Erzurum Haber

Devletin bir çivisi olmaz mı?

Devletin bir çivisi olmaz mı?
612 Kez
14 Haziran 2019 - 15:59

Erzurum/zirve2000 Atatürk Üniversitesi ev sahipliğinde, Erzurum Valiliği ve Mobbing ile Mücadele Derneğinin katkılarıyla “Mobbing Nedir, Ne Değildir” konulu eğitim programı düzenlendi. Programa, Erzurum Valisi Okay Memiş, Rektör Prof. Dr. Ömer Çomaklı, Mobbing ile Mücadele Derneği Erzurum Temsilcisi Öğretim Görevlisi Jale Alcan ile çok sayıda öğretim görevlisi, öğrenci ve vatandaş katıldı.

Mobbingin popüler bir kavram olduğuna dikkat çeken Erzurum Valisi Okay Memiş, şunları söyledi:
“Hem maruz kalıyoruz veya maruz bırakıyoruz. Bir vali de mobbinge maruz kalır mı; kalır. Rektör kalır mı, kalabilir. Çünkü bunun sonu yoktur. Kamu görevlisinin görev alanı kanunla, mevzuatla düzenlenmiştir. İşlediği suçlar, kabahatler, hepsi düzenlenmiş ve bunlar arasında mobbing de var. Rüşvet, yolsuzluk, hakaret, fiili darp vs.

Erzurum, memur cenneti.
Ben tespitimi söylüyorum; bazı arkadaşlar buna alınıyor. Bu imkanı fırsata çevirdik mi; maalesef hayır. Biz bu potansiyeli fırsata nasıl çevirebiliriz; girişimci olursanız fırsata çevirebilirsiniz. Erzurum’da müthiş bir moral bozukluğu görüyorum. Herkes şapkasını önüne koyması lazım. Tortum Şelalesi diye bir yer var. Vali olarak gittim, utandım. Devletin bir çivisi olmaz mı? Bayramda ailemle gittim, yani şaşkınlık içerisinde kaldım. Koruma kurulunu orada topladık. Seneye gurur duyacağınız şelale atmosferiyle karşılaşacaksınız.

Memur kentleri çok büyümüyor, sıkıcı kentler gelişmiyor, sıkıcı kentler büyümüyor. Memur kentlerinde hem ekonomik gelişme yeterince olmuyor hem de mobbing tarzı şeylere maruz kalıyor. Üstlerin astlara mobbingi var, bir de astların üstlerine mobbingi var. Erzurum’da astların üstlerine mobbingi fazla. Bu kentte tersine mobbing daha fazla. Eğer yönetici liyakatli değilse, adam kilitlenip kalıyor. Merhametle devlet yönetimi olmaz ama herkes görevini iyi yapacak.

Bu kentte gözlediğim şey tersine mobbingtir. Memur kentlerin bu temel sorunudur. İl müdürü arkadaşlar daha aciz gibiler, tedirginler, endişe ve kaygı içindeler. Kardeşim rahat ol. İnsanlar arasında ayrım yapmayacaksınız. Türk-Kürt, Alevi-Sünni, ileri-geri diye ayırmayacaksınız. Ama bu lafta değil. Başı açık, tesettürlü hanıma sabır, hoşgörü gösterecek. Tesettürlü hamında aynı şekilde hoşgörü gösterecek.

Bazı şeyler aileden başlıyor. Almış olduğunuz terbiye çok önemli. Liyakat çok önemli, atamalarda liyakate dikkat çok önemlidir. Buna dikkat etmezseniz cemaatleşmeyi, kamplaşmayı körüklersiniz, yönetimi zorlaştırır kendi ayağınıza sıkarsınız.

Adil, dürüst ve herkesi kucaklayan yönetici, unutulmayan yöneticidir. Hiçbir şey yapamıyorsanız, haksızlık etme, herkesi kucakla. Okudukça, tanıdıkça Erzurum’a, tarihine hayran oluyorum, sorumluluğum daha da artıyor. Öyle kırmızı plakalarda hava atma işi değil bu. Terleyeceksiniz, emek vereceksiniz. Vatandaş için herkes için terleyeceğiz. Çile çekmeden netice alamıyorsunuz.”

GÜNLÜK HABER AKIŞI
ÖZ YÖNETİMİ BELİRLEDİ
GÜNLÜK HABER AKIŞI
AMBULANS TIR’A ÇARPTI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
HASANKALE’YE CAN SUYU
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ERZURUM’DA İLGİNÇ OLAY
GÜNLÜK HABER AKIŞI
SEKMEN: ESNAF RAHATLAYACAK
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ERZURUM EKSİ 27 OLDU
GÜNLÜK HABER AKIŞI
NEREYE DOKUNSAN ELİNDE KALIYOR

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.