Erzurum Haber

Ekonomik sorunlar bu yolla çözülecek

Ekonomik sorunlar bu yolla çözülecek
403 Kez
28 Mart 2013 - 10:49

AK Parti İl başkanı Murat Kılıç, DASİDEF ve ERGİAD yönetim kurulu üyeleri ile sabah kahvaltısında bir araya geldi. Kılıç, işadamlarının ilde ve bölgede yaşadığı sıkıntıları dinleyerek çözüm önerilerinde bulundu.
DASİDEF Başkanı Osman Dolar, tarım ve hayvancılık konusunda bölgenin dezavantajlarını belirterek bölgedeki iklim şartları ve rakım yüksekliğinin tarım ve hayvancılık konusunda rekabet gücünü olumsuz etkilediğini ve bu konuda verilen teşviklerin bölge için yeniden düzenlenmesini ve bu bölgeye pozitif ayrımcılık istediklerini belirtti. Dolar, DASİDEF olarak Doğu Anadolu Bölgesi Kalkınma Eylem planı hazırladıklarını ve Nisan ayı içerisinde bölgenin ekonomik potansiyelini harekete geçirmek için Çalıştay düzenleyeceklerini ifade etti.
ERGİAD Başkanı Hasan Özdemir ise verilen teşviklerden yararlanılması için mutlaka 2. Organize Sanayi Bölgesi’nin altyapı çalışmalarının biran önce bitirilmesi, ayrıca ikinci Organize Sanayi Bölge projesinin sanayicilerin fikirleri doğrultusunda şekillenmesinin gerektiğini ifade etti. Özdemir, “Madem 2. Organize Sanayi Bölge gecikti bari projesi uzun vadede ihtiyaçları karşılayacak şekilde hazırlansın. Bölgenin kalkınması için kurulan KUDAKA, TKDK ve DAP gibi kurumların daha etkin çalışması için STK’larla ortak çalışmalar sergilemeleri gerekiyor” diye konuştu.
Özdemir Mobilya komitesinin kurmayı hedeflediği Mobilyacılar Sitesi arsasının tahsisi ile ilgili idarecilerden destek istedi.
İş dünyasının ihtiyaçlarını dinleyen Kılıç, problemin temelinde Sivil Toplum Kuruluşları ve Kamu kurumları arasındaki irtibatsızlıktan kaynaklandığını ve bu isteklerin hayata geçmesi için Nisan ayı içerisinde Kamu kurum temsilcileri, STK temsilcileri ve işadamlarından oluşan Erzurum Ekonomi Konseyi kurulacağının müjdesini verdi.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.