Erzurum Haber

Dondurucu havalar geliyor

Dondurucu havalar geliyor
459 Kez
04 Kasım 2012 - 11:49

NASA 2012- 2013 yılı için kış tahminlerini açıkladı. Bu kışın Avrupa ve Türkiye’de çok şiddetli geçeceğini belirten NASA yetkilileri önlem alınması konusunda uyardı.

Son bin yılın soğukları geliyor
Hava tahmin uzmanları son 30 yılın verileri ışında yaptığı araştırmada ilginç sonuçlara ulaştı.
Atlas Okyanusu’ndaki Gulfstream sıcak su akıntısının hızının yarı yarıya azalması nedeniyle bilim adamları, “Kuzey Kutbu’ndan gelen soğuk rüzgârlar sıcak hava tarafından kesilmeden Avrupa’ya ulaşacak, bu da kıtayı soğutacak” görüşünü ortaya koydu. NASA raporunda, Türkiye ve Rusya’nın bu soğuklardan direk etkileneceğini ve son bin yılın en sert kışının yaşanacağı uyarısında bulundu.

Doğu Karadeniz ve Doğu donacak
Bilim adamları, Gulfstream sıcak su akıntısı nedeniyle Avrupa da sert hava dalgasına sebep olacağı görüşünü savunurken,kış mevsimi boyunca en çok şubat ayında dondurucu soğuklar yaşanacağına dikkat çekti. Uzmanlar Rusya ve Türkiye’de anormal soğuklar yaşanacağı için yetkililerin şimdiden önlem alması gerektiğini soğukların insan ölümlerine neden olabilecek düzeyde olacağını bu nedenle özelikle evsizler için tedbir alınmasını istedi. Türkiye’de aşırı soğuklardan en çok Doğu Karadeniz,İç Anadolu ve Doğu Anadolu bölgesindeki illeri etkilenecek.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.