatat, hayvanat. Ne zaman kendini bilirsen, insan oluyorsun. Adamı bir başına bırakırsan, o hayvan tabi. Ona Rabbini, kendini bildirirsen, insan olur, biz buraya insan olmaya geliyoruz. Yoksa hayvan gibi doğuyoruz, hayvanlar gibi yiyoruz, içiyoruz, kavga ediyoruz, ne zaman birbirimizi sevmeyi öğreniyoruz, kendimizi tanıdığımız zaman. Birinin bizi yarattığını ve takip ettiğini bildiğimiz zaman insan oluyoruz. İnsan olabilmek için, o insanların başına; matematik, fizik öğretmeni değil gönül öğretmeni göndermek lazım. ”

 “CEMAATİ HİÇ SEVMEDİM”
Fethullah Gülen Hocaefendi’nin Gönlümün Virdi ve Beni Yalnız Bırakma isimli şiirlerini okurken çok etkilendiğini ve bunlardan beste yaptığını hatırlatan İbrahim Erkal, cemaatleri hiçbir zaman sevmediğini kendisinin ise cemaatçi değil cemiyetçi olduğunu dile getirdi. Erkal, “Ben cemaati hiç sevmedim. Hiç cemaatçi değilimdir, ben cemiyetçiyimdir, cemaat, birbirine benzeyen insanların olduğu yerdir. Cemiyet, herkesin olduğu yerdir. Cemaat, şekilcidir. Bizim burada gördün, başı açık, kapalı herkes var. Aziz Hazretlerinin kitabı vardır, “Batmayan güneş, devam eden gölgeler” diye. “Kapalıları diğer şeyhler aldı, bunlar da bana kaldı, yabana mı atayım” demiştir. Çarşafı hiç sevmez. Ahrete huzursuz gidecek, komünistlerden de, ateistlerden de kötü çarşaflılardır. Çarşaf, Hıristiyanlıktan, Şialara, oradan da bize geçmiş ve İslam’ın içine girmiş en büyük hurafedir, derdi. Bir kutlu doğum haftasında gördüm, koroda ben varız, hoca var, Hazretleri iki günde 17 saat konuşan adam, 10 dakika konuştu, “Herkesin testisi dolu, benim testisi dolulara vereceğim bir şey yok, cebimde dursun param, başka çocuklara dağıtırım, hadi çocuklar naynay bunlar bu işten anlar” dedi. Biz de dizildik şarkılarımızı söyledik. Yani din, şekle indirgenecek kadar basit değildir. Sen çıplak kadına, “Allah’ın yok” diyebilir misin? Hem diyorsun ki, yaprak kımıldamıyor, hem ona “Senin Allah’ın yok mu?” diyorsun. Mevlana ne diyor, “Hiçbir şey yok ki, Allah’ın tesbih etmesin, Atomu da böldüler, o da sola dönüyor” Biz musiki neşeili tarikiz. Kimisi de meyhaneden gidiyor Allah’a. Allah bizi güzel yoldan götürsün. Yoksa kimsenin tariki, namazı vs beni ilgilendirmiyor” dedi.

“MUSİKİ, CAMİLERDE ÇALINIP, SÖYLENMELİ”
Müziğin mabette çıkma bir olgu olduğunu anlatan İbrahim Erkal, herkese duyulan aşkın aslında mevlaya aşk olduğunu söyledi. Erkal, “Ben müziği sevmeyen din adamını da sevmem. Müzik, mabetten çıkmadır, müzik hep dindir. Müzik aşkı işliyor değil mi, adam bilmeden Leyla’yı severken, Mevla’yı seviyor. Çünkü bir kızı o kadar güzel seviyor ki, o kızın sahibi kim? Mevla’nın hoşuna gidiyor, Mevla sevmeyi de seviyor, sevilmeyi de seviyor, kıskanılmayı da seviyor, kıskanmayı da seviyor. Dinin olmadığı musiki yoktur, musikinin camilerde çalınması ve söylenmesi gerekiyor. Yoksa tavuklar gibi kafayı yere indirip, kaldırıp biraz ödeyeceği çeki düşünerek namaz kılan, benim dinimden değil. Huşu içinde kılsın, oradan iki tane ilahi söylense, tambur, ney çalınsa ne olur? Tamburlar, neyler Agopun meyhanesinin malları mı? Sadettin Kaynak, çok büyük bir imam, hafızdır. Atatürk de çok büyük bir hafızdır. İnsanların kötü huylarını çıkarır, söyleriz, Allah gibi settar ol, adamın bir kötü huyu varsa gizle, güzelliğini anlat, o adam kötülüğünü unutur, iyi huylarıyla yaşar. Musiki=Aşk=Mevla’dır. Ben öyle öğrendim” dedi.

