Erzurum Haber

Doğal stüdyo

Doğal stüdyo
390 Kez
10 Haziran 2013 - 10:57

Erzurum Atatürk Üniversitesi’ne ait Botanik Park’ın mimarı olarak bilinen Prof. Dr. Hasan Yılmaz’ın çalışmaları ve şehre kazandırdığı Ata Botanik Park, Mavi-Beyaz Çizgi Derneği tarafından takdir edildi.
Atatürk Üniversitesi’nin önceki Rektörü Prof. Dr. Yaşar Sütbeyaz zamanında temelleri atılan, Rektör Prof. Dr. Hikmet Koçak döneminde de “Erzurum’un göz bebeği mekanı” haline dönüşen Ata Botanik Park’ın mimarı Prof. Dr. Hasan Yılmaz, kazandırdığı muhteşem eser ve dur durak bilmeyen çalışmaları nedeni ile Mavi-Beyaz Çizgi Derneği tarafından takdir edildi.
Şehrin batı yönünde ve hemen Ilıca yolu üzerinde bulunan Ata Botanik Park, havaların ısınmasıyla birlikte herkesin uğrak yeri haline geldi. Fakültesinden mezun olan öğrencilerin hatıra fotoğrafı çektirmek için akın ettiği Botanik Park, yeni evlenen çiftlerin de stüdyosu oldu. Botanik Park’ı, çorak bir tarım arazisiyken vaha haline getiren Atatürk Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Yılmaz, “çocuğum gibi” dediği parkın üzerinden elini hiç çekmiyor. Bin’in üzerinde bitki çeşidinin bulunduğu parka mevsimine göre çiçek dikildiğini belirten Prof. Dr. Yılmaz, “Parkımız bitki ve ağaç yönünden inanılmaz zengin. Çok daracık bir alanda onlarca bitki ve ağaç çeşidini bir arada bulmak mümkün” dedi.
Prof. Dr. Hasan Yılmaz’ı, sık sık işçileri ile birlikte çiçek ekerken, bahçenin dizaynını yaparken gördüklerini belirten Mavi-Beyaz Çizgi Derneği Başkanı Öztürk Akkök, “Kendisini işine ve Botanik Park’a adayan, ortaya koyduğu eseri ile de her türlü takdiri çoktan hak eden Hasan Yılmaz’ı biz de dernek olarak alkışlıyoruz” dedi. Ata Botanik Park’ı “Erzurum’un akciğerleri” olarak nitelendiren Akkök, böylesine bir eserin Erzurum’da vücut bulmasını sağlayan Atatürk Üniversitesi’nin önceki Rektörü Prof. Dr. Yaşar Sütbeyaz ile mevcut Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak’a da hem bir Erzurumlu ve hem de çevreye duyarlı bir vatandaş olarak teşekkürlerini iletti.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.