Erzurum Haber

Denetmene hapis şoku

Denetmene hapis şoku
459 Kez
17 Nisan 2013 - 16:28

Erzurum’da vergi mükellefinin borcunu silme için 10 Bin TL rüşvet istediği iddiasıyla Ağır Ceza Mahkemesi’nde tutuksuz yargılanan sanık, 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırıldı.
Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede Vergi Dairesi’nde Vergi Denetmeni olarak görev yapan Nazım K., mükellef Metin D.’nin biriken faiz borcunu silme vaadiyle kendisine ceza gönderilmeyeceğini beyan ederek 10 Bin TL rüşvet istedi. İstenilen paranın bir bölümünü hazırlayamayan iş adamı Metin D, seri numaraları alınmış 2 Bin TL’yi valilik önünde bir poşet içerisinde Nazım K.’ya teslim ederken polis tarafından yakalandı. Gözaltına alınan Nazım K., bir süre tutuklu kaldıktan sonra yargılanmak üzere serbest bırakıldı.
Erzurum Ağır Ceza Mahkemesi’nde tutuksuz yargılanan Nazım K. hakkında üç yıla kadar hapis cezası istemi ile dava açıldı. Vergi Denetmeni Nazım K., karar duruşmasında, “Düğün borçlarımı ödeyemediğim için tanıdığım mükelleften rüşvet değil borç para istedim. Suçlamaları kabul etmiyorum” dedi.
Mahkeme heyeti, tutuksuz yargılanan Nazım K.’yi denetim görevini ihmal ederek rüşvet almak suçundan TCK’nin 251-1 maddesi kapsamında 2 yıl 1 ay hapis ile cezalandırarak, 1 yıl 15 gün memuriyet ve yetkilerinin kullanmasını yasakladı.
Dosya, Yargıtay’a gönderildi.

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.