Erzurum Haber - 02 Haziran 2020, Salı

Dedeman’ı birde benden dinleyin

30 Temmuz 2019, 14:49

90’lı yılların başlarıydı, şehirde iki ayrı heyecan yaşanıyordu. Biri, Erzurumluların da ortak olacağı Aşkale Çimento’nun özelleştirilmesi diğeri ise Palandöken Kayak Merkezi’ne
yatırımcı getirmekti.

O yıllarda bu iki yatırım Erzurum için son derece önemliydi. Lütfü Yücelik Aşkale Çimento’yu yabancı yatırımcıya kaptırmamak için gece gündüz çalışıyor, çalmadık kapı bırakmıyordu. Erzurumluların rakibi o dönem Türkiye’nin en büyüklerinden Uzan Holding idi. İnanılmaz bir mücadele verildi. Dönemin Başbakanı Tansu Çiller ve Erzurum Valisi Mehmet Ağar, Cem Uzan’ın baskılarına rağmen yatırımın Dadaşların olması için Lütfü Yücelik ve onunla yola çıkanlara omuz verdi. Ve bugün şehrin tek Holdingi olan ERÇİMSAN o gün toplanan paralarla var oldu.

Aynı yıllarda Palandöken, yalnızca yerel kayakçıların çabaları ile günü birlik kayak yapılabilen, devlete ait küçük bir misafirhanenin olduğu bir dağdı. Kayak sporuna gönül veren iş adamları, sürekli Palandöken’in gerçek bir kayak merkezi olabilmesi için hükümetlere çağrı yapıyorlardı.

İşadamı Fuat Kulaçoğlu, dönemin Turizm Bakanı Abdulkadir Ateş’i Palandöken’e davet ederek dağ hakkında brifing verdi. Erzurum Valisi Mehmet Ağar ise hazineye ait misafirhanenin yerinin özelleştirilmesi için düğmeye bastı.

Palandöken’in şansı dönüyordu, bir kaç yerel işletmeci otel yapmak için hazinenin yerine talip oldu. Ama Palandöken’in daha profesyonel, uluslararası bir işletme sistemine ihtiyacı vardı. İşadamı Fuat Kulaçoğlu konuyu Dedeman Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Dedeman’a götürdü. Kulaçoğlu, “ Gelin burayı siz alın, Palandöken gelecek vadediyor. Doğal pistleri ve kar kalitesi ile Avrupa’daki kayak merkezlerini aratmaz ” diyerek Murat Dedeman’ı ikna etti. Aslında Uluslararası bir şirket için adı sanı duyulmamış, haftanın belli günlerinde uçak seferi olan bir şehre yatırım yapmak akıl işi değildi. Ama Murat Dedeman bu riski aldı ve ihaleye girmeye karar verdi.

Bu gelişmenin ardından şehirde kıyamet koptu. Turizm bizim neyimize diyenden tutun da çocuklarımız yoldan çıkacak, şehre gayrimüslimler gelecek, dağda içki içilecek, başımıza taş yağacak, diye eleştirenler dahi oldu.

Ancak Vali Mehmet Ağar ve o günkü İl Genel Meclis üyeleri, bu söylemlere kulak tıkayıp, inisiyatif alarak Palandöken’de devlete ait olan küçük misafirhaneyi Dedeman Otele uzunca bir zaman için kiraladı. Holding, söz konusu misafirhaneye ek olarak yanına otel inşa etti, ek pistler ve mekanik tesisler yaptırdı.

Dedeman Otel’in Palandöken’e gelmesinin ardından Erzurum, Kayak Turizmi ile tanıştı. Murat Dedeman, otel yatırımı ile kalmadı birde Erzurum’a Dedeman Turizm Meslek Lisesi yaptırdı. Erzurumlu işsiz gençler kahve köşelerinden kurtulup iyi bir eğitimden geçtikten sonra turizm sektöründe işe başlatıldı.

Turizm Bakanı Abdulkadir Ateş, “Erzurum Bursa olacak” dediğinde Murat Dedeman, “ hedefimiz Bursa olmak değil Sayın Bakan, hedefimiz dünyada tanınmak” ifadelerini kullanmıştı.

Dedeman, hedefini ortaya koydu, geçen yıllarda çok zorlandı. Erzurum, yabancı turistle özellikle Ruslarla Dedeman Otel sayesinde tanıştı. Gideri çok yüksek olmasına rağmen Murat Dedeman, asla yatırımını sonlandırmadı.

Dedeman’ın sayesinde Erzurumlu iş adamı İbrahim Polat, o yıllarda adı Rönesans olan bugün Polat Otel ismi ile devam eden oteli inşa etti Palandöken’e. İbrahim Polat, kısa bir süre sonra “ Bu yatırımdan pişmanım, zarar ediyorum” açıklamaları yapsa da tüm zorluklara rağmen Erzurum ile o güne kadar bağı bulunmayan, sadece Mehmet Ağar ve Fuat Kulaçoğlu’nu tanıyan Murat Dedeman, hiç şikayet etmedi. Ekonomik darboğaza girdiği zaman dahi ülkede kar eden birçok otelini satmasına rağmen, Erzurum’dan hiç vazgeçmedi.

Murat Dedeman, kira sözleşmesi süresinin bitmesine birkaç yıl kala, “Eğer biz Palandöken’den çıkarsak marka oteliniz kalmayacak” diyerek belediyeden kiranın uzatılması ya da Dedeman Otel’in kendisine satılmasını istedi. Dedeman’ın talebinin sonucu ne oldu bilmiyorum ama eğer bugün dünyada tanınan bir Palandöken Kayak Merkezi varsa bunun temelinde Murat Dedeman, Mehmet Ağar ve Fuat Kulaçoğlu vardır.

Murat Dedeman, Erzurumluların fahri hemşerisidir. Ölümü başta iş dünyası, kayak camiası ve şehre hizmetlerini yakından bilen Erzurumluları üzüntüye boğmuştur.

Kendisine Rahmet diliyorum, mekânı Cennet olsun. Kim neye inanırsa inansın bu yazdıklarıma ben dahil yüzlerce Erzurumlu şahittir. Biz seni asla unutmayacağız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


*