Erzurum Haber

Doğu’da MHP’ye jest yok

Doğu’da MHP’ye jest yok
799 Kez
07 Aralık 2018 - 10:15

AK Parti Doğu’daki tüm adaylarını açıkladı. Düne kadar AK Parti’nin Kars ve Iğdır’da aday göstermeyeceği, bu illerde MHP’yi destekleyeceği iddiaları vardı. Tahminler tutmadı ve AK Parti, Iğdır’da Adil Aşırım, Kars’ta ise Ensar Erdoğdu isimlerini belediye başkan adayı olarak açıkladı.

Milliyetçi Hareket Partisi, iki il için henüz adayını açıklamadı. 2014 yerel seçimlerinde Kars’ı AK Parti’den geri alan MHP, kendilerine doğuda tek belediye başkanlığını kazandıran Kars Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta’nın istifasını istemişti. Partisinden istifa eden Karaçanta, halen Kars Belediye Başkanı.

Iğdır’da iki dönemdir iktidarı elinde tutan parti ise HDP. AK Parti ile MHP’nin Iğdır’da tabanı aynı seçmen kitlesi. Oylar bölündüğü için tek blokta oyunu tutmayı başaran HDP, her seferinde sandıktan başarı ile çıkan parti oluyor. Henüz MHP adayını açıklamadı ama Iğdır’da bir ittifak olmaması durumda HDP’nin belediye başkanlığı koltuğunu koruması yüksek ihtimal.

MHP İle AK Parti arasında ittifak yapılacak illerden birinin de Erzurum olması bekleniyor. Her iki parti de Erzurum adayını açıklamış, ilk davranan MHP Prof. Dr. Serdar Sevimli’yi Büyükşehir adayı olarak ilan etmişti. Bir süre sonra MHP Sevimli’ye istifa etmek için acele etmemesini çünkü Erzurum’un ittifak görüşmelerine dahil edildiğini bildirdi.

Bu haber ile birlikte MHP’nin Erzurum’a karşılık Iğdır ve Kars’ı istediği öne sürülmüştü. Yani MHP Erzurum’da AK Parti lehine çekilecek, AK Parti’de buna karşılık Iğdır ve Kars için aday çıkarmayıp MHP’yi destekleyecekti. Ancak bu senaryo tamamen boş çıktı ve AK Parti iki il için adayını açıkladı.

Şimdi gözler Erzurum’a çevrildi. Peki, Erzurum’da ne olacak? Erzurum için ittifak olup olmayacağı hala gizemini korurken Habertürk’ten Saliha Çolak’ın haberine göre ittifak görüşmeleri netleşti ve işaret MHP’den geldi. Daha önce açıklanan 100 aday arasından Denizli ve Erzurum çıkarıldı. O isimler Denizli’de adaylığı ilan edilen Ebru Leman Kalkan ve Erzurum’da adaylığı ilan edilen Serdar Sevimli’ydi. Şimdilik açıklanan 100 isimden 98’i listede kaldı, iki isim listeden çıkarıldı.

Doğu açısından AK Parti listelerine bakıldığında MHP’ye karşı yapılmış hiçbir jest yok. Biri Erzurum olmak üzere üç ilde yüksek oy potansiyeline sahip olan MHP’nin nasıl bir yol izlediği hala muamma. Eğer Saliha Çolak’ın haberi sağlam bir bilgiyse MHP iddialı olduğu Erzurum’dan çekilmiş görünüyor. Erzurum’a karşı ilçe belediyesini tercih ettiği ileri sürülüyor. Hatta MHP’nin Erzurum’un güney ilçelerinde de AK Partiyi destekleyeceği biliniyor.

Nereden bakarsanız bakın Erzurum açısında ilginç bir seçim olacak. Tüm siyasi manevraların yapıldığı AK Parti’nin kalesi konumunda ki bir şehirde, ittifaka ihtiyaç duyulması siyaset tarihine geçecek bir mevzu…

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.