Erzurum Haber - 22 Ekim 2019, Salı

Dolara rakip altın para

3 Temmuz 2019, 13:00
Dolara rakip altın para

Erzurum/zirve2000 Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi 3. Sınıf öğrencisi Yusuf Bayram Tuğlu, altını banknot benzeri ödeme aracı haline getirecek bir paketleme modeli geliştirdi. Ekonomik saldırılara karşı ve hali hazırda ekonomiye can verecek olan proje için Türk Patent ve Marka Kurumu’na başvuran üniversite öğrencisi, bu modelle doların egemenliğinin son bulacağını savunuyor.

Manolya BULUT-PUSULA
Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi 3. Sınıf öğrencisi Yusuf Bayram Tuğlu, ülkedeki altın rezervinin artması, ekonominin canlanması ve altın kullanımının kolaylaşacağını ön gördüğü bir proje tasarladı. Modelin ekonomik saldırılara karşı savunma hattı görevi üstleneceğini belirten Tuğlu, patent başvurusunda bulunarak destek istedi.

Bir tweete bakıyor
Bu modelin birkaç hedefi olduğu belirten Yusuf Bayram Tuğlu, “Bu tip ödeme şeklinin birkaç hedefi var. Bu hedeflerden biri halkın cüzdanında hep bir miktar altın bulunsun istiyoruz. İkinci hedefi ülkedeki altın rezervi artsın istiyoruz. Herhangi bir ekonomik krizde, savaşta biliyoruz ki para, pul olacak. Hitler’in zamanında sobada Alman parasının yakıldığını biliyoruz. Bir miktar altın olsun. Çünkü altın hiçbir zaman para gibi pul olmaz. Ekonomik saldırılara maruz kaldığımızı biliyoruz. Trump geçen yaz bir tweet attı, sonrası zaten malum. İnsanlar bunu düşünmek zorunda kalmayacak. Bir tweetin birçok şeye sebep olduğunu biliyoruz. Yine bir saldırı ile paramızın çok aşağı değerlere düşebileceğini biliyoruz. Bu sırada kişinin cüzdanında liradan başka bir şey yoksa mağdur kalacak” dedi.
yunus bayram tuğlu
Altın kişiyi kurtarır
Banknotların ortasında bir bölmede altının bulunacağı modelin, altını alışverişe yarar duruma getireceğini aktaran Tuğlu, “Herhangi bir kişi maaşını altınla olmasını talep etti ve bir market harcamasına gitti. Markette liranın yanında altın fiyatları da yazıyor. Ekonomik kriz çıktı. Markete tekrar gittiğinde lira fiyatları birken on olabilir. Ama altın öyle değil. Altın dolara göre inip çıkar. Biz altını dolar karşısındaki değerini dahi belli bir yere kadar değişeceğini biliyoruz. Amerika ile Rusya savaşa girdi. Bu savaşta doların değeri, Rusya’nın para değeri aşağılara düştü. Ama elde duran altın kişiyi kurtarır. Biz dünyada olan şeyin Türk halkında olmasını istiyoruz. Bir banknot düşünün. Bunun ortasında küçük bir bölüm var. O bölümde banknotun üstünde yazdığı değerince altın var. Banknotların tasarımı da bize ait” diye konuştu.

Ortak para birimi
Devlet politikaları ile altının ekonomiye kazandırılmaya çalışıldığını söyleyen Tuğlu, “Devlet bunu bir şekilde sağlamaya çalışıyor aslında. Altın hesapları açıyor, EFT’yi altın yaptırıyor. Ama gram altın söz konusu, küsur gram kullanamıyorsun. Benim istediğim şey altını alışverişte de kullanabilmek. Yöneticilerimiz, kişilerin yastık altındaki altınlarını ekonomiye kazandırmaya çalışıyor. Bu altınlar tüm mevduatımızdan daha fazla. Bunları kazandırırsak ekonomi rahatlayacak. İnsanlara güvence veriyor, o yüzden çıkarmak istemiyorlar. Aslında alışverişinde kullanabilse çıkartır. Ama oradan bir bilezik almaya kalksa bozdurulması falan külfet geliyor. Bu banknotların ayrıca bir borsa değeri olmayacak. İşi karıştırmayacağız. Paketleme ücretlerini de devletten ve altın rafinerilerinden karşılayacağız. Altınların değeri dışında herhangi bir maliyetimiz olmayacak. Ülkenin para birimine ortak bir para birimi teklif ediyorum” ifadelerini kullandı.
altın para
Algı meselesi
Doların dünya üzerindeki egemenliğinin algıdan ibaret olduğunu vurgulayan Tuğlu şunları söyledi;
“Bunu söyleyen dünya ekonomistleri, altın her zaman güvendir. Büyük ekonomistler bile hep bir yerde altın tutarlar. Dolarla alışveriş yapmak bir mağduriyet, kazanan onlar oluyor. Dolar öyle bir egemenlik sağladı ki bir şey yapamaz hale geldi ülkeler. Mesela asıl üretim yapanlar Çin. Ama neden onların para birimini kullanmıyoruz, bilmiyoruz? Bunun üretmeyle de alakası yok. Algı meselesi. Biz de bu algıyı kullanıp güçlendirirsek oraya açılacak bir kapı olur. Olmaz değil Amerika da çökebilir. Osmanlı da çöktü. O zaman ne olacak? Onların doların yerine koyabilecek neleri var? Alternatif bir para birimi arayışı var dünyada. Bu da Türkiye’nin olsun. Artık Amerika kazanmayacak. Günün sonunda biz kazanmış olacağız. Onların etkisi altından çıkma vaadini vereceğim.”

Eski zamanlar gibi
Altının güven vadetmesi ile üretimin de gelişeceğini söyleyen üniversite öğrencisi Tuğlu, “Halk altın banknot kullanırsa güven vadeder. Alışverişini bununla yapan bir işletme risk almaya cesaret eder. Krizi getiren şey halkın ‘kriz geldi harcama yapmayayım’ demesi. Asıl krize dönmesinin sebebi bu algı. Altın olduğu için insanlar alıp vermekten korkmayacak. Direkt sayısal verilere hitap etmesek bile psikolojik olarak hitap ediyoruz. Her tarafında altın ticareti yapılan bir ülkenin vermiş olduğu bir güven oluşacak. Yarın öbür gün dolarla ilgili bir durum ya da savaş patlak verdiğinde biz kazanacağız. Ben bununla ilgili merkez bankası ile görüştüm. Beni altın rafinerisine yönlendirdiler. Onların onayı ile çıkması gerekiyor. Oradan da henüz dönüş olmadı. Patent başvurusunda bulundum. Altının eski zamanlardaki gibi bir para birimine dönüşmesini sağlayacak proje. Beraberinde çok büyük avantajlar getirecek” ifadelerini kullandı.

Dolara rakip altın para Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


*