Erzurum Haber

Emekli orman işçisi ağladı

Emekli orman işçisi ağladı
429 Kez
26 Temmuz 2013 - 9:45

Palandöken Dağı’nda yaşanan ağaç katliamı 1966 yılında fidanları diken Hasan İgan’ı ağlattı. 15 yaşındayken ağaç dikim çalışmasına katıldığını anlatan İgan, toprak kayması olduğu için bölgenin ağaçlandırıldığını söyledi.

 

Furkan NEHRİ / ERZURUM

Erzurum’da Palandöken Dağı’nda otellerin kayak pisti uğruna çam ağaçlarını kesmeleri 63 yaşındaki Hasan İgan’ı ağlattı. “Keşke ağaçlar yerine kolumu kesselerdi” diyen İgan, “1966 yılında diktiğimiz ağaçların kesildiği haberini gazetede okuyunca ağladım” dedi.

Palandöken Kayak Merkezi’ndeki Polat Renaissance ve Xanadu Snow White Otelleri kendilerine ait kayak pistlerinde kaza risklerini aza indirmek için Orman Bölge Müdürlüğü’ne müracaat ederek ağaç kesimi izni istedi. Bölge Müdürlüğü ekiplerinin incelemesi sonrası Polat Renaissance Oteli 18 bin 786, Xanadu Snop White Oteli ise 30 bin 102 lira ödeyerek dağdaki çam ağaçlarını birer birer kesti.

Emekli orman işçisi ağladı

Erzurum’da Palandöken Dağı’nda otellerin kayak pisti uğruna çam ağaçlarını kesmeleri 63 yaşındaki Hasan İgan’ı ağlattı. 1966 yılında 15 yaşındayken Palandöken’deki ağaç dikme çalışmalarına katıldığını söyleyen İgan, “Keşke ağaçlar yerine kolumu kesselerdi” diyen İgan, “O zaman ki şartlar çok zordu. Ağaç olmadığından dolayı toprak sürekli kayardı. Onun için bölgeye ağaç dikilmesine karar verildi. Binbir güçlükle ağaçları diktik. Şimdi ki gibi sürekli araçlar gidip gelmediği için su ve yemekte ihtiyaçlarımızı bile zorlukla karşılardık. Mevsimsel olarak çalışırdık. Orman Müdürlüğü tarafından o dönemlerde her yıl yaklaşık 500 işçi çalışırdı” dedi.

Palandöken’de 60 yıl önce ağaç olmadığını söyleyen İgan, “60 yıl önce oralarda hiç bir şey yoktu. Ben küçükken diktik ve kocaman olmuşlardı. Sonra birileri gelip sırf para kazanacağı bir pist yapacak diye o ağaçları kestiriyor. Ben haberi görünce ağladım. Bana oradaki ağaçlarımı keselim kolunu mu deseler kolumu kesin derim. Çünkü ağaç nefestir, hayattır. Turistin gelmesine kesinlikle karşı değilim fakat bana öncelikle nefes lazım. Ağaçlar kesilince turist gelecekse hiç gelmesin” diye konuştu.

Ağaçlara paha biçilmez

Yaklaşık 60 yıl önce bin bir zorlukla dikdikleri ağaçların yaklaşık 50 bin lira ödenerek kesilmesinin çok acı olduğunu ifade eden İgan, şunları söyledi: “Biz öyle gün oldu ki yemek yiyemedik. Güneşin altında o ağaçları diktik ve bugüne getirdik. Şimdi sırf oteller pist yapsın diye bu ağaçları para karşılığı kestirmek üzüntü verici. O ağaçların bedeli değil elli, milyon lira verilse ödenmez. Bu nasıl bir zihniyet” dedi.

TEMA sessiz

Bu arada Palandöken’de yaşanan ağaç katliamına Erzurum’daki sivil toplum kuruluşlarının yanı sıra TEMA Vakfı’nın da sessiz kalması tepkilere yol açtı. TEMA vakfı, 2011 UNIVERSIADE kapsamında Kiremitlik Tepe’de yapılan atlama kuleleri için çam ağaçlarının kesilmesini protesto etmişti. Vatandaşlar, Palandöken’deki katliama sessiz kalınmasına anlam veremediklerini bildirdi.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.