Erzurum Haber

Devir töreni düzenlendi

Devir töreni düzenlendi
386 Kez
17 Ağustos 2013 - 17:12

ARAS Elektrik Dağıtım A.Ş. (ARAS EDAŞ) ve Aras Perakende Satış A.Ş.’nin (ARAS EPSAŞ) Hisse Devir Teslim Töreni ve Aras Bölgesi Kurumsal Vizyon ve Sürdürülebilir Hedefler Toplantısı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in katılımı ile Erzurum’da gerçekleştirildi.
Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın düzenlediği ihale sonucu; Erzurum merkezli Ağrı, Ardahan, Bayburt, Erzincan, Kars ve Iğdır illerini kapsayan ARAS EDAŞ ve ARAS EPŞAS, Kiler Grubu ve Çalık Elektrik Dağıtım Yatırımları A.Ş. (ÇEDAŞ) ortaklığındaki Doğu Aras Enerji Yatırımları A.Ş. tarafından devralındı.
Erzurum’da düzenlenen ve Kiler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nahit Kiler ve Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık’ın ev sahipliği yaptığı “Hisse Devir Sözleşmesi İmza Töreni ve ARAS Bölgesi Kurumsal Vizyon ve Sürdürülebilir Hedefler Toplantısı”na Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Özelleştirme İdaresi Başkan Vekili Ahmet Aksu, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu 2. Başkanı Mustafa Yılmaz katıldı.
Törende konuşma yapan Bakan Yıldız, özel sektörün elektrik piyasasına girmesiyle kamunun üzerindeki ekonomik ve sosyal yükü hafiflettiğini söyledi. Yıldız, ülke genelindeki 21 elektrik dağıtım noktasından 20’sinde hisse devir programını gerçekleştirdiklerini ifade etti.
Bakan Taner Yıldız, Mısır’daki petrol üretimi konusuna da değinerek, “Mısır’da üretim 700 bin variller civarında. Mısır, petrol üreticiliği açısından baktığımızda OPEC üyesi olmayan tek Afrika ülkesi. Dikkatlerinizi çekmek isterim Mısır’da askeri darbe olmadan önce ham petrolün varili 103 dolar civarındaydı. Şu anda 110-111 doları zorlamaya başladı. Biz Türkiye’deki petrol ürünleriyle alakalı kuruş kuruş hesap ederken, ‘acaba dağıtım şirketleri 3-4 kuruş indirebilir mi’ diye bu konuyla alakalı düşünürken, dolarlarca ham petrol fiyatının etkilendiğini görüyoruz. 7-8 dolarlık artışın bizim işimizi zorlaştırdığını, Libya filminde aynen gördüğümüzü belirtmek isterim. Suriye, Irak ve Lübnan ile alakalı siyasi istikrarsızlıkların da bir yük olduğunu söylemek lazım” dedi.
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise, devletin üzerinden yükünü alan özel sektörün dinamik, esnek ve verimli çalışmasının vatandaşa kaliteli hizmet olarak yansıyacağını söyledi.
Bakan Şimşek, “10 yıl önce gelirimizin önemli kısmı faize gidiyordu. Bugün ise gelirin 86 lirası yatırıma, 14 lirası ise iç ve dış borç faizlerine gidiyor. Türkiye nereden nereye geldi. AK Parti hükümeti bunu başardı. Çünkü dengeleri gözetmek zorundayız. Bugün bütçemizin yüzde 21’i eğitime, bir o kadarı da sağlık yatırımlarına gidiyor. Vergiler nereye gidiyor, vatandaş hesap sormalı. Önceliğimiz eğitim, beşeri sermaye” ifadelerini kullandı.
Konuşmaların ardından sembolik hisse devri anlaşması imzalandı.

……………

 

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.