Erzurum Haber

Engelli çocuklar için umut oldu

Engelli çocuklar için umut oldu
362 Kez
12 Nisan 2013 - 10:44

Yarı Açık Ceza İnfaz Kurumu bahçesinde kurulan Atlı Kafe, engelli çocuklar için umut oldu. Aileleriyle geldikleri merkezde görevlilerin yardımıyla hayatlarında ilk defa ata binen çocuklar büyük mutluluk yaşıyor. Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı ilginin fazla olması nedeniyle at sayısını artırmayı planlıyor.

Erzurum Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Apaçık’ın girişimleriyle Yakutiye ilçesi Dumlu Mahallesi’ndeki Yarı Açık Cezaevi’nin bahçesine ‘Atlı Kafe’ kuruldu. Engelli çocukların rehabilite edilmesi için oluşturulan kafeye Midilli ve Poni cinsi atlar alındı. 3 bine yakın engellinin bulunduğu Erzurum’da aileler Atlı Kafe’ye büyük ilgi gösterdi. Görevlilerin yardımıyla atlara binen çocuklar yaklaşık 20 dakika süreyle özel parkurda tur atıyorlar. Aileler ise atlı seanslara katılan çocuklardaki gelişmelerden oldukça memnunlar.

Projeyle bir ilke imza atan Erzurum Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Apaçık, “En büyük amacımız engelli çocukların burada hoşça vakit geçirmesidir. Attan aldıkları enerjinin tedavilerine yardımcı olmasını arzu ediyoruz. Dünyada hayvanlar ile terapi yalnızca at ve yunus ile yapılmaktadır. Atların vücut sıcaklığı insana göre bir iki derece fazla.  Bu ısı nedeniyle insan vücuduna masaj yapılmakta, atın yaptığı hareketler çocukların vücut gelişimlerine olumlu katkı sağlamaktadır. Aynı zamanda at canlı bir varlık olduğu için çocuklar sıkılmıyor, onlarla arkadaşlık kurarak psikolojik olarak etkileniyorlar, kendilerine güven geliyor” dedi.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.