Erzurum Haber

Doğal Miras alanları Geçici Listesi’ne dahil edildi

Doğal Miras alanları Geçici Listesi’ne dahil edildi
450 Kez
16 Mayıs 2013 - 10:20

Erzurum’un üç ilçesinin Doğal Miras alanları Geçici Listesi’ne dahil edilmesi sonrası KUDAKA harekete geçti. Konuyla ilgili olarak süreci takip etmek için iki ayrı komite oluşturulurken, Erzurum’da bugün başlayan ve iki gün sürecek bir çalıştay gerçekleştirilecek.

Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA) Erzurum, Erzincan ve Bayburt illerini içine alan bölgenin zengin turizm potansiyelinden mümkün olan en yüksek faydayı sağlamak ve bu sayede bölgenin sosyoekonomik yönden kalkınmasına katkıda bulunmak amacı ile Kuzeydoğu Anadolu Bölgesi İnovasyona Dayalı Turizm Stratejisi ve Eylem Planı’nı hazırladı.

Bu kapsamda kurulan Eko-Agro Turizmin Geliştirilmesi Komitesi, Narman Peri Bacaları Bölgesi ve Uzundere Havzası alanının UNESCO Dünya Mirası’na jeopark olarak kabul edilmesi sürecini başlattı.

Bu amaca yönelik olarak yaklaşık iki yıldır devam eden faaliyetler sonucunda UNESCO Türkiye Milli Komisyonu tarafından 9 Temmuz 2012 tarihinde yapılan ‘Doğal Miras Alanları Geçici Listesine Öneri Sunma Çalıştayı’ katılım sağlandı. 20 lokasyonun dâhil edildiği geçici listeye “Uzundere Havzası ve Narman Peri Bacaları” bölgeleri de dâhil edildi. Daha sonra üyelik sürecini aktif olarak takip edip yönetecek iki alt komite kuruldu. Oluşturulan bu alt komiteler Narman ve Uzundere ilçelerinin, Kaymakam, Belediye Başkanı, kamu kurumu yetkilileri ve STK temsilcileri yeraldı.

Bu komiteler tarafından, Uzundere-Narman-Olur Bölgelerinin UNESCO Dünya Mirasına Dâhil edilmesi sürecinde yapılacak çalışmaların belirlemesi, izlenecek süreçler ve yapılması gereken tüm faaliyetlerin belirlenmesi, gözden geçirilmesi amacıyla bir tecrübe paylaşım seminerine ihtiyaç duyuldu.

Seminerde, Erzincan, Bayburt ve Erzurum’un diğer bölgelerinde de bu ve benzer şekillerde milli park, doğa parkı, doğa anıtı, doğa koruma alanı, gibi sınıflandırılması gereken alanlar tespit edilerek gerekli çalışmaların gerçekleştirilmesi sağlanacak. 16-17 Mayıs tarihleri arasında yapılacak seminerin ardından saha gezisi yapılacak.

Uzundere-Narman-Olur Bölgelerinin UNESCO Dünya Mirasına Dahil Edilmesi Süreci Çalıştayına KUDAKA Eko-Agro Turizmini Geliştirme Komitesi üyeleri ve UNESCO Türkiye Milli Komisyonu’ndan Prof. Dr. Zeki Kaya ve Fuat Şaroğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı-Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü’nden Levent Keskin ve Eyüp Yüksel, Orman ve Su İşleri Bakanlığı 10. Bölge Müdürlüğü Küre Dağları Milli Park Müdürlüğü’nden Semra Atçeken ve Serpil Tekebaş katılacak.

Çalıştayın; üç ilçenin UNESCO Dünya Mirasına Jeopark olarak dâhil edilmesi sürecinde önemli katkıları olacağı ve süreci hızlandırması hedefleniyor.

GÜNLÜK HABER AKIŞI
58 YILDIR HİZMET VERİYOR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
KOP DAĞI’NDA MAHSUR KALDILAR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
BB ERZURUMSPOR TUR ATLADI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
PERSONELE TAM DESTEK
GÜNLÜK HABER AKIŞI
HDP’Lİ ALÇAK!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ÖLÜMLE DANS
GÜNLÜK HABER AKIŞI
OTOMOBİL ŞARAMPOLE UÇTU

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.