“CHP’NİN MİTİNGİNDE KONSER VERDİM, AK PARTİ KONSERİMİ İPTAL ETTİ”
Sanılanın aksine kendisinin ticaret ve siyasetle hiçbir zaman ilgisi olmadığını kaydeden Sanatçı İbrahim Erkal, “Benim siyasetle ve ticaretle çok fazla işim yoktur. Bahçeli arabasında Ferdi Tayfur ve İbrahim Erkal dinliyor. Çağırıyor, gidiyoruz. Mesela Ak Partinin bir konseri vardı, çıktım bir yere gidecektim, Baykal aradı, “Erzurum’a geliyorum, programda seni görmek istiyoruz” olur, dedim. CHP’nin mitinginde konser verdim, Ak Parti benim konserimi iptal etti. “O sizin ayıbınız, benden olmayan yaşamasın diyorsunuz” dedim, Bahçeli’ye de gidiyorum, ne olacak?” dedi.

“ERZURUM’DA AYNI GÜN BAŞBAKAN 5 BİN KİŞİ TOPLADI, BEN 25 BİN”
Kendisinin tam anlamı ile bir Erzurum aşığı olduğunu yineleyen İbrahim Erkal, “Ben memleketime hizmet eden herkese teşekkür ederim. Bir Erzurum aşığıyımdır ama Erzurum’da kimse beni anlamaz. Anlamaz dediklerime, “Haramiler” diye isim koymuşum. Bunlar da yöneten kesim. Ama Erzurumlu ayrı. Erzurum’un sokaklarının hepsi benimdir. Bütün halka gittim. Olimpiyatlarda benim ismimi yazmadılar, daha sonra Erzurumlu: “Olimpiyat yapılmayacak, ya İbrahim Bey çıkar ya da buraya Başbakan da giremez, kimse de giremez” deyince ismim yazıldı. Erzurum’da aynı gün Başbakan’ın 5 bin, benim 25 bin topladığım miting var. Erzurum ayrıdır, ben oraya aşığım, oranın insanı da bana aşık. Ben orada İbrahim Hakkı’nın, Efe Hazretlerinin, Reyhani’nin, Sümmani’nin devamıyım. Bir doktorlar gecesi var, akşamüzeri konserimi verdim, sabah kalktım eve gittim, hacıları aldım, Avarlı Efe Hazretlerinin türbesine, Abdurrahman Gazi’ye, Habib Babaya gittim, annemi babamı eve götürdüm, kahvaltımı yaptım çıktım. Bir Belediye Başkanı beni arıyor, “İbrahim Erzurum’a geliyormuşsun, hiç haberimiz yok” “Hayır ben Erzurum’dan dönüyorum” “Kimsenin haberi olmadı, niye dönüyorsun?” “Ben herkesi gördüm, anamı gördüm, babamı gördüm, Efe Hazretleri ile sohbet ettim, Habib Efendi ile öpüştüm, Abdurrahman Gazi’ye hepinizi şikayet ettim, anamı bıraktım ben dönüyorum, benim görmediğim kimse kalmadı” dedim. O da bunu partilerinin toplantısında anlatıyor, “Siz İbrahim Erkal’ı tanımazsınız, gelir sessizce hepsini görür, gider” diye. Ben farklı bir adamım” diye konuştu

“BAŞBAKAN, ERZURUM NİYE İKİLİK VAR DEDİ, ATADIKLARINIZA SORUN DEDİM”
Erzurum’un özellikle kış turizminin tanıtımında emekleri inkar edilmeyen Sanatçı İbrahim Erkal’in Büyükşehir Belediye Belediye Başkanı Ahmet Küçükler ile ilgili sözleri de dikkat çekiciydi. Kendisinin aykırı bir kişilik olduğunu ifade eden Erkal, “Ben aykırıyım. Palandöken festivalleri yaptırdığımız zaman, “Herkes bir otelin ortağı ol” dedi, kimse Fisabilillah(Allah yolunda) hizmeti ettiğimi bilmiyor, benim İbrahim Hakkı’nın torunu olduğumu bilmiyor ama öğrendiler. Belediye Başkanı da olsa terslerim efendim, benim yaşça da büyüğüm değil vs. onun hoşuna gidecek şeyler söylemek zorunda değilim. Öyle bir terslerim ki, mahkemeye bile gidemez. Bir gün, “Büyükşehirleri küçüklere bırakanlar utansın” demiştim, gitmiş beni mahkemeye vermiş, soy ismi de “Küçükler” Avukatımla karşılaşmışlar, İbrahim ağabey bana hakaret etti demiş, senin soy ismin ne? demiş, “O Sümmani’nin torunu, lafı söylediği zaman nereye gittiğini bilir” Belediye Başkanının kendisi de avukat olduğu halde mahkemeye gidemedi. Erzurum’da ticari hiçbir yer açmamışım, hatta kardeşlerime ev almış, Erzurum’a para götürmüşümdür. Ben dik konuşurum, korkuyorlar benden. Başbakan, “İbrahim Erzurum’da niye ikilik var?” dedi, ben de “seçilmiş” demedim, “Atadıklarınıza sorun efendim” dedim ” diye konuştu.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.