Erzurum Haber

Duba caddelerimiz hayırlı olsun

Duba caddelerimiz hayırlı olsun
Abdullah Taşbaşı
Abdullah Taşbaşı( abdullahtasbasi@zirve2000.com )
4.193 Kez
14 Mayıs 2020 - 0:29

Ekonomik darboğaz, işsizlik, eğitim, sağlık vs. derken ana gündemimizde hepimizin Koronavirüs var. Hasta oluyoruz, iyileşiyor, ölüyoruz, azalıyoruz, artıyoruz. Rakamlar, istatistikler, kurullar, kurallar, doktorlar derken tanımadığımız bu sinsi düşman adım adım bizi takip ediyor.

Buna karşın bir yandan dünya, diğer taraftan ülkemiz canhıraş şekilde elinden geldiğince önlemler almaya çalışıyor. Ülkenin aldığı önlemleri özele indirgeyerek şehirlere de yayıyoruz.

İlk günden beri Erzurum’da virüs vaka sayılarının düşük olması sayesinde az çok huzurlu yaşayabildik. Bu mutlu haberin verilmesi de insanları aşırı rehavete, dikkatsizliğe, özensizliğe itmedi değil. Hele vurdumduymazlar var ki sormayın gitsin.

Bunların yanında Erzurum’da yetkililerin aldığı önlemlerin de az çok muhasebesini yapabildik. Çoğu Belediye halkın gözünde öğüt verici ilan asmak dışında sınıfta kalmıştır. Bir kere caddeler yıkandıktan sonra –ki o da yağmurda- daha da bir yere el süren görülmedi. Sırtına pompadan bozma iki düzenek geçiren abilerin yalan yanlış dezenfekte sistemlerini de saymak lazım tabii. Haftalar olacak dikkat ediyorum sokakların temizliği öyle arada bir yapılıyor.

Şimdi daha da garip bir önlem alındı.

Trafik sorunu zirvede olan Erzurum’da ana akışın sağlandığı var yok üç dört caddenin tamamı dubalarla kapatıldı. Biraz daha uğraşsalar iki araç dahi zor geçecekmiş.

Bu karara imza atan Valilik, Emniyet yetkilileri, Belediye, Sağlık Kurulu ya da her kimse şehirden bu kadar mı uzakta yaşıyor? Şehrin gerçekleri ile bu kadar mı kopuk? Evet önlem alınsın fakat vur deyince öldürülmesin. Çaykara Caddesinden Cumhuriyet Caddesine, Havuzdan Gürcükapı’ya kadar sürekli kullanılan yollar duba ile kapatılmış.

Buradaki esnaf nasıl iş yapabilecek? Ramazan üzeri alışverişin az çok olduğu vakitlerde tamamen mağdur etmek yerine dükkânlara belli aralıklarla birkaç araç yeri sağlanamaz mıydı? Bunların kontrolünü de esnaf yapabilirdi. Ola ki caddede birkaç dakikalığına durmak zorundasınız. Vay halinize.

Burada işi olan vatandaş nasıl işini halledebilecek? Kavga, gürültüye sebep olmak; elinizde erk var diye insanlara hayatı zorlaştırmak –hele de insan için devlet varken- zevk verici mi?

Bütün bu sıkıntıların yanında bilhassa Cumhuriyet Caddesi üzeri trafik polisleri başta olmak üzere trafik görevlilerinin de bir tavrı var ki acil önlem alınmalı.

Trafikten bir tane memnun kişi yokken trafik düzenleyicilerin de tavrı iyice çileden çıkarıyor insanı. Bunu da başka bir yazıda dile getirmek üzere.

Selam ve dua ile.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.