Erzurum Haber

Dua ettiler

Dua ettiler
383 Kez
17 Ağustos 2013 - 10:47

Mısır’da yaşanan katliamda hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kılınırken, Erzurumlular darbe yönetimine büyük tepki gösterdi.  Lala Paşa Camii önünde toplanan grup, Mısır’daki darbeye destek verdiklerini söyledikleri ABD ve İsrali’li protesto etti.

Ayşe Nur BAYRAM-Furkan NEHRİ-Mihriban Yeşim KÖSEOĞLU/ERZURUM

Erzurum, Mısır’da yaşanan katliama tepki gösterdi. Lala Paşa Camii avlusunda toplanan yaklaşık 2 bin 500 kişilik grup, Mısır’ın darbeci yönetimi ile birlikte ABD ve İsrail’e tepki gösterdi. Mısır’da ölenler için gıyabi cenaze namazı kılan grup, Mehmet Şevket Gökşan Hoca’nın yaptığı duaya amin dedi.

Mısır’da darbe karşıtlarına yapılan katliamı prostesto etmek amacıyla Erzurum’da miting düzenlendi.

Cuma Namazı çıkışında Lalapaşa Camii avlusunda toplanan Mısır Halkı ile Dayanışma Platformu adına konuşan Naci Onay, darbeye karşı direnişin sembolü olan Adeviyye Meydanın adeta kan gölü haline döndüğünü vurguladı. Mısır’da yaşanan süreçte ABD, AB ve İsrail’in desteği olduğunu belirten Onay yaptığı basın açıklamasında, ” Mısır’da ırkçı emperyalizmin desteği ile ve silah zoruyla yönetime el koyan darbeciler Çarşamba sabahı itibariyle Adeviyye Meydanında yeni bir katliama başladılar. Darbe yönetimi keskin nişancıları da kullanarak iki bin iki yüze yakın insanı şehit ederken on binlerce insanı da yaralamıştır. Adeviyye Meydanı’nda sergilenen bu kanlı katliam daha önceki müdahalelerde olduğu gibi canlı yayında tüm dünyanın gözleri önünde gerçekleşmiştir. Darbeye karşı direnişin sembolü olan Adeviyye Meydanı adeta kan gölüne çevrilmiştir. En başından itibaren bu darbe süreci karşısında Bati’nın iki yüzlülüğü ve çifte standartçı l iğ ı gün gibi aşikâr olmuştur. Biz inanıyoruz ki bu yaşanan süreçte ABD, AB ve İsrail’in desteği olmasaydı Mısır’da ne darbe gerçekleşirdi ne de bu katliamlar yaşanırdı. Bu böyleyken sadece ve sadece darbe yönetiminin görünürdeki temsilcisi Sisi’yi eleştirmek ve kınamak gerçek katilleri örtbas etmektir. Geçtiğimiz Curna günü Sina Yarımadası’nda görgü tanıklarının ifadesiyle İsrail’e ait İnsansız Hava Araçları kullanılarak yapılan katfiamda Mısır Ordusu’nun hangi güçlerle birlikte hareket ettiğinin bir göstergesi olmuştur. ABD’nin Mısır Ordusuna İsrail’in güvenliği karşılığında her yıl yaptığı yardıma devam etmesi de temel insan hak ve özgürlükleri noktasında hangi safta durduğunun yeni bir ifşasıdır. Adeviyye katliamında tetiği çektiren ırkçı emperyalizmden başkası değildir” dedi.

“ABD ve AB dilsiz şeytandır”

Yaşanılan katliam karşısında ABD ve AB’nin dilsiz şeytan olarak ifade eden Naci Onay; “Bu bölgenin çıbanbaşı işgalci ve terörist İsrail’in dökülen kana dair sevinci bizi şaşırtmamıştır. Körfezin ve islam Coğrafyasının diğer işbirlikçi yönetimlerinin çirkefliği bizi şaşırtmamıştır. Allah’ın laneti zalimlerin ve işbirlikçilerinin üzerine olsun. Akıttıkları kanda boğulmaları çok yakındır. Mısır’da ki onurlu direnişe selam olsun. Adeviyye’nin şehitlerine selam olsun. Biz Erzurumlu Müslümanlar olarak tüm varlığımızla tüm mazlumların yanındayız” şeklinde konuştu.

“Tek çare İslam Birliği’dir”

Ülkemiz halkına ve tüm dünya Müslümanlarına seslendiğini belirten Onay; “Kendilerini seçilmiş olarak addeden bir , topluluk yeryüzünde Müslüman olsun ya da olmasın tüm insanlığa karşı sistemli ve sinsi bir savaş yürütmektedir. Bu savaşın farkına varamayanların bu savaşta figüran olmaları kaçınılmazdır. Tek çözüm ve tek çare İslam Birliği’dir. Ancak o zaman hangi dinden, hangi ırktan ve hangi renkten olursa olsun tüm insanların temel hak ve özgürlükleri teminat altına alınabilir. Yoksa ırkçı emperyalizm bölgede taşeronlu ya da taşeronsuz kan akıtmaya devam edecektir” diye konuştu.

Miting alanında gösterici gruplar arasında küçük çaplı tartışma yaşandı. Çevredeki vatandaşlar tarafları sakinleştirmeye çalıştı. Olay büyümeden tartışma sona erdi.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.