Erzurum Haber

Davulcunun tokmağı ve 15 Temmuz Abidesi

Davulcunun tokmağı ve 15 Temmuz Abidesi
584 Kez
28 Kasım 2019 - 10:50

Hatırlayacaksınız, Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından Havuzbaşı Kent Meydanı’na erkek halk oyunları ekibinin heykeli yapıldı. Yani Dadaş Bar Ekibi’nin…

Bar ekinin davulcusu ve zurnacısı tahmin ediyorum iki kez saldırıya uğradı. Davulcunun tokmağı zurnacının ise zurnası tahrip edildi. Her iki olaydan sonra işin muhatabı kimse kısa sürede zurna ve tokmağı onardı ve yerine yenilerini koydu.

Buraya kadar her şey güzel. Yapılması gereken yapıldı.

Aynı Havuzbaşı Kent Meydanı’na Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından 15 Temmuz Şehitler Abidesi yaptırıldı. Abide 15 Temmuz 2017 yılında da görkemli bir törenle açıldı.

15 Temmuz Şehitler Abidesi yapıldığı günden bugüne kadar defalarca tahrip edildi.

Abidenin bulunduğu alan adeta çöplerle dolu. Abideyi süsleyen yaldızlı plakalar sökülmüş ve yerlere saçılmış. Çiçek saksıları ise kurumuş ve çürümüş.
Anıtın iç kısmında pet şişeden yemek artıklarına, çakmaklardan sigara paketlerine kadar çöpler bulunuyor.

Şehitlerin isimlerinin yazıldığı levha kazınmış. Bazı şehit isimleri ise bakımsızlıktan kararmış. Neredeyse yerinden söküp götürmedikleri kalmış.

Bu konuda hem www.zirve2000.com haber sitesi olarak bizler, hem de Pusula Gazetesi haber yaptı. Abidenin içler acısı halini gözler önüne serdi.
Her gün binlerce kişinin geçtiği Kent Meydanı’ndaki abide, adeta sahipsiz bırakıldı.

Sorumlusu Erzurum Valiliği mi, yoksa Büyükşehir Belediyesi mi veyahut Yakutiye Belediyesi mi bilemiyoruz. Bilemiyoruz çünkü, hiçbir kurum veya kuruluş bu abidenin bakım be onarımını aylardır yapmıyor.

Yeri geldiğinde 15 Temmuz hain darbe girişimini vatan-millet nidalarıyla kınayanlar, şehitlerin anısına yapılan bu abideye ısrarla sahip çıkmıyor.

24 saat boyunca polis ekiplerinin nöbet tuttuğu bu kent meydanın da bu menfur olayın yaşanması gerçek vatan sevdalılarını çok hem de çok üzüyor.

248 şehidin isimlerinin yazıldığı bu abide maalesef ne davulcunun tokmağı ne de zurnacının zurnası kadar değer görmüyor.

Ne diyelim, Allah sizleri ıslah etsin…

15 temmuz abidesi1

15 temmuz abidesi2

15 temmuz abidesi3

15 temmuz abidesi4

15 temmuz abidesi5

15 temmuz abidesi6

15 temmuz abidesi7

15 temmuz abidesi8

15 temmuz abidesi9

15 temmuz abidesi10

Sitenin tüm hakları zirve2000.com'a ait olup, izinsiz alıntı yapmak yasaktır.