Erzurum Haber

Dolandırıldıklarını ileri sürdüler…

Dolandırıldıklarını ileri sürdüler…
433 Kez
17 Ocak 2013 - 15:35

Çiftçilerin saman isyanı

Erzurum Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği’ne ot  ve saman alımı için para yatırdıklarını belirten çiftçiler, dolandırıldıklarını ileri sürdüler. 10 milyon liraya yakın para vermelerine rağmen kendilerine ot getirilmediğini iddia eden çiftçiler, birlik binasına gelerek yetkililerle görüşmek istedi.

Muhiddin YAZICIOĞLU / ERZURUM-PUSULA ÖZEL

Erzurum’da çiftçiler 10 milyon lira ödemelerine rağmen ot ve saman alımı yapılmadığını ileri sürdü. 4 ay önce ot ve saman alımı için Erzurum İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği’ne para yatırdıklarını iddia eden 100’e yakın çiftçi, birlik binasına geldi. Sorularına cevap verecek yetkili bulamayan çiftçiler, paralarını geri istedi.

Son yılların en kurak yaz mevsimini geride bırakan Erzurum’da ot ve saman isyanı çıktı. Yaklaşık 4 ay önce Erzurum İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği’ne para yatırmalarına rağmen ot ve saman alımının gerçekleşmediğini ileri süren 100’e yakın çiftçi birlik binasına geldi. Dolandırıldıklarını iddia eden besiciler kurumda yetkili birini bulamadı. Erzurum İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği’nde personel masalarına oturan besiciler “Ya paramızı getirsinler ya da otumuzu getirsinler” dedi.

Birlik binasında saatlerce bir yetkili bekleyen çiftçilerden Köprüköy ilçesine bağlı Dumankaya Köyü Muhtarı Reşat Yazıcı, “10’dan fazla ilçenin besicileri burada. Buraya 20, 30 hatta 40 bin lira yatıran var. Bölge çiftçisi hayvanı için gerekli ot ve samanın alınması için 10 milyon lira para yatırmış. Birlik başkanı bize bir ay içinde ithal edilen ot ve samanın teslim edileceğini söylemişti. Para yatırdığımız zaman samanın kilosu 55 kuruştu. Şu anda saman olmuş bir lira. 4 aydır samanımız gelmedi. Her hafta biz telefon açıyoruz. Gelin otunuzu alın diyorlar. Geliyoruz, bugün değil, yarın gelin cevabını alıyoruz. Otunuzu vereceğiz diyorlar ama öyle bir şey yok bizi kandırıyorlar. Bu devlet varsa bize bir çare bulsun. Hayvan açlıktan kırılıyor. Yani böyle adalet olmaz” iddiasında bulundu.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.